Λαμποράλ – ΠΑΟ 2-0 και τώρα ΟΑΚΑ
pao diamantidhs
Με τον Διαμαντίδη να θυμίζει την πρώτη… νιότη του, ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να οδηγήσει τη

σειρά των πλέι οφ της Ευρωλίγκα κόντρα στη Λαμποράλ, στην ισοφάριση, ωστόσο, ατύχησε στην παράταση (73-73 κ.α.). Αν και οι «πράσινοι» έκαναν μια επική ανατροπή, στο τέλος ηττήθηκαν από τη Λαμποράλ με 82-78 και πλέον οι Βάσκοι χρειάζονται μία ακόμα νίκη για να προκριθούν στο Final Four της διοργάνωσης. Στα τελευταία δευτερόλεπτα το «τριφύλλι» κρατούσε την τύχη στα χέρια του, αλλά αστόχησε ο Ραντούλιτσα στο πιο κρίσιμο σουτ. Πλέον, η σειρά μεταφέρεται στο ΟΑΚΑ, όπου ο Παναθηναϊκός θα έχει δύο ευκαιρίες (19/4 & 21/4) για την ισοφάριση και την επιστροφή του στη Βιτόρια για να διεκδικήσει την πολυπόθητη πρόκριση.

Ένας μεταλλαγμένος Παναθηναϊκός, εν συγκρίσει με το πρώτο παιχνίδι που ήταν απογοητευτικός, κατάφερε απόψε να «σπάσει» τον φρενήρη ρυθμό των Βάσκων των πολλών απουσιών (Χάνγκα, Κοσέρ, Σενγκέλια), ήταν πιο συγκεντρωμένος σε άμυνα και επίθεση, αλλά προδόθηκε και πάλι από τα 6.75 (7/28) και από τα αποθέματα… ενέργειας στην παράταση, εκεί όπου ο Μπουρούσης το πήρε… προσωπικά και συνέβαλε τα μέγιστα στο 2-0 της σειράς για την Λαμποράλ.

Συγκλονιστικός ο Δημήτρης Διαμαντίδης, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 17 πόντους και 6 ασίστ, ενώ σημείωσε εκτός ισορροπίας και το τρίποντο που έστειλε το παιχνίδι στην παράταση. Ο Όγκνιεν Κούζμιτς πραγματοποίησε την καλύτερη του εμφάνιση με την πράσινη φανέλα (11 πόντοι, 8 ριμπάουντ), αλλά αποβλήθηκε με 5 φάουλ στο πρώτο λεπτό της παράτασης, ο Μαρκίζ Χέινς έδωσε βοήθειες από τα 6.75 (8π., 2/4τρ.), ο Μίροσλαβ Ραντούλιτσα ολοκλήρωσε με 10 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ ο Έλιοτ Ουίλιαμς (12π.) άργησε να αφυπνιστεί επιθετικά…

Από τους Βάσκους, που έρχονται στην Αθήνα έχοντας την παράδοση με το μέρος τους (καμία ομάδα δεν έχει χάσει την πρόκριση στο φάιναλ φορ όταν έχει βρεθεί στο 2-0 στη σειρά των πλέι οφ), ο Ντάριους Άνταμς πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση με 24 πόντους, ο Ντέιβις Μπερτάνς έκανε μεγάλη ζημία με 15 πόντους, ενώ ο Γιάννης Μπουρούσης ήταν καθοριστικός στην επίτευξη της νίκης από την Λαμποράλ, σημειώνοντας τους 5 από τους 14 πόντους του στα πρώτα λεπτά της παράτασης.

Ο Παναθηναϊκός ήλεγξε τα ριμπάουντ από το τζάμπολ της αναμέτρησης, περιόρισε τον γρήγορο ρυθμό της Λαμποράλ, είχε την απαραίτητη προσοχή σε άμυνα και επίθεση (1 μόλις λάθος στο πρώτο δεκάλεπτο) και με τον Ραντούλιτσα να κερδίζει και πάλι τις μάχες κοντά στο καλάθι σήκωσε κεφάλι στο σκορ (3-8 στο 3΄). Ωστόσο, οι ορέξεις του Άνταμς και του Μπερτάνς από τα 6.75 (2/2) κάλυψαν το νωχελικό ξεκίνημα του Μπουρούση μέσα στην αντίπαλη ρακέτα και οι Βάσκοι βρέθηκαν στο 6΄ μπροστά στο σκορ (13-12). Κούζμιτς και Ραντούλιτσα, πάντως, ανέβασαν και πάλι στροφές και ο Παναθηναϊκός έκλεισε την περίοδο στο +5 (16-21).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «πράσινοι» βρήκαν μετά από 0/3 τρίποντα λύσεις από τα 6.75 (από Χέινς και Φελντέιν), συνέχισαν να ελέγχουν τα ριμπάουντ (23 έναντι 18) και ξέφυγαν και πάλι με +4 (25-29 στο 5΄). Ωστόσο, με τον Μπουρούση να δίνει το σύνθημα της αντεπίθεσης και να ευστοχεί στο πρώτο του δίποντο στο 17΄ (33-34), μετά από 5 προσπάθειες, οι Βάσκοι έτρεξαν επιμέρους σκορ 5-2 και πήραν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +2 (38-36), με τους Κυπελλούχους Ελλάδας να υποπίπτουν σε διαδοχικά λάθη στα τελευταία λεπτά (6 στο β’ δεκ.) και να μη βρίσκουν στόχο από τα 6.75 (2/11).

