Η ΑΕΚ «φλέρταρε» με την πρώτη εντός έδρας ήττα της, αλλά με τεράστια ψυχικά αποθέματα πέτυχε την ανατροπή και κράτησε αλώβητο το ΟΑΚΑ στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Α1.

Ο ΠΑΟΚ «σκόνταψε» στην Πάτρα, απέναντι στον Απόλλωνα, υπέστη την 8η εφετινή ήττα του και τέθηκε εκτός τετράδας.

Πατώντας… γκάζι από τα μισά της τρίτης περιόδου και μετά ο Άρης «καθάρισε» το παιχνίδι στο Αλεξάνδρειο, για τη 17η αγωνιστική της Α1, απέναντι στον Προμηθέα με 80-64.

Σπουδαίο «διπλό», στην προσπάθεια που καταβάλει για αποφυγή του υποβιβασμού, πανηγύρισε στη Λευκάδα ο Κόροιβος.

Ακόμη ένα βήμα εξασφάλισης μίας θέσης στην οκτάδα που οδηγεί στα πλέι οφ της Α1 Ανδρών έκανε σήμερα το Λαύριο.

Ας δούμε αναλυτικά:

ΑΕΚ-Τρίκαλα 87-82

Η τρίτη της κατάταξης, Ένωση, επικράτησε με 87-82 των Τρικάλων, για την 17η αγωνιστική της Α1 Ανδρών, πανηγυρίζοντας την 14η νίκη της.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της ομάδας του Γιούρι Ζντοβτς ο Ντούσαν Σάκοτα, ο οποίος σημειώνοντας τους 12 από τους 25 πόντους του στο τελευταίο οκτάλεπτο πρωτοστάτησε στην επιστροφή της ομάδας του από το -16. Ακόμη μία μεγάλη εμφάνιση πραγματοποίησε για τα Τρίκαλα ο Κέλσι Μπάρλοου με 18 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 37-42, 51-62, 87-82

Έπρεπε να περάσει 32 λεπτά άγχους η Ένωση για να δώσει ο Σάκοτα το σύνθημα της αντεπίθεσης και με επική ανατροπή να κόψει πρώτη το… νήμα του τερματισμού και να διευρύνει σε 9-0 το φετινό αήττητο της στο ΟΑΚΑ.

Η ΑΕΚ δεν μπόρεσε στο πρώτο ημίχρονο να ακολουθήσει το καλά δομημένο παιχνίδι των Τρικάλων, που είχε έμφαση σε δημιουργία και άμυνα. Οι «κιτρινόμαυροι» βρέθηκαν με τη λήξη του ημιχρόνου στο -5 (37-42), ενώ στην τρίτη περίοδο έδειξαν να χάνουν την… επαφή, όταν ο φωτεινός πίνακας έγραψε στο 30΄ το εις βάρος τους 51-62.

Στο 32΄ οι φιλοξενούμενοι εκτόξευσαν τη διαφορά στους 16 πόντους (67-51), αλλά με τον Σάκοτα να σημειώνει 12 πόντους στο τελευταίο οκτάλεπτο η Ένωση έτρεξε το εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 24-7 και στο 38΄ ανέκτησε μετά από ώρα το προβάδισμα με 75-74.

ΜακΓκραθ και Ούκιτς πήραν τη σκυτάλη από τον Σάκοτα και με τρίποντες «βόμβες» ολοκλήρωσαν με τον καλύτερο τρόπο την ανατροπή της ΑΕΚ μέχρι το τελικό 87-82.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπήτης-Πουρσανίδης Κ.-Ζακεστίδης

ΑΕΚ (Γιούρι Ζντοβτς): Ούκιτς 8(2), Ελονού 14, Βασιλειάδης 6, Χαριτόπουλος 2, Λαρεντζάκης 8 (1), ΜακΓκράθ 14 (2), Ντίξον 6 (1), Μαυροειδής 1, Τσαλμπούρης 3, Σάκοτα 25 (3).

