Ο Μπανιώτης και πάλι ανάμεσα στους κορυφαίους- Σπουδαία διάκριση για Ρεμπούλη που τερμάτισε έκτη στον Ημιμαραθώνιο
amsterntamΤο δεύτερο μετάλλιο της χώρας στη διοργάνωση και το 23 στην ιστορία του θεσμού κατέκτησε η Βούλα Παπαχρήστου στον τελικό του τριπλούν στο φινάλε του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος στο Αμστερνταμ.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια κατέβηκε στον αγώνα ως ένα από τα φαβορί και κατάφερε να επιβεβαιώσει τον τίτλο της φτάνοντας στην τρίτη θέση με 14,47 μέτρα. Η “χάλκινη” το χειμώνα στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του κλειστού ξεκίνησε με 14,31 μ. και συνέχισε με 14,45 μ. και μέχρι την τρίτη προσπάθεια ήταν στην πρώτη θέση.

Σε εκείνο το σημείο η Χάνα Μινένκο, μετά από δύο άκυρα άλματα βρήκε ρυθμό και “προσγειώθηκε” στα 14,51 μέτρα. Λίγο πριν το φινάλε της έκτης και τελευταίας προσπάθειας η Πατρίτσια Μαμόνα (Πορτογαλία) κατάφερε να κάνει την μεγάλη ανατροπή και με άλμα στα 14,51 μ. ανέβηκε από την τέταρτη στην πρώτη θέση και πέτυχε εθνικό ρεκόρ. Καμία από τις αθλήτριες δεν κατάφερε να αντιδράσει, με την Παπαχρήστου ωστόσο να βελτιώνεται στο τελευταίο της άλμα κατά δύο εκατοστά.

Στην τέταρτη θέση ήταν η Αννα Μιχάλκσα με 14,40 μ., ενώ η νικήτρια στις τρεις προηγούμενης διοργανώσεις, Ολγα Σαλαντούχα έμεινε στην έκτη θέση με 14,23 μέτρα.

Η 26χρονη αθλήτρια βρίσκεται στα μισά μιας εξαιρετικής σεζόν, την οποία και θα προσπαθήσει να κορυφώσει τον Αύγουστο στους Ολυμπιακούς Αγώνες. Η Παπαχρήστου κατέκτησε το τρίτο μετάλλιο της χώρας στο τριπλούν, μετά το χρυσό της Βασδέκη το 1998 και το ασημένιο της Δεβετζή το 2006.

Τα ελληνικά μετάλλια

ΧΡΥΣΑ
Κατερίνα Στεφανίδη 2016 Αμστερνταμ επί κοντώ (4,81 μ.)
Περικλής Ιακωβάκης 2006 Γκέτεμποργκ 400μ εμπ. (48.46)
Όλγα Βασδέκη 1998 Βουδαπέστη Τριπλούν (14,55 μ.)
Αννα Βερούλη 1982 Αθήνα Ακοντισμός (70,02 μ.)
Κώστας Κεντέρης 2002 Μόναχο 200 μ. (19.85)
Κατερίνα Θάνου 2002 Μόναχο 100 μ. (11.10)
Μιρέλα Μανιάνι 2002 Μόναχο Ακοντισμός (67.47μ)
Κατερίνα Βόγγολη 2002 Μόναχο Δισκοβολία (64.31μ)

ΑΣΗΜΕΝΙΑ
Λούης Τσάτουμας 2014 Ζυρίχη μήκος (8,15 μ.)
Κατερίνα Στεφανίδη 2014 Ζυρίχη επί κοντώ (4,60 μ.)
Φανή Χαλκιά 2006 Γκέτεμποργκ 400μ εμπ. (54.02)
Πηγή Δεβετζή 2006 Γκέτεμποργκ Τριπλούν (15,05 μ.)
Χρήστος Παπανικολάου 1966 Βουδαπέστη Επί κοντώ (5,05 μ.)