Τρία «κολλητά» τρίποντα των Βάσκων με το… καλημέρα της τρίτης περιόδου και ένα λανθασμένο φάουλ σε προσπάθεια του Μπερτάνς από τα 6.75 (3/3 βολές) έφεραν τη Λαμποράλ και πάλι σε πλεονεκτική θέση με +9 (50-41 στο 25΄). Ωστόσο, οι «πράσινοι» πίεσαν και πάλι σε όλο το παρκέ, ο Ραντούλιτσα δεν βρήκε αντίσταση κοντά στο καλάθι και με τον Διαμαντίδη να κερδίζει έξυπνα φάουλ οι Κυπελλούχοι Ελλάδας μείωσαν με τη λήξη της περιόδου στους -3 (54-51).

Ένα νέο ξέσπασμα των Βάσκων έφερε τη Λαμποράλ για πρώτη φορά στο +10 στο 31΄ (61-51), αλλά και πάλι οι «πράσινοι» δεν τα παράτησαν, παρά τις λάθος επιλογές και τα νεύρα στην τέταρτη περίοδο, που είχαν σαν αποτέλεσμα να χρεωθούν με δύο τεχνικές ποινές οι «πράσινοι» (μία στον Πάβλοβιτς για διαμαρτυρία μετά από επιθετικό του φάουλ και μία στον Ραντούλιτσα για flopping).

Με τον Κούζμιτς να συνεχίζει να εντυπωσιάζει κοντά στο καλάθι, τον Διαμαντίδη να δίνει από τα 6.75 το σύνθημα της αντεπίθεσης (62-58 στο 34′) και τον Ουίλιαμς να αφυπνίζεται επιθετικά (5 σερί πόντοι και 70-65 στο 39′) ο Παναθηναϊκός έμεινε σε απόσταση αναπνοής, ενώ με δύο διαδοχικά τρίποντα στο τελευταίο λεπτό (από Χέινς και Διαμαντίδη), με τον αρχηγό του Παναθηναϊκού να βρίσκει στόχο σε εκτός ισορροπίας προσπάθεια του στα 14”, οι «πράσινοι» έστειλαν το παιχνίδι στην παράταση (73-73κ.α., με τον Τζέιμς να αστοχεί στην εκπνοή!).

Στα πρώτα λεπτά του επιπλέον πενταλέπτου και με τον Κούζμιτς εκτός παρκέ με 5 φάουλ, ο Μπουρούσης με ένα προσωπικό σερί 5-0 «πάγωσε» τους «πράσινους», ενώ ο Άνταμς στο 43′ έγραψε το 80-75. Ο Ουίλιαμς συνέχισε να απειλεί (80-78), τη στιγμή που ο Μπουρούσης αστόχησε σε κομβικό δίποντο στα 47” για τη λήξη. Ωστόσο, ο Ραντούλιτσα δεν βρήκε στόχο κάτω από το αντίπαλο καλάθι, ο Άνταμς κέρδισε φάουλ από τον Διαμαντίδη και με 2/2 βολές καθάρισε την υπόθεση νίκη για την Λαμποράλ (82-78).

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 38-36, 54-51, 73-73κ.α., 82-78 παρ.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουκλ (Σλοβενία), Γιόβτσιτς (Σερβία), Σαχίν (Ιταλία)

ΛΑΜΠΟΡΑΛ ΚΟΥΤΣΑ (Βέλιμιρ Περάσοβιτς): Τζέιμς 13 (1), Πλάνινιτς, Μπουρούσης 14 (1), Μπλάζιτς 4, Ντιόπ Ιλ. 2, Τιγί 10, Άνταμς 24 (5), Κορμπάτσο, Μπερτάνς 15 (4).