ΤΡΙΚΑΛΑ (Γιάννης Καστρίτης): Κάφεϊ 6, Μπιρούτα 15, Τσαγκαράκης 16 (4), Μπάρλοου 18 (3), Χότον 5, Λίποβι 14 (1), Εζιούκου 2, Πουλιανίτης 6, Καλογιαννίδης, Βαριτιμιάδης.

Απόλλων Πατρών – ΠΑΟΚ 88-79

Οι Αχαιοί επικράτησαν με 88-79 της ομάδας του Σούλη Μαρκόπουλου, για την 17η αγωνιστική της Α1 Ανδρών, και πήραν την πολύτιμη πέμπτη νίκη, που κρατά «ζωντανό» το όνειρο της παραμονής.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των θριαμβευτών, που έδωσαν ρεσιτάλ από τα 6.75 (13/28), ο Στιβ Μπαρτ Τζούνιορ, ο οποίος στο ντεμπούτο του «φόρτωσε» με 20 πόντους το αντίπαλο καλάθι.

Από τον ΠΑΟΚ των 12 λαθών και των απογοητευτικών ποσοστών ευστοχίας ξεχώρισαν οι Μαργαρίτης (17π.) και ΜακΦάντεν (17π.).

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 41-34, 56-46, 88-79

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης από τα πρώτα λεπτά και δεν επέτρεψαν σε κανένα σημείο του αγώνα στον ΠΑΟΚ να… προσπεράσει.

Ακόμη κι όταν οι Θεσσαλονικείς «άγγιξαν» την ανατροπή μειώνοντας σε 30-29 στο 18΄, Μπαρτ και Χίκι έστησαν τα… όπλα τους πίσω από τα 6.75 και εκτελώντας σε διαδοχικά τρίποντα βοήθησαν τον Απόλλωνα να τρέξει το επιμέρους σκορ 11-5, να πάρει το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +7 (41-34) και ουσιαστικά να μην απειληθεί μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης Γ.-Καλδίρης-Τσώνος

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Χίκι 12 (4), Βεργίνης 13, Κουζέλογλου 7, Καλινόσκι 7, Ρέινς 9, Στόκτον 4, Διαμαντάκος 5, Σλαφτσάκης 11 (2), Μπάβτσιτς, Μπαρτ Τζ. 20 (3).

ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Κόνιαρης 1, Μαργαρίτης 17 (1), Σάιμπερτ 10 (2), Πέινερς 15 (1), Κλάντον 6, Χρυσικόπουλος 4, Τσόχλας 3 (1), Μακ Φάντεν 17 (4), Μιλιένοβιτς 4, Γλυνιαδάκης 2.

Άρης – Προμηθέας 80-64

Πρώτοι σκόρερ για τους νικητές ήταν οι Γουίλ Κάμινκς (16π.), Μάικλ Τζένκινς (15π), ενώ για τους Αχαιούς ξεχώρισε ο Τζερέλ Μπλασινγκέιμ (15π., 2 ασιστ, 2 κλ.).

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 40-27, 57-46, 80-64

Μέτριο ποιοτικά το πρώτο δεκάλεπτο, στο ξεκίνημα του οποίου η εκτελεστική δεινότητα των Τζένκινς, Γιάνκοβιτς από τα 6.75, έδωσε στον Αρη διαφορά 5 πόντων (6’ 13-8). Ο Προμηθέας «απάντησε» με τους Τζόουνς, Τόντιτς και πήρε τα ηνία στο σκορ στο 9’ (17-18).

Βελτιώνοντας την αμυντική συμπεριφορά τους, εκμεταλλευόμενοι, παράλληλα, την ηγετική παρουσία του Τζάκσον στη ρακέτα (μάζεψε συνολικά 7 ριμπάουντ, έχοντας και 3 ασίστ), οι «κίτρινοι» επέβαλλαν το ρυθμό τους στη δεύτερη περίοδο. Προηγήθηκαν στο 12’ με 26-20, διαφορά που «ανέβηκε», τρία λεπτά αργότερα, με καλάθι και φάουλ από τον Καββαδά, στο +8 (29-21) και στο +13 (40-27), στη λήξη για το ημίχρονο, με την καταλυτική… σφραγίδα του Ξανθόπουλου (2 κλεψίματα, 2 ασίστ).