ΧΑΛΚΙΝΑ
Χρήστος Μάντικας 1934 Τορίνο 400μ εμπ. (54.9)
Βασίλης Παπαγεωργόπουλος 1971 Ελσίνκι 100 μ. (10.56)
Σοφία Σακοράφα 1982 Αθήνα Ακοντισμός(67,04 μ.)
Κώστας Κουκοδήμος 1994 Ελσίνκι Μήκος (8,01 μ.)
Χάρης Παπαδιάς 1998 Βουδαπέστη 100μ (10.17)
Κατερίνα Θάνου 1998 Βουδαπέστη 100μ (10.87)
Αναστασία Κελεσίδου 2002 Μόναχο Δισκοβολία (63,92 μ.)
Αλέξανδρος Παπαδημητρίου 2002 Μόναχο Σφυροβολία (80,21 μ.)
Νικόλ Κυριακοπούλου 2012 Ελσίνκι Επί κοντώ (4,60 μ.)
Βούλα Παπαχρήστου 2016 Αμστερνταμ τριπλούν (14,47 μ.)

Εμφάνιση επένδυση για το μέλλον από τον Αναστασάκη

Ξεκίνησε τη χρονιά θέτοντας ως στόχο να βελτιώσει τον εαυτό του σε όλα τα επίπεδα. Ο Μιχάλης Αναστασάκης ως αθλητής με φιλοδοξία είχε στην άκρη του μυαλού του όχι μόνο το όριο συμμετοχής στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, αλλά και τους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Μέσα σε λίγους μήνες δεν κατάφερε απλώς να πετύχει τους στόχους του, αλλά να βρεθεί μια ανάσα από το βάθρο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος. Ο 21χρονος αθλητής κατέλαβε την 4η θέση στον τελικό της σφυροβολίας με 75,89 μ., σε ένα αγώνισμα, όπου το 2002 ο προπονητής του Αλέξανδρος Παπαδημητρίου κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο, το μοναδικό που έχει η χώρα μας στο αγώνισμα.

Στο πρόσωπο του Αναστασάκη η χώρα βρήκε τον διάδοχο του Παπαδημητρίου. Τον ρίπτη που μοιάζει ικανός με συνέπεια, επιμονή και δουλειά να μπορέσει να βρεθεί στο προσκήνιο για πολλά χρόνια. Ο χρυσός πριν λίγες εβδομάδες στους Μεσογειακούς Αγώνες Νέων μετά την πρώτη του βολή δεν κατάφερε να κάνει άλλη έγκυρη προσπάθεια. Πλέον ο Αναστασάκης θα διεκδικήσει μια καλή παρουσία στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο.

Νικητής του αγώνα ήταν ο κορυφαίος αθλητής στον κόσμο Παβέλ Φάιντεκ με 80,93 μ. και ακολούθησαν οι Τιχόν (78,84 μ.) και Νοβίτσκι (77,53 μ.)

Ο Μπανιώτης και πάλι ανάμεσα στους κορυφαίους

Στα 2,29 μ. σταμάτησε η πορεία του Κώστα Μπανιώτη στον τελικό του ύψους, στο φινάλε του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Ο πρωταθλητής μας δεν κατάφερε να ξεπεράσει αυτό το ύψος και έτσι έμεινε στην έκτη θέση με καλύτερο άλμα στα 2,24 μ., επίδοση που του έδωσε την έκτη θέση, την καλύτερη που έχει πετύχει ο αθλητής μας σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα.

Ο Μπανιώτης όπως και στον προκριματικό, ξεκίνησε μουδιασμένα και χρειάστηκε τρία άλματα στα 2,14 μ. και ένα στα 2.24 μέτρα.

