Γρεβενά – ΝΕΑ- ΕΙΔΗΣΕΙΣ – news- GREVENA TV

O No 1 Ραδιοφωνικός σταθμός της Δυτικής Μακεδονίας με έδρα τα Γρεβενά

Πρώτος ο Μίλτος Τεντόγλου στο Πανελλήνιο Εφήβων – Νεανίδων στις Σέρρες – Δεύτερη η Ελένη Κουτσαλιάρη – Ολα τα αποτελέσματα

10 Ιουλίου, 2016 by Χρήστος Μίμης

ΜΙΛΤΙΑΔΗΣ ΤΕΝΤΟΓΛΟΥΣυνεχίστηκε για δεύτερη ημέρα στις Σέρρες το πανελλήνιο πρωτάθλημα εφήβων-νεανίδων με τους τελικούς των αγωνισμάτων.

Ο Γρεβενιώτης αθλητής του Βαγγέλη Παπανίκου, Μίλτος Τεντόγλου, που εξασφάλισε με το 8,19μ την συμμετοχή του στους Ολυμπιακούς αγώνες της Βραζιλίας, πήδηξε σήμερα στο μήκος 7.69 μ. και κατέκτησε την πρώτη θέση. Είχε προηγηθεί η Τουρκία…
ser 1

ΕΛΕΝΗ ΚΟΥΤΣΑΛΙΑΡΗ BAGGELHS PAPANIKOS ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΠΑΠΑΝΙΚΟΣ STAR-FM 2Σε καλή μέρα βρέθηκε και η επίσης αθλήτρια του Βαγγέλη Παπανίκου, Ελένη Κουτσαλιάρη αφού πήδηξε στο μήκος 5.77μ και κατέκτησε την δεύτερη θέση.
ser 2
Τα 400μ με εμπόδια των νεανίδων εντυπωσίασαν στο πανελλήνιο πρωτάθλημα των Σερρών. Το πρωί στον προκριματικό η Αννα Κιάφα πέτυχε ατομικό ρεκόρ το όριο για το Παγκόσμιο πρωτάθλημα του Μπίτγκος με επίδοση 60.25.

Στον απογευματινό τελικό νικήτρια αναδείχθηκε η κάτοχος του πανελληνίου ρεκόρ και μέλος της ομάδας για το παγκόσμιο πρωτάθλημα Δήμητρα Γναφάκη,(φωτογραφία) που τερμάτισε σε 59.13, ενώ η Αννα Κιάφα βελτίωσε το ατομικό της ρεκόρ που πέτυχε το πρωί στον προκριματικό (60.25) η οποία τερμάτισε στη δεύτερη θέση με 60.05.

Πρωταθλήτρια στο έπταθλο που ολοκληρώθηκε σήμερα, αναδείχθηκε η Ολυμπία Τζιμογιάννη συγκεντρώνοντας 4.584 βαθμούς, Την δεύτερη θέση πήρε η Μαρία Στεφανοπούλου 4.290 και στη τρίτη θέση η Μελίνα Οντουτόλα με 4.237β.

Στα 800μ των εφήβων ο Θανάσης Καλάκος δεν αντιμετώπισε πρόβλημα για την νικη του που επικράτησε με 1.52.24, ενώ στο αντίστοιχο αγώνισμα των νεανίδων επικράτησε άνετα η Κατερίνα Κούτλη με 2.17.23.
Η Ολυμπία Μπέκου-Φέρρες κέρδισε την κούρσα των 200μ με επίδοση 24.77 και στου εφήβους ο Μιχάλης Παππάς βελτίωσε την ατομική του επίδοση κερδίζοντας τα 200μ με 21.65.

“Κρατάει” το ρεκόρ στα 5.000μ από το 1995 με 13:28.59 και τώρα καμαρώνει τον γιό του Χρήστο ο οποίος σήμερα έγινε πρωταθλητής στα 5.00ομ με επίδοση 15:22.01. Ο ευτυχισμένος πατέρας Νότης Παπούλιας, έχει την τύχη να βλέπει τα παιδιά του να ακολουθούν τα βήματά του και βέβαια όπως λεει να τον ξεπεράσουν γιατί στον στίβο τα ρεκόρ είναι για να καταρρίπτονται.
Ο Χρήστος σήμερα κατεκτησε το δεύτερό του χρυσό μετάλλιο στα 5.000μ μετά τα χθεσινό στα 1.500μ.
Ο άλλος γιός του Νότη, ο Αναστάσης κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 3.000μ χθες πρώτη ημέρα του πρωταθλήματος. Η Οικογένεια Παπούλια κατέκτησε 3 χρυσά σε αυτό το πρωτάθλημα.

