Η Εθνική Ανδρών ανέβασε στροφές στο δεύτερο ημίχρονο, γράφοντας το 5Χ5 στον 8ο όμιλο και συνεχίζοντας ακάθεκτη την πορεία της στην προκριματική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επικράτησε με 96-78 του Ισραήλ στο Τελ Αβίβ, στον πρώτο από τους δύο αγώνες που θα δώσει στο τρίτο «παράθυρο» της πρώτης προκριματικής φάσης (στις 2/7 αγωνίζεται στην έδρα της Εσθονίας). Στον αντίποδα, οι γηπεδούχοι υπέστησαν την τρίτη ήττα τους και εν αντιθέσει με την ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου, που έχει προκριθεί και μαθηματικά στη δεύτερη φάση, συνεχίζει να παλεύει για ένα «εισιτήριο».

Πρωταγωνιστές της Εθνικής, που έδωσε ρεσιτάλ από τα 6.75 (13/26 τρίποντα), οι Κωνσταντίνος Μήτογλου (ατομικό ρεκόρ πόντων με 21 και 2/2τρ.) και Γιαννούλης Λαρεντζάκης (17π., 4/4τρ.). Από το Ισραήλ, ξεχώρισε ο Τζέικ Κοέν με 21 πόντους.

Η προβληματική άμυνα της Εθνικής κοντά στο καλάθι έδωσε την ευκαιρία στο Ισραήλ να εκμεταλλευτεί τους διαδρόμους και να μείνει σε απόσταση αναπνοής από το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα μέχρι το ημίχρονο (17-20 στο α’ δεκ., 42-49 στο ημ.).

Ωστόσο, η «γαλανόλευκη» δεν είχε διάθεση για… θρίλερ και στην τρίτη περίοδο φρόντισε με εξαιρετικά αντανακλαστικά στην άμυνα και… βροχή τριπόντων στην επίθεση να «καθαρίσει» την αναμέτρηση. Η Εθνική έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 24-10 στο τρίτο δεκάλεπτο, η λήξη του οποίου το βρήκε στο +21 (73-52), και δε χρειάστηκε να κοιτάξει πίσω μέχρι το τελικό 96-78.

Διαιτητές: Κόντε (Ισπανία), Τσίτσι (Αλβανία), Βοϊνοβιτς (Μαυροβούνιο)

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 42-49, 52-73, 78-96

ΙΣΡΑΗΛ (Οντεντ Κάτας): Μπλατ 12 (2), Κοέν 21, Λίμοναντ 4, Πνίνι 8 (2), Τιμόρ, Αλτίτ 8, Μπεν Τσιμόλ, Χάουελ 8 (4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Λεβί 7 (1), Μέκελ 4, Μένκο 4, Σούζμαν 2.

ΕΛΛΑΔΑ (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Κατσίβελης, Λαρεντζάκης 17 (4), Αθηναίου, Μπουρούσης 8, Μποχωρίδης 9 (1), Μάντζαρης 5 (1), Μήτογλου 21 (2), Γκίκας 2, Γιαννόπουλος 6 (2), Θ. Αντετοκούνμπο 8 (1), Μαργαρίτης 8, Βασιλόπουλος 12 (2).