bolley

Η Εθνική ομάδα δεν κατόρθωσε να κάνει την υπέρβαση απέναντι στην Ισπανία, καθώς το 0-3 στο Λας Πάλμας το περασμένο Σάββατο δεν ανατράπηκε απόψε στη Λευκόβρυση της Κοζάνης και το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έμεινε εκτός τελικής φάσης στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 2017. Η Ελλάδα βρέθηκε πολύ κοντά στο στόχο της, που ήταν να οδηγήσει το παιχνίδι στο «χρυσό σετ» για να διεκδικήσει την πρόκριση. Η Εθνική προηγήθηκε 2-1 σετ και 21-18 στο τέταρτο, αλλά το έχασε με 26-28 και όλα τελείωσαν, αφού η νίκη έπρεπε να είναι με 3-0 ή 3-1 και τελικά πήρε μια νίκη άνευ ουσίας.

Η Ελλάδα έχασε το πρώτο σετ, πήρε τα επόμενα δύο (το τρίτο με πολύ μεγάλη ευκολία) και έπρεπε να κατακτήσει και το τέταρτο για να οδηγηθεί το ματς στο «golden set». Η Ισπανία προηγήθηκε ως το 17-18. Ο Βιγιένα έχασε το σερβίς, ο Τζιουμάκας μπήκε αντί του Ανδρεάδη για το ελληνικό σερβίς και αρχικά δυσκόλεψε την υποδοχή των Ισπανών για το άουτ του Βιγιένα (19-18) και αμέσως μετά με δύο άσους έστειλε την Εθνική στο 21-18. Εκεί όμως οι διεθνείς δεν κατόρθωσαν να κρατήσουν τη διαφορά και η Ισπανία, αφού πήρε την αλλαγή (21-19) με μπλοκ στον Τζούριτς, μείωσε 21-20 και με άσο του Νόδα ισοφάρισε 21-21.

Ο Δρίκος πήρε τάιμ άουτ αλλά με την επιστροφή ακολούθησε μπλοκ στον Πρωτοψάλτη το σκορ Έγινε 21-22. Ο Τζούριτς δύο φορές ισοφάρισε (22-22, 23-23), αλλά στο 23-23 χάθηκαν δύο κόντρα μπάλες για να φτάσουμε στο ματς μπολ (και στο χρυσό σετ) με τους Ισπανούς να βγάζουν απίστευτες άμυνες και τον Βιγιένα να κάνει το 23-24! Ο Κουμεντάκης όμως φοβερή επίθεση έφερε την ισοπαλία (24-24), αλλά ο Πετρέας έχασε το σερβίς (24-25) για να τον μιμηθεί ο Ρουίθ (25-25).

Ο Βιγιένα και πάλι έδωσε το σετ μπολ στην Ισπανία (25-26), ο Τζούριτς απάντησε (26-26) αλλά στην επόμενη φάση χάσαμε πάλι κόντρα επίθεση για να ισοφαρίσουμε και ακολούθησε μια ακόμη τρομερή φάση με αλλεπάλληλες άμυνες και τελικά το μπλοκ του Φερνάντεθ στον Τζούριτς έδωσε το σετ και την πρόκριση στην Ισπανία.

Τα σετ (πρώτη η Εθνική): 20-25, 25-22, 25-14, 26-28, 17-15.

ΕΛΛΑΔΑ (Δρίκος): Τζούριτς 27 (26/49 επ., 1 άσος), Στιβαχτής 1 (1/1 επ.), Πετρέας 8 (7/9 επ., 1 άσος), Ανδρεάδης 16 (12/13 επ., 4 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 10 (8/20 επ., 2 άσοι, 65% υπ. – 47% άριστες), Φράγκος 3 (3/6 επ., 25% υπ. – 17% άριστες), Στεφάνου –λ (57% υπ. – 33% άριστες) / Σουλτανόπουλος, Κουμεντάκης 15 (11/16 επ., 4 μπλοκ, 51% υπ. – 37% άριστες), Τζιουμάκας 2 (2 άσοι), Ζουπάνι 2 (2/5 επ.).

ΙΣΠΑΝΙΑ (Mουνιόθ): Βιγιένα 19 (19/33 επ.), Νόδα 16 (14/26 επ., 2 άσοι, 58%υπ. – 23% άριστες), Ρουίθ Μπ. 7 (5/7 επ., 2 μπλοκ), Ρουίθ Φ. 14 (13/23 επ., 1 μπλοκ, 43%υπ. – 22% άριστες), Φερνάντεθ Β. 11 (4/6 επ., 2 άσοι, 5 μπλοκ), Ντε Άμο 1 (1 άσος), Φερνάντεζ Ρ. –λ (20% υπ. – 20% άριστες) / Γιαμπρές –λ, Τζιράλντ, Μπιχίλ, Ροκαμόρα 3 (2/8 επ., 1 μπλοκ), Φορνές 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ).