ΜΙΛΤΙΑΔΗΣ ΤΕΝΤΟΓΛΟΥΣυνεχίστηκε για δεύτερη ημέρα στις Σέρρες το πανελλήνιο πρωτάθλημα εφήβων-νεανίδων με τους τελικούς των αγωνισμάτων.

Ο Γρεβενιώτης αθλητής του Βαγγέλη Παπανίκου, Μίλτος Τεντόγλου, που εξασφάλισε με το 8,19μ την συμμετοχή του στους Ολυμπιακούς αγώνες της Βραζιλίας, πήδηξε σήμερα στο μήκος 7.69 μ. και κατέκτησε την πρώτη θέση. Είχε προηγηθεί η Τουρκία…
ser 1

ΕΛΕΝΗ ΚΟΥΤΣΑΛΙΑΡΗ BAGGELHS PAPANIKOS ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΠΑΠΑΝΙΚΟΣ STAR-FM 2Σε καλή μέρα βρέθηκε και η επίσης αθλήτρια του Βαγγέλη Παπανίκου, Ελένη Κουτσαλιάρη αφού πήδηξε στο μήκος 5.77μ και κατέκτησε την δεύτερη θέση.
ser 2
Τα 400μ με εμπόδια των νεανίδων εντυπωσίασαν στο πανελλήνιο πρωτάθλημα των Σερρών. Το πρωί στον προκριματικό η Αννα Κιάφα πέτυχε ατομικό ρεκόρ το όριο για το Παγκόσμιο πρωτάθλημα του Μπίτγκος με επίδοση 60.25.

Στον απογευματινό τελικό νικήτρια αναδείχθηκε η κάτοχος του πανελληνίου ρεκόρ και μέλος της ομάδας για το παγκόσμιο πρωτάθλημα Δήμητρα Γναφάκη,(φωτογραφία) που τερμάτισε σε 59.13, ενώ η Αννα Κιάφα βελτίωσε το ατομικό της ρεκόρ που πέτυχε το πρωί στον προκριματικό (60.25) η οποία τερμάτισε στη δεύτερη θέση με 60.05.

Πρωταθλήτρια στο έπταθλο που ολοκληρώθηκε σήμερα, αναδείχθηκε η Ολυμπία Τζιμογιάννη συγκεντρώνοντας 4.584 βαθμούς, Την δεύτερη θέση πήρε η Μαρία Στεφανοπούλου 4.290 και στη τρίτη θέση η Μελίνα Οντουτόλα με 4.237β.

Στα 800μ των εφήβων ο Θανάσης Καλάκος δεν αντιμετώπισε πρόβλημα για την νικη του που επικράτησε με 1.52.24, ενώ στο αντίστοιχο αγώνισμα των νεανίδων επικράτησε άνετα η Κατερίνα Κούτλη με 2.17.23.
Η Ολυμπία Μπέκου-Φέρρες κέρδισε την κούρσα των 200μ με επίδοση 24.77 και στου εφήβους ο Μιχάλης Παππάς βελτίωσε την ατομική του επίδοση κερδίζοντας τα 200μ με 21.65.

“Κρατάει” το ρεκόρ στα 5.000μ από το 1995 με 13:28.59 και τώρα καμαρώνει τον γιό του Χρήστο ο οποίος σήμερα έγινε πρωταθλητής στα 5.00ομ με επίδοση 15:22.01. Ο ευτυχισμένος πατέρας Νότης Παπούλιας, έχει την τύχη να βλέπει τα παιδιά του να ακολουθούν τα βήματά του και βέβαια όπως λεει να τον ξεπεράσουν γιατί στον στίβο τα ρεκόρ είναι για να καταρρίπτονται.
Ο Χρήστος σήμερα κατεκτησε το δεύτερό του χρυσό μετάλλιο στα 5.000μ μετά τα χθεσινό στα 1.500μ.
Ο άλλος γιός του Νότη, ο Αναστάσης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 3.000μ χθες πρώτη ημέρα του πρωταθλήματος. Η Οικογένεια Παπούλια κατέκτησε 3 χρυσά σε αυτό το πρωτάθλημα.