Νίκησε και την Εφές 78-64
Ο ΠΑΟ έκανε το 3x3 και πάει στον «Ζοτς» του... 0/3

Ο Παναθηναϊκός έκαμψε στο ΟΑΚΑ την αντίσταση και της Αναντολού Εφές και διεύρυνε το αήττητο σερί του στη φάση των «16» της Ευρωλίγκα στο 3-0. Οι «πράσινοι» επικράτησαν 78-64 της ομάδας του Βαγγέλη Αγγέλου και του Κώστα Βασιλειάδη και υποχρέωσαν την τουρκική ομάδα στην τρίτη ήττα της σε ισάριθμες αναμετρήσεις στον 5ο όμιλο. Το «τριφύλλι» σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο του αγώνα, έκανε το ξέσπασμα που χρειαζόταν και μετέτρεψε τη διαφορά έξι πόντων σε +11, ενώ στο 37′ νέο ξέσπασμα του Κάρι έφερε το +14 (78-64) που έμελλε να είναι και η τελική διαφορά. Πλέον, την Πέμπτη 23/1, ο Παναθηναϊκός συγκρούεται με το παρελθόν του, καθώς θα ταξιδέψει στην Πόλη για να αντιμετωπίσει τη Φενέρμπαχτσε του Ζοτς που απόψε έχασε στη Μάλαγα και μετρώντας 0/3, δεν έχει άλλα περιθώρια για απώλειες.

Κορυφαίος του Παναθηναϊκού ο Δημήτρης Διαμαντίδης με 17 πόντους (1/2διπ., 4/8τριπ., 3/4β.) και 9 ασίστ, ενώ άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Στεφάν Λάσμε με 16 και 8 ριμπάουντ και ο Ραμέλ Κάρι (12π.), που έκανε τη διαφορά για ακόμη έναν αγώνα. Από τους Τούρκους ξεχώρισε ο Ζόραν Πλάνινιτς με 13 πόντους, ενώ στους 8 έμεινε ο Κώστας Βασιλειάδης.

Οι «πράσινοι» κατάφεραν με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας στα πρώτα λεπτά του δεκαλέπτου να ελέγξουν τον αγώνα (3/4τριπ., 2/2β., 6/10διπ.). Με τον Διαμαντίδη εκτελεστή της περιφέρειας και τους Λάσμε, Γκιστ κυρίαρχους της ρακέτας ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε ακόμη και με +7 πόντους (19-12 στο 8′). Ωστόσο, η άμυνα δεν είχε διάρκεια οι Πλάνινιτς και Μπαλμπέι κυριάρχησαν των αντιπάλων τους στο «ένας προς ένα» και οι Τούρκοι μείωσαν μετά από επιμέρους σκορ 4-9 σε 23-21 στο 10΄.

Στη δεύτερη περίοδο, οι «πράσινοι» τα… έσπασαν από τα 6.75 (0/7τριπ.), Βασιλειάδης και Σαβάνοβιτς τιμώρησαν πίσω από τη γραμμή του τριπόντου και η ανατροπή ήρθε στο 14′ (27-29). Η είσοδος, πάντως, του Μάικ Μπατίστ άλλεξε τα δεδομένα και ο έμπειρος σέντερ φρόντισε με έξι διαδοχικούς πόντους του να κρατήσει το προβάδισμα για τον Παναθηναϊκό μέχρι το ημίχρονο (37-36).

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός με τους Λάσμε και Γκιστ να αναλαμβάνουν και πάλι δράση στην επίθεση προηγήθηκαν και πάλι με +8 (49-41), αλλά η έλλειψη διάρκειας στην άμυνα έκανε την επανεμφάνιση της, οι «πράσινοι» έχασαν τα μαρκαρίσματα των Πλάνινιτς, Μπιέλιτσα, οι οποίοι τιμώρησαν από τα 6.75 και στο 28′ η διαφορά μειώθηκε και πάλι για την τουρκική ομάδα (54-51), που κατάφερε να ισορροπήσει τα επιθετικά ριμπάουντ.

Ωστόσο, ο Κάρι, όπως και στον προηγούμενο αγώνα, έδωσε την απαραίτητη ώθηση (5 σερί πόντους, 1 τρίποντο) και ο Παναθηναϊκός μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο στο +6 (60-54). Στον… επίλογο του αγώνα, τα πρώτα τρία λεπτά ήταν αρκετά για τον Παναθηναϊκό να καθαρίσει τον αγώνα…

Η «πράσινη» άμυνα «έπνιξε» τους Τούρκους, τη στιγμή που Διαμαντίδης και Κάρι πρωτοστάτησαν στο σερί 7-0 με το οποίο ο Παναθηναϊκός εκτόξευσε τη διαφορά στο 33′ στους +13 πόντους (67-54). Η συνέχεια δεν έκρυψε εκπλήξεις για την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη, με τον Διαμαντίδη να συνεχίζει να εκτελεί και να μοιράζει ασίστ και να οδηγεί εκ του ασφαλούς τους «πράσινους» στη νίκη με 78-64.