ΕΦΗΒΟΙ
4χ400μ
1.ΣΑ Κολεγίου Αθηνών 3.22.10
2.ΓΣ Κηφισιάς 3.23.11
3.ΓΣ Γλυφάδας 3.23.24

Μήκος
1.Μίλτος Τεντόγλου (ΓΕ Γρεβενών) 7.69 (1.5)
2.Αντώνης Στυλιανίδης (ΜΑΣ Αετός) 7.46 (1,6)
3.Θανάσης Παπαδόπουλος (ΟΦΚΑ Οδυσσέας) 7.31 (3,3)

5.000μ
1.Χρήστος Παπούλιας (Πανιώνιος) 15.22.01
2.Ντένις Γκιούρα (Εσπερος 2004) 15.33.80
3.Κώστας Σταμούλης (ΓΕ Αγρινίου) 15.46.94

10θλο τελική κατάταξη
1.Κώστας Λογδανίδης (ΓΕ Νάουσας) 6.107β
2.Κώστας Τσούτσικας (Εσπερος Λαμίας) 5.424β
3.Πέτρος Σαπουνάκης (Νίκη Βύρωνα) 5.280β

Υψος
1.Βασίλης Βασιλακάκος (Φωκιανός Καρδίτσας) 2.05
2.Γιώργος Φραγγόγλου (ΟΦΚΑ Σέρρες) 2.01
3.Γιάννης Χαλιμούρδας (ΓΣ Πίνδαρος) 2.01

200μ
1.Μιχάλης Παππάς (ΕΚΑ Δωδώνη) 21.65 (1,1)
2.Κώστας Ζήκος (ΓΕΑ Τρικάλων) 21.84 (5)
3.Φλοριάν Στεφάν (ΓΣ Κηφισιάς) 21.88 (1,1)

Δισκοβολία
1.Ανδρέας Θανάσης (ΑΓΕ Ζακύνθου) 53.93
2.Στέλιος Σαράντης (ΦΓΣ Σπάρτης) 52.63
3.Μανώλης Σταματάκης (Πανελλήνιος) 49.65

800μ
1.Θανάσης Καλάκος (ΓΣ Γλυφάδας) 1.52.24
2.Νίκος Παπαλιάκος-Αθανασίου (ΣΑ Κολεγίου Αθηνών) 1.59.51
3.Θανάσης Αθανασλέρης (ΟΠΘ Θεσ/νίκης) 1.59.62

400μ εμπόδια
1.Δημήτρης Λεβαντίνος (ΓΣ Ηλιούπολης) 54.19
2.Ευθύμης Καραγιώργος (ΑΓΕΣ Κάμειρος) 54..94
3.Κυριάκος Σκάρπας (ΓΑΣ Χολαργού) 55.20

ΝΕΑΝΙΔΕΣ
4χ400μ
1.ΓΣ Κερατσινίου 4.02.23
2.ΑΕ Μεσογείων Αμεινίας 4.04..54
3.ΓΣ Γλυφάδας 4.06.70

Επί κοντώ
1.Βασιλική Καραγιάννη (ΑΕ Μεσογείων Αμεινίας) 3.60
2.Μαριλένα Θεοδωρίδου (ΑΣ Ρήγας) 3.50
3.Νίκη Κοντοδήμα (ΑΓΣ Ιωαννίνων) 3.50

Σφαιροβολία
1.Ευαγγελία Γερομαρκάκη (ΓΑΣ Ιεράπετρας) 13.54
2.Σοφία Καϊσίδου (ΓΕ Νάουσας) 12.43
3.Ευαγγελία Παπαϊωάννου (ΑΠΣ Βιστωνίδας) 12.33

3.000μ
1.Ειρήνη Μιχαλά (ΣΑΠΚ Νεάπολης) 10.30.81
2.Ισαβέλα Κοτσαχείλη (ΠΑνιώνιος) 10.37.80
3.Γεωργία Δημητριάδου (ΑΟ Δράμας) 10.49.46

Μήκος
1.Κωνσταντίνα Ρωμαιου (Κερκυραϊκός) 5.93 (2,7)
2.Ελένη Κουτσαλιάρη (ΓΣ Γρεβενών) 5.77 (1,1)
3.Χριστιάνα Μάρκου (ΓΣ Κηφισιάς) 5.75 (2,3)

200μ
1.Ολυμπία Μπέκου-Φέρρες (Βεργίνα) 24,77 (1,7)
2.Νίκη Καλογριανίτη (ΓΣ Καρδίτσας) 24.92 (1,7)
3.Ελένη Αμανατίδου (ΜΕΑΣ Τρίτων) 25.46 (1,6)

800μ
1.Κατερίνα Κούτλη (ΑΕ Μεσογείων Αμεινίας) 2.17.23
2.Δανάη Λιάκου (Σ Λούης Κορτδαλλού) 2.18.37
3.Κατερίνα Δελλή (ΓΣ Σέρρες 93) 2.19.58

7θλο τελική κατάταξη
1.Ολυμπια Τζιμογιάννη (Φίλιππος Βέροιας) 4,584β
2.Μαρία Στεφανοπούλου (Σίσυφος Κορίνθου) 4.290β
3.Μελίνα-Γιασμίν Οντουτόλα (ΣΚΑ Δράμας) 4.237β

400μ εμπόδια
1.Δήμητρα Γναφάκη (ΑΟ Κύδων) 59.13
2.Αννα Κιάφα (ΓΑΣ Αρχέλαος) 60.05
3.Ολυμπία Καραγιάννη (ΜΕΑΣ Τρίτων) 64.04

Σφυροβολία
1.Νίκη Ναξάκη (Πανιώνιος) 55.81
2.Ευθυμία Καραστόγιαννη (Αίολος Μακεδονίας) 52.50
3.Ολγα Καραμανίδου (Αϊολος Μακεδονίας) 49.69

loading…

segas

This entry was posted on Κυριακή, 10 Ιουλίου, 2016 at 21:28 and is filed under ΑΘΛΗΤΙΚΑ, ΣΤΙΒΟΣ. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply