3η «στροφή»
mpasket
Με τρίποντο του… δικού μας Κώστα Καϊμακόγλου στην εκπνοή η Ούνικς Καζάν έστειλε το ματς με τον Άρη στην παράταση, με την ελληνική ομάδα να παίρνει τελικά τη νίκη μέσα στη Ρωσία με 74-73 (64-64 κ.α.) στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του EuroCup.

Αυτό ήταν το πρώτο «διπλό» και η δεύτερη νίκη του Άρη στον όμιλο, ενώ η Ούνιξ αναγκάστηκε στην πρώτη ήττα της. Μεγάλος πρωταγωνιστής του Άρη ο Τζέρελ ΜακΝιλ με 20 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ από την Ούνιξ ξεχώρισε ο Κιθ Λάνγκφορντ με 19 πόντους.

Ο Καϊμακόγλου, ο οποίος ευστόχησε σε τρίποντο στην εκπνοή της 4ης περιόδου και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση, τελείωσε τον αγώνα με 14 πόντους και 8 ριμπάουντ. Μοιραίος για τους Ρώσους ο Κουίνο Κόλομ, ο οποίος αστόχησε στο νικητήριο ντράιβ της ομάδας του στο επιπλέον πεντάλεπτο.

Ο Άρης κατάφερε να μείνει όρθιος στο πρώτο ημίχρονο, βασιζόμενος στην άμυνα και στις επιθετικές… ορέξεις του ΜακΝιλ, ο οποίος πρωταγωνίστησε στην επίθεση της ελληνικής ομάδας σε αυτό το διάστημα και πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια στους 12 πόντους.

Η λήξη του πρώτου εικοσαλέπτου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες (31-31), για να ακολουθήσει ένα ξέσπασμα του Άρη στην τρίτη περίοδο. Οι Θεσσαλονικείς με καλά οργανωμένη άμυνα κράτησαν την Ούνιξ στους 6 πόντους μέχρι το 27΄, Πελεκάνος, Ουάιτ και Μούρτος έδωσαν λύσεις από τα 6.75 και ο Άρης με επιμέρους σκορ 14-6 ξέφυγε για πρώτη φορά με +8 πόντους (45-37).

Ωστόσο, βεβιασμένες επιθέσεις, λάθη και έλλειψη συγκέντρωσης έδωσαν το δικαίωμα στην Ούνιξ να δώσει ρεσιτάλ παραγωγικότητας στην τέταρτη περίοδο και με τρίποντο του Καϊμακόγλου στην εκπνοή το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση (64-64κ.α.).

Μάχη «σώμα με σώμα» έγινε στο επιπλέον πεντάλεπτο, με τον Άρη να είναι πιο συγκεντρωμένος στο κρίσιμο τελευταίο λεπτό και μετά το λάθος του Κόλομ, ο Κοέν πήρε το αμυντικό ριμπάουντ και οι Θεσσαλονικείς «άρπαξαν» το πολύτιμο «διπλό» με 74-73.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπελόσεβιτς (Σερβία), Ραντοϊκοβιτς (Κροατία), Μπαουμάνις (Λετονία)

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 31-31, 42-50, 64-64κ.α., 73-74

ΟΥΝΙΞ ΚΑΖΑΝ (Πασούτιν): Λάνγκφορντ 19, Πονκρασόφ 2, Παραχούσκι, Κόλομ 12, Λικχόντεϊ 2, Μπάνιτς, Γκουμπάνοφ 9, Πάνιν, Καϊμακόγλου 14 (2), Γουίλιαμς 4, Μιλάκινς 11 (3).

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 2, Πελεκάνος 6 (2), Γουάιτ 10 (2), Γουότερς 10, Ζάρας, Χάγκινς 16, Κόεν 5 (1), Σίμτσακ 2, ΜακΝίλ 20 (2).

ΠΑΟΚ – Μπεσίκτας 80-100

Την απογοητευτική παρουσία του στο πρώτο ημίχρονο «πλήρωσε» ο ΠΑΟΚ που έχασε απόψε, για την 3η αγωνιστική των ομίλων του Eurocup, από την Μπεσίκτας με 80-100. Πρώτος σκόρερ για τον «Δικέφαλο» ήταν ο Νίκολα Μάρκοβιτς με 17 πόντους, τον ακολούθησε ο Ουίλιαμ Χάτσερ με 15, έχοντας, ακόμη και 9 ασίστ. Κορυφαίοι για τους Τούρκους ήταν οι Γούολτερς (27 π., 8 ασίστ), Λάμπε (18π., 15 ριμπ.), Μέρφι (15π.).

Με κάκιστη παρουσία, αμυντικά και επιθετικά, εμφανή χαμένη αυτοπεποίθηση, έλλειψη ομαδικότητας, ο ΠΑΟΚ βρέθηκε από τα πρώτα λεπτά να υπολείπεται με διαφορά στο σκορ. Ανήμπορος ουσιαστικά να σταθεί απέναντι στην αποτελεσματική Μπεσίκτας, που είχε βασικό «όπλο» της την ευστοχία της από τα 6.75 (10/17 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο), την υπεροχή της στα ριμπάουντ (21 έναντι 15 στο 20’) και τις άψογες συνεργασίες των παικτών της (11 ασίστ στα δύο πρώτα δεκάλεπτα έναντι 3 των «ασπρόμαυρων).