Με την επιστροφή στο παρκέ από τα αποδυτήρια, οι Θεσσαλονικείς βρέθηκαν στο +15 (42-27). Εχασαν, στην πορεία, ωστόσο, τη συγκέντρωσή τους, στοιχείο που χρησιμοποίησαν οι φιλοξενούμενοι και με «όπλο», επιπλέον, την ταχύτητά τους, πλησίασαν στους 4 πόντους (25’ 42-38).

Πέντε συνεχείς πόντοι από τον Κάμινγκς και ένα τρίποντο από τον Ζάρα, έδωσαν «αέρα» 12 πόντων στον Αρη (26’ 50-38), διαφορά που στο 29’ πήγε ξανά στο +13 (57-44), προδιαγράφοντας τη νίκη για τους γηπεδούχους. Στο 35’, με τρίποντο και φάουλ από τον Κάμινγκς, οι «κίτρινοι» ξέφυγαν με +25 (73-48), τρέχοντας σερί 15-0, με το παιχνίδι να τελειώνει για τον Αρη στο +16, με 80-64.

*Θεατής αναγκαστικά του αγώνα για τους «κίτρινους» ο Τζαμόν Γκόρντον, λόγω θλάσης στη γάμπα. Στον πάγκο, λόγω ενοχλήσεων στη μέση, έμεινε και ο Μιχάλης Τσαϊρέλης

*Χλιαρό χειροκρότημα εισέπραξε στην παρουσίαση του Προμηθέα ο Βαγγέλης Αγγέλου. Ο τεχνικός των Αχαιών με το σημερινό ματς επέστρεψε για πρώτη φορά ως αντίπαλος του Αρη, ύστερα από τον τερματισμό της συνεργασία του με την ομάδα το Δεκέμβριο του 2013. Είχε αναλάβει τα ηνία της τον Οκτώβριο του 2012

*Προστατευτικά κάγκελα σήμερα στο Αλεξάνδρειο, εν όψει του τελικού Κυπέλλου το επόμενο Σάββατο (18/2). Βάσει αυτών, χωρίστηκαν από το υπόλοιπο γήπεδο οι θύρες 9-10, εκεί όπου θα φιλοξενηθούν δηλαδή οι οπαδοί του Παναθηναϊκού από αυτούς του Αρη

*Συνθήματα με αίτημα την κατάκτηση του Κυπέλλου στον τελικό με τον Παναθηναϊκό από οπαδούς του Αρη στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης

Διαιτητές: Μάνος, Παφίλης, Παντελίδης

ΑΡΗΣ (Δημήτρης Πρίφτης): Τζάκσον 12, Ξανθόπουλος 1, Φλιώνης, Τζένκινς 15 (3), Κάμινγκς 16 (2), Ζάρας 7 (1), Μούρτος 6, Σίμτσακ, Γιάνκοβιτς 8 (2), Καββαδάς 10, Ντραγκίσεβιτς 5 (1).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Βαγγέλης Αγγέλου): Μπλασινγκέιμ 15 (2), Φαγέ 8 (2), Ντίκερσον 2, Γκίκας 10 (1), Σαρικόπουλος, Μουρ 8, Τζόουνς 7 (1), Τόντιτς 6, Πέττας 2, Παπαντωνίου 1, Γερομιχαλός 5.

Δόξα Λευκάδας – Κόροιβος Αμαλιάδας 65-69

Η ομάδα της Αμαλιάδας επικράτησε με 69-65 της ουραγού Δόξας (3-14), για την 17η αγωνιστική της Α1 Ανδρών, πανηγυρίζοντας την πολύτιμη έκτη εφετινή νίκη της.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 36-35, 53-52, 65-69

Μερικές φορές αρκεί να παρακολουθήσει κανείς τα τελευταία λεπτά ενός αγώνα μπάσκετ, για να έχει εμπεριστατωμένη εικόνα. Αυτό ισχύει για το σημερινό ματς της Λευκάδας όπου ο Κόροιβος έφτασε στη νίκη χάρη στην αποφασιστικότητα που έδειξε στα τελευταία οκτώ λεπτά. Το ρολόι σημάδευε το «32΄» και η τοπική Δόξα με τον Σκοτ σε μεγάλη μέρα πήρε διαφορά επτά πόντων (61-54).

