Εκπλήξεις από Μαγούλα, Αιγινιακό και Νίκη

Στους «16» του Κυπέλλου Ολυμπιακός, ΠΑΟ, ΠΑΟΚ, Πανιώνιος και ΑπόλλωνΟ Παναθηναϊκός όχι μόνο υπερασπίστηκε το 2-1 του πρώτου αγώνα, αλλά επικράτησε και δεύτερη φορά του Εργοτέλη στο Παγκρήτιο (Εργοτέλης – Παναθηναϊκός 0-1), παίρνοντας εύκολα το εισιτήριο για τους «16» του Κυπέλλου Ελλάδος.

Ο Ολυμπιακός μετά το 5-1 του πρώτου ματς προσέφερε σκορ και θέαμα και στην Άμφισσα (Φωκικός – Ολυμπιακός 3-5), ενώ ο ΠΑΟΚ νίκησε και στην Καρδίτσα μετά το 3-1 της Τούμπας (Αναγέννηση Καρδίτσας – ΠΑΟΚ 0-1).

Το πρόγραμμα των ρεβάνς του Κυπέλλου ξεκίνησε, με τον Αιγιανιακό να κάνει τη μεγάλη έκπληξη και να αποκλείει τον ΠΑΣ Γιάννινα, νικώντας τον με 1-0 (το πρώτο ματς είχε λήξει 0-0).

Ο Πανιώνιος είχε ήδη μεγάλο προβάδισμα, αφού στο πρώτο παιχνίδι είχε επιβληθεί του Απόλλωνα Καλαμαριάς με 3-1 και με το 0-0 στη Καλαμαριά πήρε και τυπικά την πρόκριση. Ο Αστέρας Μαγούλας έχασε με 3-2 αλλά πήρε την πρόκριση με το γκολ του τερματοφύλακα του, Αλέξη Κασμερίδη στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων (2-1 το πρώτο ματς).

Η Νίκη Βόλου πήρε την πρόκριση για την επομένη φάση στα πέναλτι (4-1), καθώς στην κανονική διάρκεια το σκορ ήταν 2-1 όσο και αυτό του πρώτου αγώνα.

O Απόλλων Σμύρνης επικράτησε 2-1 του Πλατανιά στο «Γεώργιος Καμάρας», και προκρίθηκε στους «16» της διοργάνωσης, αφού στην πρώτη αναμέτρηση οι δύο ομάδες είχαν αναδειχθεί ισόπαλες 1-1.