Με τους Λάμπε, Μέρφι να εκτελούν οι Τούρκοι βρέθηκαν στο 5’ στο +10 με 8-18, διαφορά που στο 11’ πήγε στο + 18 (14-32) και στο 17’, με την επιθετική συνδρομή και του Γουόλτερς, στο +30 (22-52). Στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου η Μπεσίκτας προηγήθηκε με +27 (31-58), για να ακολουθήσει σερί 26-8 από τον ΠΑΟΚ, με τους Μάρκοβιτς, Βασιλειάδη, Χάτσερ να «βομβαρδίζουν» από την περιφέρεια, με τον Αμερικανό γκαρντ να βγάζει, επιπλέον, τους συμπαίκτες του σε πλεονεκτική θέση για να σκοράρουν (9 ασίστ όλες στο δεύτερο ημίχρονο).

Πρακτική που έφερε τους Θεσσαλονικείς στο – 9 στο 28’ με 57-66. Λάμπε και Γουόλτερς ανέλαβαν ξανά… δράση για τους φιλοξενούμενους, ανέβασαν εκ νέου τη διαφορά πάνω από τους δέκα πόντους (31’ 61-76, 33’ 65-84), με τον ΠΑΟΚ να μην μπορεί να κάνει για δεύτερη φορά δυναμική επαναφορά (είχε από το 33’ και με 5ο φάουλ στον πάγκο τον Μάρκοβιτς). Συνέπεια αποτέλεσε να μη διαφοροποιηθεί το σκηνικό ως το φινάλε και το ματς να λήξει στο 80-100.

*Θεατές στον αγώνα, από τα τέλη της τρίτης περιόδου, ήταν σχεδόν όλοι οι παίκτες του νταμπλούχου στο βόλεϊ, ΠΑΟΚ

Δεκάλεπτα: 14-27, 28-55, 61-72, 80-100

Διαιτητές: Περέα (Ισπανία), Μάκιτς (Σλοβενία), Μπάλακ (Ισραήλ)

ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Τέπιτς 14, Λιάπης 2, Βασιλειάδης 11 (3), Κακαρούδης 4, Τσόχλας 2, Δέδας 5 (1) Μαργαρίτης 8, Κώττας 2, Ντούβνιακ, Μάρκοβιτς 17 (2), Χάτσερ 15 (2), Μπάλαμπαν

ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ (Γιαγκιζέρ Ουλούγκ): Σίλει 6 (1), Γουόλτερς 27 (3), Ακιόλ 12 (2), Ατσούρ 12 (4), Ντάρντεν 10, Λάμπε 18 (3), Μέρφι 15 (3), Ραντόσεβιτς

ΑΕΚ – Νίζνι 87-70

Την πρώτη της νίκη στον 6ο όμιλο του EuroCup πανηγύρισε η ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ. Η Ένωση επικράτησε 87-70 της Νίζνι Νόβγκογκραντ, σε αγώνα για την 3η ημέρα της διοργάνωσης, υποχρεώνοντας τους Ρώσους στην πρώτη τους ήττα στη φετινή διοργάνωση.

Κορυφαίος της ΑΕΚ στην αποψινή πρώτη ευρωπαϊκή επιτυχία μετά από οκτώ χρόνια (τελευταία ήταν στις 20/11/2007 με το 91-82 επί της Σολέ), ο «συνήθης-ύποπτος», Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με 19 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Άξιος συμπαραστάτης του Μαυροκεφαλίδη στην επίθεση ο Μίλαν Μιλόσεβιτς με 17 πόντους (10 στην 3η περίοδο). Από τη Νίζνι ξεχώρισαν οι Γκριγκορίεφ, Στρέμπκοφ, οι οποίοι σημείωσαν από 13 πόντους.

Η ΑΕΚ εξαργύρωσε απόψε την εξαιρετική της εμφάνιση του τρίτου δεκαλέπτου, όταν με πρωταγωνιστή τον Μιλόσεβιτς (10π. στο γ’ δεκ.) έτρεξε το εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 17-4 και στο 26΄ εκτόξευσε τη διαφορά στους +14 πόντους (64-50).

Μία προσωρινή έλλειψη διάρκειας σε άμυνα και επίθεση έδωσε την ευκαιρία στη Νίζνι να μαζέψει τη διαφορά στη λήξη της τρίτης περιόδου (66-60), αλλά μέχρι εκεί… Με σωστά αμυντικά αντανακλαστικά, που κράτησαν στους 10 πόντους τους Ρώσους στο τέταρτο δεκάλεπτο, και τους Μαυροκεφαλίδη, Κατσίβελη και Χέρστον να δίνουν λύσεις στην επίθεση η ΑΕΚ δεν απειλήθηκε στον επίλογο της αναμέτρησης και έφτασε άνετα στο τελικό 87-70, το οποίο τη βάζει και πάλι στο παιχνίδι της πρόκρισης.

Τα δεκάλεπτα: 24-26, 47-46, 66-60, 87-70

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λαντζαρίνι (Ιταλία), Ρέιτερ (Γερμανία), Λόπες (Πορτογαλία)

ΑΕΚ (Σάκοτα): Ανοσίκε 6, Παπαντωνίου 3 (1), Χέρστον 12, Μιλόσεβιτς 17 (2), Μαυροκεφαλίδης 19 (1), Κάρτερ 5, Σαρικόπουλος 4, Κατσίβελης 5, Καλαμπόκης 2, Ουόρεν 14 (2).

ΝΙΖΝΙ (Μπαγκάτσκις): Ραντ 7 (2), Γκριγκόριεφ 13 (2), Μπαμπούριν 10 (1), Βικτόροφ, Ίβλεφ 2, Μαχαλμπασιτς 10, Κβοστόφ 11 (2), Μπέρζινς 1, Στρέμπκοφ 13 (4), Ποπόφ, Κιρντιάσκιν 3.