Οπωσδήποτε νίκη με Ρωσία…
eunikh
«Δύο στα δύο» με ρεσιτάλ άμυνας και δημιουργίας για την Εθνική Εφήβων στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Βόλου. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στην Τουρκία, κατά τη 2η ημέρα της Β’ φάσης, και με το τελικό 77-54 την υποχρέωσε στην πρώτη ήττα της στη διοργάνωση. Πλέον, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου χρειάζεται πάση θυσία τη νίκη επί της Ρωσίας (29/7, 21:15) για να «αρπάξει» την πρόκριση για τους «8».

Παπαγιάννης και Χαραλαμπόπουλος κυριάρχησαν στην επίθεση της Εθνικής στην αποψινή αναμέτρηση, με τον πρώτο να τελειώνει και σήμερα νταμπλ νταμπλ σε πόντους (15) και ριμπάουντ (14) και τον δεύτερο να οργιάζει στο κομμάτι της δημιουργίας (10 ασίστ!) και να προσθέτει επίσης 15 πόντους.

Η Εθνική χρειάστηκε ένα μόλις δεκάλεπτο αμυντικής προσήλωσης για να εξασφαλίσει μία διαφορά ασφαλείας… Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα κράτησε στους 8 πόντους τους Τούρκους στην πρώτη περίοδο και με τον Παπαγιάννη να «χτυπάει» ανελέητα στην καρδιά της αντίπαλης ρακέτας η ελληνική ομάδα βρέθηκε στο 10΄ στο +12 (8-20).

Με την ίδια διάρκεια στην άμυνα στο υπόλοιπο του αγώνα και με ρεσιτάλ δημιουργίας (25! ασίστ) οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου εκτόξευσαν γρήγορα τη διαφορά στους +18 πόντους (20-38 στο 17΄), μετά από τρίποντο του Σκουλίδα, ενώ στο 31΄ εκτοξεύτηκε σε μη αναστρέψιμα επίπεδα (+30π. 37-67).

Τυπικής διαδικασίας το υπόλοιπο της αναμέτρησης με την Εθνική να φτάνει άνετα στο τελικό 77-54, απέναντι σε ένα από τα φαβορί της διοργάνωσης.

Διαιτητές: Ρίζικ (Ουκρανία), Μπρζιακ (Σλοβακία), Ροσό (Γαλλία)

Τα δεκάλεπτα:
8-20, 24-42, 37-63, 54-77

Τουρκία (Ντερίν):
Αλ 6, Γιλμάζ 2, Οντσέλ 6, Τασκιράν, Ούλκερ 3, Μπερίσα 2, Κορκμάζ 2, Ντουρμάζ 6, Γκαζί 17, Μπαϊράκ 2, Γιουρτσεβέν 6, Τουντς

Ελλάδα (Παπαθεοδώρου):
Λούντζης 9, Ντουζίδης, Μιλεντίγιεβιτς 2, Φλιώνης 1, Μιχαλούτσος, Μουράτος 8, Σκουλίδας 11, Χρηστίδης 7, Δίπλαρος 8, Σκορδάς, Παπαγιάννης 15 (14ρ), Χαραλαμπόπουλος 15 (8ρ, 10ρ)