Δύσκολα τα πράγματα για τους φιλοξενούμενους, όμως ο Αντρέγια Μιλουτίνοβιτς ήταν… καυτός και αποφασισμένος να αξιοποιήσει την εντυπωσιακή του κατάσταση. Αυτός οδήγησε την ομάδα του στην αντεπίθεση και τη μεγάλη ανατροπή με επί μέρους σκορ 15-4 στα τελευταία 7,5 λεπτά και ολοκλήρωσε το ματς τινάζοντας τη στατιστική στον αέρα!

Με 8/9 δίποντα, 1/1 τρίποντο και 8 ριμπάουντ έβαλε «ταφόπλακα» στα όνειρα της Λευκάδας, που πλέον ελπίζει μόνο μαθηματικά σε παραμονή.

Διαιτητές: Πηλοΐδης-Καρακατσούνης-Ανδρικόπουλος

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Χάρης Μαρκόπουλος): Σκοτ 14 (2), Αμποτ 8, Ντόμπλας 7, Ρόμπινσον 10 (2), Χάρις 10 (2), Πεταλωτής, Δεμερτζής, Ψαθάς, Τσαλδάρης 5 (1), Μάρας 11

ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Ντίνος Καλαμπάκος): Μιλουτίνοβιτς 19 (1), Σταρκς 7, Μιχάλογλου, Σπυριδωνίδης 4, Γκέτσερ 17 (3), Σαπχατζίδης, Χατζινικόλας, Πόλαρντ 4, Χολ 18

Λαύριο – Ρέθυμνο 73-62

Η ομάδα του Χρήστου Σερελη επικράτησε με 73-62 του Ρεθύμνου, για την 17η αγωνιστική, και «έπιασε» τους φιλοξενούμενους στην κατάταξη με ρεκόρ 7-10.

Τα δεκάλεπτα: 22-11, 41-24, 54-48, 73-62

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι πήραν «κεφάλι» στο σκορ και έφτασαν στην πιο εύκολη φετινή νίκη τους. Η αμερικανική… παρέα Χάμιλτον, Πάντερ, Εβανς τράβηξε το σκοράρισμα, όμως ο αστάθμητος παράγοντας ήταν ο Δημήτρης Κακλαμανάκης.

Ο,τι κι αν δοκίμασε ο Νίκος Βετούλας δεν ήταν αρκετό για να σταματήσει τον Κακλαμανάκη που είχε υποδειγματική ευστοχία και σταμάτησε στους 17 πόντους.

Από την άλλη πλευρά, η κυριαρχία του Φιτζπάτρικ κάτω από τα καλάθια (14ρ.) και τα τρίποντα του Γιαννόπουλου (3/4) ήταν τα στοιχεία που έπαιξαν ρόλο στο επί μέρους 24-13 για το Ρέθυμνο στην τρίτη περίοδο, όμως η αντεπίθεση δεν ολοκληρώθηκε και η ομάδα του Χρήστου Σερέλη πανηγύρισε μια πολύ σημαντικη νίκη.

Διαιτητές: Αναστόπουλος Π.-Τζαφλέρης-Τσαρούχα

ΛΑΥΡΙΟ (Χρήστος Σερέλης): Νίξον 4, Χάμιλτον 11 (2), Πάντερ 10 (2), Εβανς 11, Τσίρος, Γκρέι 4, Στεφανίδης 6 (2), Αθανασούλας, Περράκης 2, Γιαννακόπουλος 1, Κακλαμανάκης 17, Μπολντς 7 (1)

ΡΕΘΥΜΝΟ (Νίκος Βετούλας): Κώττας, Ραζής 2, Χριστοδούλου 2, Αρνολντ 15 (2), Φιτζπάτρικ 6 (1), Σάφενααρ 7, Τάλτον 14 (2), Καμπερίδης, Γιαννόπουλος 13 (3), Κράβιτς 3