AEKΟ Ερνάνι γλίτωσε τον Ολυμπιακό από την ήττα στο «Γ.Καραϊσκάκης» στο πλάισιο της 1η αγωνιστικής των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδος, αφού ο Πλατανιάς προηγήθηκε δύο φορές αλλά ο Πορτογάλος ισοφάρισε ισάριθμες, την τελευταία στις καθυστερήσεις, γράφοντας το τελικό 2-2. Σημαντικό «διπλό» της ΑΕΚ που επικράτησε 1-0 στην Ξάνθη, εύκολη νίκη του Παναθηναϊκούμε 3-0 επί του Λεβαδειακού, ενώ αν και δυσκολεύτηκε ο ΠΑΟΚ επικράτησε του Πανθρακικού με2-0 στην Τούμπα. Σημαντικό «διπλό» μέσα στο Αγρίνιο πήρε ο Πανιώνιος από τον Παναιτωλικό με 2-0. Ισόπαλο 2-2 έληξε στο Περιστέρι το πρώτο ματς της ημέρας ανάμεσα σε Ατρόμητο και Βέροια, ενώ περίπατο έκανε ο Αστέρας στην Τρίπολη με 4-0 επί της Καλλονής.

Αναλυτικά:

Ολυμπιακός – Πλατανιάς 2-2

Η μίνι έκπληξη στην πρεμιέρα των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδας έγινε στο “Γ. Καραϊσκάκης”, όπου ο Πλατανιάς απέσπασε ισοπαλία 2-2 από τον Ολυμπιακό, στο πλαίσιο του 5ου ομίλου, που θα μπορούσε να είναι και νίκη, αφού οι Κρήτες προηγούνταν ως τις καθυστερήσεις. Οι “ερυθρόλευκοι” είχαν όφελος την εμφάνιση του Ερνάνι. Στην πρώτη συμμετοχή του στην ενδεκάδα ως βασικός, ο Πορτογάλος μεσοεπιθετικός ήταν ο κορυφαίος του παιχνιδιού και σκόρερ των δύο τερμάτων της ομάδας του. Ο Πλατανιάς αιφνιδίασε για πρώτη φορά στο 29΄, όταν από λάθος του Ντα Κόστα έξω από την περιοχή ο Ράμος “έκλεψε” την μπάλα, πέρασε και τον Καπίνο και πλάσαρε σε άδεια εστία για το 0-1. Στο 47΄ ο Ερνάνι έφερε το παιχνίδι “στα ίσα” με απευθείας εκτέλεση φάουλ, αλλά στο 78΄ ο προωθημένος Μπανανά έδωσε πάλι προβάδισμα στην ομάδα του, για να διαμορφώσει το τελικό σκορ ο Πορτογάλος στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, με κεφαλιά αυτή τη φορά σε εκτέλεση κόρνερ του Πάρντο.

Ξάνθη – ΑΕΚ 0-1

«Με το δεξί» μπήκε η ΑΕΚ στη φάση των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδας, καθώς νίκησε 1-0 την Ξάνθη στα Πηγάδια, στο πλαίσιο της πρεμιέρας του 7ου ομίλου. Η Ένωση ευτύχησε να προηγηθεί στο 51΄, όταν ο Μπουονανότε εκτέλεσε κόρνερ, ο Κρισάντους εκμεταλλεύθηκε τη σύγχυση στην άμυνα της Ξάνθης και με σουτ που δεν μπόρεσε να αποκρούσει ο Τσέναμο «έγραψε» το 0-1. Το σκορ αυτό δεν άλλαξε, παρά τις προσπάθειες των δύο ομάδων να απειλήσουν την αντίπαλη εστία, και οι «κιτρινόμαυροι» πήραν το πρώτο «τρίποντό» τους στη φάση των ομίλων.

Παναθηναϊκός – Λεβαδειακός 3-0

Παναθηναϊκός – Λεβαδειακός 3-0 (Κύπελλο Ελλάδας) από kokoretsi
Ο Παναθηναϊκός ξεπέρασε γρήγορα την ήττα από τον ΠΑΟΚ στο πρωτάθλημα και με καλή εμφάνιση νίκησε 3-0 τον Λεβαδειακό στο «Απ. Νικολαΐδης», ξεκινώντας νικηφόρα τις υποχρεώσεις του στον 4ο όμιλο του Κυπέλλου Ελλάδας. Στο 16΄ το σουτ του Πράνιτς βρήκε στο δοκάρι του Βερέμκο και στο 23΄ οι «πράσινοι» κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Νίνη από τον Τριποτσέρη, το οποίο εκτέλεσε ο ίδιος ένα λεπτό αργότερα και άνοιξε το σκορ. Στο 26΄ οι «πράσινοι» διπλασίασαν με κεφαλιά του Ταυλαρίδη, που σηκώθηκε ανενόχλητος σε φάουλ του Νίνη, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 77΄ με έξοχο σουτ ο Κλωναρίδης, με τον σκόρερ να τραυματίζεται σε αυτή τη φάση και να γίνεται αλλαγή!

