Με ήττα  ξεκίνησε τις επίσημες υποχρεώσεις  ο  Πρωτέας Γρεβενών αφού έχασε από το Φοίνικας Morena,  στο κλειστό γυμναστήριο του Αγίου Θωμά  με 80-60.

Ο Φοίνικας κατάφερε να αιφνιδιάσει τον Πρωτέα και προηγήθηκε με 6-0 στο 2′ και 12-4 στο 4′. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 6′ σε 12-9 αλλά ο Φοίνικας πήρε με τη λήξη του α’ δεκαλέπτου μία διαφορά 6 πόντων (19-13). Στο β’ δεκάλεπτο εκμεταλλευόμενοι την ευστοχία τους από την περιφέρεια, οι παίκτες του Φοίνικα άρχισαν να διευρύνουν την υπέρ τους διαφορά. Ετσι το σκορ στο 15′ ήταν 30-18 ενώ στο 19′ η διαφορά έφτασε τους 20 πόντους (42-22).

Στο γ’ δεκάλεπτο οι παίκτες του Πρωτέα έκαναν προσπάθεια να μειώσουν το σκορ. Ετσι το 45-24 του 21′ έγινε 45-34 στο 24′, ενώ ο Πρωτέας μείωσε στο 29′ στους 7 πόντους (54-47). Ο Φοίνικας αντέδρασε με τη σειρά του, διατήρησε στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο και σιγά σιγά άρχισε να διευρύνει την υπέρ του διαφορά. Το σκορ στο 35′ έγινε 68-52 ενώ στο 38′ η διαφορά έφτασε τους 22 πόντους (77-55), με το Φοίνικα να επικρατεί τελικά με 80-60.

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 42-24, 58-47, 80-60.
Φοίνικας: (Γιασάρης) Τσιτσιβάς, Αθανασόπουλος 18 (2), Μανώλας, Λιάκος 8, Γοργόλης, Γκαγκανάσιος 8, Αποστολάκης 10, Σαριμπαλίδης 21 (4), Λούβαρης, Τσούμας, Γκόρης, Τσιαμπαλής 15 (1).
Πρωτέας Γρεβενών: (Μουρατίδης) Ρούζιος 4, Γράβας 10 (1), Κλωνάρας 2, Καλαμπούκας 20 (3), Κολοβός, Μουράτογλου 15, Σουρβάς, Ιωαννίδης 2, Μπόζιαρης 5 (1), Τζήμας 2, Τσιόγκας,Καραγιάννης.