Με το δεύτερό του γκολ (και συνολικά 500ό) στις καθυστερήσεις, ο Λιονέλ Μέσι, υπέγραψε τον θρίαμβο της Μπαρτσελόνα επί της Ρεάλ με 3-2 μέσα στο «Σαντιάγο Μπερναμπέου» και επανέφερε την ομάδα του -έστω και με αγώνα περισσότερο από τους Μαδριλένους- στην κορυφή της Primera Division μετά από 33 αγώνες.

Δραματική εξέλιξη με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ, απευθείας κόκκινη για τον Ράμος στο 77′ για σκληρό φάουλ στον Αργεντινό σταρ των Καταλανών και… παραλίγο ήρωας ο Χάμες που μπήκε στο ματς στο 82′ και ισοφάρισε (προσωρινά) για τη Ρεάλ στο 86′! Στο τέλος, όμως, «μίλησε» και πάλι ο Μέσι.

Ο Αργεντινός «δήμιος» της Ρεάλ σκόραρε το τρίτο και τελευταίο γκολ της ομάδας του, για την οποία είχε ισοφαρίσει κιόλας απαντώντας στο γκολ του Κασεμίρο, κι επέτρεψε στους «μπλαουγκράνα» να φτάσουν στην κορυφή τη «βασίλισσα», της οποίας υπερτερούν στην ισοβαθμία, αλλά με παιχνίδι περισσότερο.

Ο αγώνας ήταν από τους καλύτερους των τελευταίων ετών, με τους γηπεδούχους να παίρνουν προβάδισμα με τον Κασεμίρο στο 28′, τον «ψύλλο» να ισοφαρίζει στο 33′ με γκολ τυπικό της ανυπέρβλητης κλάσης του, κι ενώ ο Αλεχάντρο Ερνάντεθ είχε χαρίσει τη δεύτερη κίτρινη κάρτα στον σκόρερ της Ρεάλ, για σκληρό φάουλ στον Μέσι.

Ο Ράκιτιτς επίσης με γκολ-αριστούργημα έβαλε μπροστά την Μπαρτσελόνα στο 73′, αλλά παρά την αποβολή (με απευθείας κόκκινη κάρτα) του Σέρχιο Ράμος στο 77′, για σκοπίμως επικίνδυνο παιχνίδι στον Αργεντινό σούπερ σταρ, ο Ζινεντίν Ζιντάν χαμογέλασε όταν στο 86′ ο Χάμες Ροντρίγκες νίκησε τον Τερ Στέγκεν για το 2-2, τέσσερα λεπτά μετά την είσοδό του στον αγώνα.

Κι ενώ η ισοπαλία ήταν ένα εξαιρετικό αποτέλεσμα για τη Ρεάλ, οι παίκτες της βγήκαν αλόγιστα στην επίθεση στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, έχασαν την μπάλα και δέχθηκαν την κόντρα, με τον Αντρέ Γκόμες να «σερβίρει» και τον Μέσι να εκτελεί με θαυμαστή ακρίβεια στη δεξιά γωνία του Κέιλορ Νάβας, κάνοντας το «Μπερναμπέου» να βουβαθεί…

ΚΟΚΚΙΝΗ: 77′ Σέρχιο Ράμος

ΡΕΑΛ: Κέιλορ Νάβας, Καρβαχάλ, Νάτσο, Σέρχιο Ράμος, Μαρσέλο, Κασεμίρο (70′ Κόβατσιτς), Μόντριτς, Κρόος, Μπέιλ (39′ Μάρκο Ασένσιο), Κριστιάνο Ρονάλντο, Μπενζεμά (82′ Χάμες Ροντρίγκες).

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Σέρτζι Ρομπέρτο, Πικέ, Ουμτιτί, Τζόρντι Άλμπα, Μπουσκέτς, Ράκιτιτς, Ινιέστα, Μέσι, Λουίς Σουάρες, Πάκο Αλκάθερ (70′ Αντρέ Γκόμες).