ΠΑΟΚ – Πανθρακικός 2-0
«Με το δεξί» μπήκε ο ΠΑΟΚ στη φάση των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδας, καθώς νίκησε 2-0 τον Πανθρακικό στην Τούμπα, στο πλαίσιο της πρεμιέρας του 3ου ομίλου. Ο “Δικέφαλος” δυσκολεύτηκε πάντως πολύ και ο Τούντορ χρειάστηκε να επιστρατεύσει τους Μακ και Ροντρίγκες, που σκόπευε να τους ξεκουράσει. Χρειάστηκε μάλιστα να φτάσει το παιχνίδι στο 72ο λεπτό για να ανοίξει το σκορ με τον Πέλκα, ο οποίος πήρε το ριμπάουντ μετά το δοκάρι στο σουτ του Μακ. Ο Σλοβάκος δεν αστόχησε πάντως στο 86΄, οπότε και σκόραρε το δεύτερο και τελευταίο γκολ του παιχνιδιού, μετά από σουτ του Γκολάσα και απόκρουση του Πασχαλάκη.

Παναιτωλικός – Πανιώνιος 1-2
«Δύο στα δύο» για τον Πανιώνιο επί του Παναιτωλικού στο Αγρίνιο φέτος, καθώς μετά το εκκωφαντικό 5-1 για το πρωτάθλημα στις αρχές του Οκτωβρίου, σήμερα νίκησε τους «γαλαζοκίτρινους» με 2-1 και για τη φάση των ομίλων (2ος) στο Κύπελλο Ελλάδας. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Ανσαριφάρντ στο 10΄ και διπλασίασαν με τον Χαλκιαδάκη στο 31΄, ενώ ο Παναιτωλικός το μόνο που κατόρθωσε ήταν να μειώσει με τον Κάπελ στο 74΄.

Ατρόμητος-Βέροια 2-2
Χωρίς νικητή έληξε η αναμέτρηση του Ατρομήτου με τη Βέροια για το Κύπελλο Ελλάδας, καθώς οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2 στο Περιστέρι, στο πλαίσιο της πρεμιέρας του 6ου ομίλου. Η «βασίλισσα του βορρά» πήρε κεφάλι στο σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους (45+2΄) με το σουτ του Μαγέφσκι, ο οποίος έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Γκορμπούνοφ, ενώ ευτύχησε να διπλασιάσει τα τέρματά της στο 52ο λεπτό με το πέναλτι του Καϊκούτ, ο οποίος κέρδισε την «εσχάτη των ποινών» σε μαρκάρισμα του Κιβρακίδη εντός της περιοχής του Ατρομήτου. Από την πλευρά τους, οι γηπεδούχοι μείωσαν αρχικά στο 84΄ με το μακρινό σουτ του Κούρου, με την μπάλα να βρίσκει στον Πούγγουρα και να αλλάζει πορεία, καταλήγοντας στα δίχτυα του Λόπεθ και ισοφάρισαν στο 88΄ με κεφαλιά του Λαζαρίδη. Αξίζει να σημειωθεί ότι λίγο πριν το τέλος ο Κούρος έδειξε ότι δεν μπορούσε να συνεχίσει, λόγω μυικού τραυματισμού, ενώ στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Μαρσελίνιο από τον Ατρόμητο που πάτησε τον Μαραγκό.

Αστέρας Τρίπολης – Καλλονή 4-0
Ένα πολύ εύκολο βράδυ είχε απόψε στην Τρίπολη ο Αστέρας απέναντι στην Καλλονή, την οποία νίκησε με το ευρύ 4-0 στο “Θ. Κολοκοτρώνης” στο πλαίσιο του 8ου ομίλου στο Κύπελλο Ελλάδας, δίνοντας συνέχεια στην εκτός έδρας νίκη του επί του ΠΑΣ Γιάννινα πριν από μερικές ημέρες για το πρωτάθλημα. Όπως φανερώνει το τελικό σκορ ο αγώνας ήταν μονόλογος των γηπεδούχων, που είχαν δοκάρι στο 13΄ με τον Φερνάντες και άνοιξαν το σκορ στο 21΄ με τον Λανθαρότε. Οι παίκτες του Βεργέτη έφτασαν στο δεύτερο γκολ με κεφαλιά του Σκούρτη στο 49΄, ενώ ήταν ο ίδιος παίκτης που έγραψε το 3-0 στο 71΄ με πέναλτι, που είχε κερδίσει ο ίδιος από τον Ουνγιαλίδη. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Φερνάντες στο 87΄, όταν πήρε το ριμπάουντ μετά την απόκρουση του Δαύκου στο πέναλτι που είχε εκτελέσει ο ίδιος και στο οποίο είχε υποπέσει ο τερματοφύλακας της Καλλονής επί του Μάσα.