Ο αθλητής του Γιώργου Τσούγκου για μια ακόμη φορά στην καριέρα του βρέθηκε ψηλά στην κατάταξη σε έναν μεγάλο τελικό. Πλέον ο έμπειρος άλτης κοιτάζει μπροστά και κάνει σχέδια για την παρουσία του στους Ολυμπιακούς αγώνες. Οι επιδόσεις στον τελικό κυμάνθηκαν σε χαμηλά επίπεδα με τον Τζιανμάρκο Τάμπερι να κατακτά το πρώτο του χρυσό στη διοργάνωση με 2,32 μ. και χαμένες προσπάθειες στα 2,40 μέτρα. Ο Ρόμπι Γκράμπατς ήταν δεύτερος με 2,29 μ. και ο επίσης Βρετανός Κρις Μπέκερ τρίτος με το ίδιο ύψος, θέση που μοιράστηκε με τον Γερμανό Εκι Ονεν.

Σε αντίθεση με τον αγώνα του προκριματικού, όπου είχε οι προσπάθειες του είχαν ανοδική πορεία, στον τελικό ο Νίκος Σκαερβέλης δεν κατάφερε να πάρει αυτό που μπορούσε. Ο 23χρονος αθλητής είχε καλύτερη βολή στα 19,55 μ. και άλλες δύο προσπάθειες στα 19,34 μ. και 19,13 μ. και κατέλαβε την 11η θέση.

Ο Σκαρβέλης, που ζει στην Καλιφόρνια έχει μπροστά του τους Ολυμπιακούς Αγώνες εκεί όπου θα επιδιώξει να βελτιώσει το 20.61 μ., που είναι το ρεκόρ του από φέτος. Ο αθλητής διαθέτει ταλέντο και έχει όλα τα χαρακτηριστικά, που του επιτρέπουν να βρίσκεται στο προσκήνιο σε υψηλό επίπεδο.

Η σημερινή ήταν η πρώτη συμμετοχή του αθλητή σε τελικό μεγάλη διοργάνωση σε επίπεδο ανδρών.

Σπουδαία διάκριση για Ρεμπούλη που τερμάτισε έκτη στον Ημιμαραθώνιο

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε για την ελληνική αποστολή η πέμπτη και τελευταία ημέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος ανοιχτού στίβου στο Αμστερνταμ.

Η Ουρανία Ρεμπούλη απέδειξε για μία ακόμη φορά πως είναι σε πολύ καλή κατάσταση και τερμάτισε στην έκτη θέση του Ημιμαραθωνίου με 1 ώρα 11.52 σημειώνοντας παράλληλα την μεγαλύτερη διάκριση της. Η Ρεμπούλη κατάφερε να κρατηθεί στα προπορευόμενα γκρουπ μέχρι το τέλος και μετά το 20ο χιλιόμετρο όπου ήταν όγδοη κατάφερε να κερδίσει δύο ακόμη θέσεις. Παράλληλα βελτίωσε το 1.16.57, που είχε πετύχει στον Ημιμαραθώνιο της Αθήνας. Η Ελληνίδα κατάφερε να σημειώσει μία ακόμη σπουδαία διάκριση, καθώς βελτίωσε το πανελλήνιο ρεκόρ στην απόσταση, το οποίο ήταν 1.31.31 και το κατείχε από τις 6/6/88 η Μαρία Πολύζου!

Η Ρεμπούλη έχει μπροστά της τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο, διοργάνωση στην οποία θα επιδιώξει το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα.

Νικήτρια του αγώνα ήταν η Σάρα Μορέιρα με 1 ώρα 10.19 και ακολούθησαν οι Ινγκλές (1.10.35) και Αουγκούστο (1.10.55).

Ο Κώστας Γκελαούζος εκπροσώπησε τη χώρα στο αντίστοιχο αγώνισμα των Ανδρών. Ο αθλητής έμεινε στην 61 θέση, ωστόσο βελτίωσε με 1.08.09 την επίδοση που είχε πετύχει στον ημιμαραθώνιο της Αθήνας.