Η ιστορία του θεσμού…
ronalnto
Για 11η φορά στην ιστορία της, η πολυνίκης της διοργάνωσης Ρεάλ Μαδρίτης στέφθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης. Η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν νίκησε στα πέναλτι 5-3 την Ατλέτικο και κατέκτησε το Champions League μέσα στο «Τζουζέπε Μεάτσα» του Μιλάνου.

Η κανονική διάρκεια και η παράταση έληξαν 1-1. Η Ρεάλ προηγήθηκε στο 15′ με γκολ του αρχηγού της Σέρχιο Ράμος και η Ατλέτικο, που έχασε πέναλτι στο 47′ με τον Γκριεζμάν, ισοφάρισε στο 79′ με τον Καράσκο.

Η Ρεάλ από την αρχή πατούσε καλύτερα στο γήπεδο και κατάφερε με τη συμπλήρωση του 15λεπτου να φέρει το ματς στα μέτρα της. Αφού «προειδοποίησε» στο 6′ με ένα φάουλ του Μπέιλ από δεξιά και προβολή από κοντά του Κασεμίρο, που έδιωξε ενστικτωδώς με τα πόδια ο Ομπλακ πάνω στη γραμμή, ήρθε στο 15′ ο άνθρωπος που πριν από δύο χρόνια στον τελικό ισοφάρισε την Ατλέτικο στις καθυστερήσεις, να ανοίξει το σκορ. Ο Κρόος εκτέλεσε φάουλ από αριστερά, ο Μπέιλ με κεφαλιά προώθησε την μπάλα στη μικρή περιοχή και ο Σέρχιο Ράμος πετάχθηκε και από κοντά έκανε το 1-0.

Στη συνέχεια οι παίκτες του Ζινεντίν Ζιντάν έδωσαν χώρο στους παίκτες του Ντιέγκο Σιμεόνε, που… δεν ήξεραν τι να τον κάνουν! Στριφογύριζαν την μπάλα χωρίς κάτι ουσιαστικό και μόνο μια φορά φάνηκαν απειλητικοί (43′) κι αυτή με ένα μακρινό συρτό σουτ του Γκριεζμάν, που πέρασε δίπλα από το δοκάρι.

Όμως το β’ ημίχρονο με το «καλημέρα» πήρε… φωτιά. Στο 46′ ο Κλάτενμπεργκ έδωσε πέναλτι σε πτώση του Τόρες από τον Πέπε, αλλά ο Γκριεζμάν που ανέλαβε να το εκτελέσει, έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Παρά την απώλεια η Ατλέτικο συνέχισε να πιέζει, ήταν καλύτερη και ανά τακτά χρονικά διαστήματα ανησυχούσε με ξαφνικές ενέργειες την άμυνα της Ρεάλ και τον Νάβας.

Ωστόσο η Ρεάλ είχε τη μεγάλη ευκαιρία στο 70′, όταν ο Μπενζεμά μπήκε μόνος από δεξιά, αλλά σούταρε πάνω στον Ομπλακ και ακόμη μεγαλύτερη στο 78′, πρώτα με τον Κριστιάνο και μετά με τον Μπέιλ να αποτυγχάνουν από πολύ κοντά. Και το πλήρωσαν αυτό, αφού στο αμέσως επόμενο λεπτό (79′) ο Χουανφράν γύρισε την μπάλα στη μικρή περιοχή και ο Καράσκο ισοφάρισε. Το τελευταίο δεκάλπετο κύλησε και όπως και πριν από δύο χρόνια, ο τελικός ανάμεσα στις δύο ομάδες της Μαδρίτης πήγε στην παράταση.

Η παράταση κύλησε χωρίς κάτι ουσιαστικό και με την κούραση να κάνει πλέον έντονα την εμφάνισή της, οπότε μοιραία ο τελικός οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι. Εκεί, ο Χουανφράν έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, ο πολύ κακός σε όλον τον αγώνα Κριστιάνο Ρονάλντο ευστόχησε και η Ρεάλ κατέκτησε και πάλι τον τίτλο, αφήνοντας την Ατλέτικο για τρίτη φορά στην ιστορία της χωρίς τρόπαιο.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μαρκ Κλάτενμπεργκ (Αγγλία)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Νάβας, Καρμπαχάλ, Κασεμίρο, Σέρχιο Ράμος, Ντανίλο, Πέπε – Τόρες, Γκάμπι

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ζινεντίν Ζιντάν): Νάβας, Καρβαχάλ (51′ Ντανίλο), Πέπε, Σέρχιο Ράμος, Μαρσέλο, Καζεμίρο, Κρόος (72′ Ισκο), Μόντριτς, Μπέιλ, Κριστιάνο Ρονάλντο, Μπενζεμά (77′ Λούκας Βάσκες).

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ντιέγκο Σιμεόνε): Όμπλακ, Γκοντίν, Φιλίπε Λουίς (107′ Λούκας Χερνάντες), Χουανφράν, Σάβιτς, Γκάμπι, Φερνάντες (46′ Καράσκο), Σαούλ, Κόκε (115′ Παρτέι), Γκριεζμάν, Τόρες.

