Έκανε το 2×2 με τη Λαμποράλ

mpask olymΜε τον φετινό Ολυμπιακό να μοιάζει με μπασκετική «Λερναία Ύδρα», η νίκη μέσα στη Βιτόρια με 82–76 επί της Λαμποράλ Κούτσα για τη 2η αγωνιστική του Top16 της Ευρωλίγκα, έμοιαζε προδιαγεγραμμένη. Οι «ερυθρόλευκοι» που τόσο έχουν ταλαιπωρηθεί από τους συνεχείς τραυματισμούς και τις απώλειες σχεδόν σε κάθε ματς, πέτυχαν το 2×2 σε μία «καυτή» έδρα που δεν θα περάσουν πολλοί αντίπαλοί του.

Πρώτος σκόρερ για τους Πειραιώτες ήταν ο Σπανούλης (19π.), εξαιρετικός ο Μάντζαρης (16π.), αλλά και οι Χάντερ (17π.), Πρίντεζης (15π.) που πρόσφεραν πολλές βοήθειες σε κρίσιμα σημεία του αγώνα. Στα χαμηλά έμεινε ο Μπουρούσης (12π., 7 ριμπ.) που έκανε ταξίδι «αστραπή» για να προλάβει την αναμέτρηση μετά την κηδεία του πεθερού του, Μάκη Ψωμιάδη. Αξίζει να σημειωθεί πως ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, ενώ δύο φορές δημιούργησε διαφορές ασφαλείας με 38-55 (+17) στο 25′ και 60-75 (+15) στο 35′, με τους Ισπανούς, ωστόσο, να βρίσκουν τον τρόπο να μειώνουν το σκορ. Πρώτος σκόρερ της Λαμποράλ Κούτσα, ο Μάικ Τζέιμς με 16 πόντους. Ο Ολυμπιακός κράτησε τη Λαμποράλ στους 76 πόντους, όταν μέσο όρο στην έδρα της στην Ευρωλίγκα έχει 90, ενώ εντός κι εκτός σκοράρει 85,7 κατά μέσο όρο.

Με τον Μιλουτίνοφ στο «5», ως συνήθως παρέταξε τη βασική πεντάδα ο Σφαιρόπουλος μετά το τζάμπολ, με το Σέρβο διεθνή να κάνει γρήγορα 2 φάουλ (4-0) και τη θέση του να παίρνει ο Χάντερ. Οι Ισπανοί προηγήθηκαν 7-3, με τον Ντάριους Άνταμς να έχει πετύχει τους 5 πόντους, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» πίεσαν στην άμυνα και απάντησαν άμεσα με σερί 7-0, με το 2ο εύστοχο τρίποντο του Μάντζαρη (8π. στο 1ο δεκάλεπτο) και πόντους από Σπανούλη και Πρίντεζη. Κι ενώ ο Σφαιρόπουλος έπαιξε με 3 περιφερειακούς (συμπεριλαμβανομένου του Τζόνσον-Οντομ) στην 1η περίοδο, ο Γιάννης Μπουρούσης πέρασε στο παρκέ, μετά το 9-12.

Η ομάδα του Πειραιά έκλεψε μπάλες, είχε τον Χάντερ σε πολύ καλή μέρα (επίσης 8π. στα πρώτα 10 λεπτά), ο Αθηναίου μάζεψε ριμπάουντ, ενώ ο Παπαπέτρου αγωνίστηκε σε θέση «4» και ο Ολυμπιακός βρέθηκε δύο φορές στο +8, 12-20. Ο Αγραβάνης πήρε τη θέση του Παπαπέτρου λόγω mismatch του τελευταίου με τον Σενγκέλια, ο Χάντερ πέτυχε επίσης πόντους, ενώ στα highlight του αγώνα ήταν η ασίστ του Όντομ στον Χάντερ, χάρη στην οποία ο Αμερικανός «έγραψε» το 16-24.

Η 2η περίοδος ξεκίνησε με τη Λαμποράλ να έχει μειώσει σε 18-24, ενώ ο Χάντερ έδωσε και πάλι προβάδισμα με +8 στον Ολυμπιακό, 18-26. Η Λαμποράλ Κούτσα, όμως εκμεταλλεύτηκε το επιθετικό πρόβλημα των «ερυθρόλευκων» στο πρώτο πεντάλεπτο της 2ης περιόδου και απάντησε με επιμέρους σκορ 10-3 (μόνο ένα τρίποντο από Αγραβάνη ο Ολυμπιακός) για το 28-29! Οι γηπεδούχοι είχαν βρει λύσεις από Τιλί, Κοσέρ και Τζέιμς).

Μετά το τάιμ άουτ που πήρε ο Σφαιρόπουλος, ο Ολυμπιακός με εξαιρετική αμυντική λειτουργία, κλεψίματα, αλλά και κερδισμένα φάουλ, απάντησε με σερί 8-0 (Μάντζαρης, Πρίντεζης, Χάντερ και Σπανούλης) και προσπέρασε για πρώτη φορά με +9, 28-37. Aν και οι Ισπανοί πήραν 2 επιθετικά ριμπάουντ στις επόμενες 3 φάσεις και μείωσαν σε 32-39, ο αρχηγός της ομάδας του Πειραιά, Βασίλης Σπανούλης… με ψυχρό αίμα έξω από τη γραμμή του τριπόντου έδωσε για πρώτη φορά αέρα 10 πόντων, 32-42 με εναπομείναντα χρόνο 51” για το ημίχρονο.

Σ’ αυτό το διάστημα, ο Μάντζαρης κέρδισε φάουλ από τον Άνταμς και με μία βολή διαμόρφωσε το 32-43 (+11), με τον Σενγκέλια να αξιοποιεί την πάσα του Κοσέρ, για το 34-43 που ήταν και το σκορ στο τέλος του α΄ μέρους, καθώς το τρίποντο του Σπανούλη δεν βρήκε στόχο. Μόλις σε 4 λάθη (9 οι Βάσκοι) είχε υποπέσει ο Ολυμπιακός στο πρώτο 20αλεπτο μη αφήνοντας τη Λαμποράλ να αξιοποιήσει το πλεονέκτημά της στο επιθετικό “transition”. Και προσέχοντας να μην αφήσει αμαρκάριστα τα τρίποντα της ισπανικής ομάδας, οι παίκτες του Βέλιμιρ Περάσοβιτς είχαν 2/11 έξω από τα 6.75.

Συγκλονιστική ήταν η 3η περίοδος, αφού αν και ο Ολυμπιακός εκτόξευσε τη διαφορά στο +17, 38-55, είδε εν συνεχεία την αντίπαλό του να μειώνει 3 φορές στο -6, αλλά και μία στο -5. Σε πρωταγωνιστή των Βάσκων αναδείχτηκε ο Μάικ Τζέιμς φτάνοντας τους 13 πόντους στο 30΄. Μετά το 38-55, οι Ισπανοί «τιμώρησαν» τους παίκτες του Σφαιρόπουλου με σερί… 11-0. Ο Περάσοβιτς είχε δώσει εντολή να γίνεται αποδέκτης της μπάλας ο Μπουρούσης στη ρακέτα, με τον Έλληνα διεθνή σέντερ να ευστοχεί σε 4 διαδοχικές βολές (μετά από φάουλ του Χάντερ και εν συνεχεία του Πρίντεζη). Ο τελευταίος υπέπεσε ξανά σε φάουλ, το 3ο του και κάθισε στον πάγκο, αυτή τη φορά πάνω στον Τιλί που πέτυχε το καλάθι, ευστόχησε και στη βολή, 45-55.

Αστοχος σε τρίποντο ο Χάκετ και λάθος πάσα του Τζόνσον-Οντομ στην επαναφορά έδωσαν την ευκαιρία στη Λαμποράλ να βγει στον αιφνιδιασμό και στην επόμενη φάση, μετά από νέα άστοχη προσπάθεια του Χάκετ, οι γηπεδούχοι μείωσανσε 49-55. Ο Μάντζαρης πήρε τη θέση του Χάκετ, ενώ ο Σπανούλης φώναξε «παρών», 49-57. Ο Τζέιμς πήρε το φάουλ από τον Παπαπέτρου για το 51-57, με τον Χάντερ να ευστοχεί σε 2 βολές αμέσως μετά, 51-59. Τότε, ο Τζέιμς με τρίποντο σήκωσε όρθιους τους φιλάθλους στο κλειστό της Βιτόρια, για το -5, 54-59. Και αυτή τη φορά, ο Σπανούλης έβγαλε από τη δύσκολη θέση την ομάδα του, απαντώντας… με τον ίδιο τρόπο, 54-62. Το σκορ της 3ης περιόδου διαμόρφωσε ο Τζέιμς, 56-62.

Εχοντας κρατήσει τόσο χαμηλά στο σκορ τη Λαμποράλ σε τρία δεκάλεπτα, οι παίκτες του Σφαιρόπουλου μπήκαν αποφασισμένοι να μην αφήσουν τον κόπο τους να πάει… χαμένος. Ξεκίνησαν την 4η περίοδο με σερί 6-0, 56-68, μετά από ένα ακόμη τρίποντο του Σπανούλη. Ο Σον Τζέιμς του Ολυμπιακού προσέφερε σημαντικά με την είσοδό του, σε πόντους και ριμπάουντ και ήταν αυτός που διαμόρφωσε το 60-72 (+12), 7 λεπτά πριν τη λήξη. Τυπική διαδικασία το υπόλοιπο της αναμέτρησης, αφού αν και μείωσε σε 68-76 στο 37΄ η Λαμποράλ, ένα καλάθι από τον Πρίντεζη επανέφερε σε διψήφιο νούμερο την τιμή της διαφοράς. Στα 35΄΄ πριν το τέλος, ο Μπλάζιτς μείωσε με τρίποντο (74-82) και ο ηλεκτρονικός πίνακας έδεικε τελικό σκορ 76-82.

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 34-43, 56-62, 76-82

Διαιτητές: Μπελόσεβιτς (Σερβία), Μπολτάουζερ (Σλοβενία), Λάτισεφς (Λετονός)

ΛΑΜΠΟΡΑΛ ΚΟΥΤΣΑ (Βέλιμιρ Περάσοβιτς): Τζέιμς 16, Κοζέρ 7, Πλάνινιτς 4, Σενγκέιλα 7, Χανγκά 7, Μπουρούσης 12, Μπλάζιτς 7, Ντιόπ 4, Τιγιέ 7, Άνταμς 5, Κορμπάτσο

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Τζόνσον-Όντομ, Τζέιμς 7, Χάντερ 17, Παπαπέτρου 1, Σπανούλης 19 (3), Στρόμπερι, Μιλουτίνοβ, Πρίντεζης 15, Αγραβάνης 5, Μάντζαρης 14 (3), Χάκετ 4