Τα αποτελέσματα των τελικών από την έναρξη του θεσμού μέχρι και σήμερα είναι τα εξής:

1956: Παρίσι ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ-Ρεμς 4-3

1957: Μαδρίτη ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ-Φιορεντίνα 2-0

1958: Βρυξέλλες ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ-Μίλαν 3-2 παράταση (2-2)

1967: Λισαβόνα ΣΕΛΤΙΚ-Ιντερ 2-1

1968: Γουέμπλεϊ ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝ.-Μπενφίκα 4-1 παράταση (1-1)

1969: Μαδρίτη ΜΙΛΑΝ-Αγιαξ 4-1

1970: Μιλάνο ΦΕΓΕΝΟΡΝΤ-Σέλτικ 2-1 παράταση (1-1)

1971: Γουέμπλεϊ ΑΓΙΑΞ-Παναθηναϊκός 2-0

1972: Ρότερνταμ ΑΓΙΑΞ-Ιντερ 2-0

1973: Βελιγράδι ΑΓΙΑΞ-Γιουβέντους 1-0

1974: Βρυξέλλες ΜΠΑΓΕΡΝ-Ατλέτικο Μαδρ. 1-1 (4-0 στον επαναληπτικό)

1983: Αθήνα ΑΜΒΟΥΡΓΟ-Γιουβέντους 1-0

1984: Ρώμη ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ-Ρόμα 1-1 (5-3 στα πέναλτι)

1985: Βρυξέλλες ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ-Λίβερπουλ 1-0

1986: Σεβίλη ΣΤΕΑΟΥΑ-Μπαρτσελόνα 0-0 (2-0 στα πέναλτι)

1987: Βιένη ΠΟΡΤΟ-Μπάγερν 2-1

1988: Στουτγκάρδη ΑΙΝΤΧΟΦΕΝ-Μπενφίκα 0-0 (6-5 στα πέναλτι)

1989: Βαρκελόνη ΜΙΛΑΝ-Στεάουα 4-0

1990: Βιένη ΜΙΛΑΝ-Μπενφίκα 1-0

1991: Μπάρι ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ-Μαρσέιγ 0-0 (5-3 στα πέναλτι)

1992: Γουέμπλεϊ ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ-Σαμπντόρια 1-0 παράταση (0-0)

1993: Μόναχο ΜΑΡΣΕΙΓ-Μίλαν 1-0

1994: Αθήνα ΜΙΛΑΝ-Μπαρτσελόνα 4-0

1995: Βιένη ΑΓΙΑΞ-Μίλαν 1-0

1996: Ρώμη ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ-Αγιαξ 1-1 (4-2 στα πέναλτι)

1997: Μόναχο ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ-Γιουβέντους 3-1

1998: Αμστερνταμ ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ-Γιουβέντους 1-0

1999: Βαρκελόνη ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝ.-Μπάγερν 2-1

2000: Παρίσι ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ-Βαλένθια 3-0

2001: Μιλάνο ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ-Βαλένθια 1-1 (5-4 στα πέναλτι)

2002: Γλασκόβη ΡΕΑΛ ΜΑΔΙΤΗΣ-Λεβερκούζεν 2-1

2003: Μάντσεστερ ΜΙΛΑΝ-Γιουβέντους 0-0 (3-2 στα πέναλτι)

2004: Γκελζενκίρχεν ΠΟΡΤΟ-Μονακό 3-0

2005: Κωνσταντινούπολη ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ-Μίλαν 3-3 (3-2 στα πέναλτι)

2006: Παρίσι ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ-Αρσεναλ 2-1

2007: Αθήνα ΜΙΛΑΝ-Λίβερπουλ 2-1

2008: Μόσχα ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ Γιουν.-Τσέλσι 1-1 (6-5 στα πέναλτι)

2009: Ρώμη ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ-Μάντσεστερ Γ. 2-02010: Μαδρίτη ΙΝΤΕΡ-Μπάγερν 2-02011: Γουέμπλεϊ ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ-Μάντσεστερ Γ. 3-12012: Μόναχο ΤΣΕΛΣΙ-Μπάγερν 1-1 (4-3 στα πέναλτι)2013: Γουέμπλεϊ ΜΠΑΓΕΡΝ-Ντόρτμουντ 2-1

2014: Λισαβόνα ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ-Ατλέτικο Μαδρ. 4-1 παράταση (1-1)2015: Βερολίνο ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ-Γιουβέντους 3-1

2016: Μιλάνο ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ-Ατλέτικο Μαδρ. 1-1 (5-3 στα πέναλτι)

2 Κύπελλα: Πόρτο, Μπενφίκα, Γιουβέντους, Νότιγχαμ

1 Κύπελλο: Αστον Βίλα, Ντόρτμουντ, Σέλτικ, Ερυθρός Αστέρας, Φέγενορντ, Αμβούργο, Μαρσέιγ, Αϊντχόβεν, Τσέλσι, Στεάουα Βουκουρεστίου