aek
Η ΑΕΚ «απέδρασε» από τη Ρωσία με το δεύτερο «διπλό» της στο φετινό EuroCup και συμπλήρωσε τις τέσσερις νίκες στον 6ο όμιλο και μάλιστα διαδοχικές. Η Ένωση επικράτησε στην παράταση με 82-78 (70-70κ.α.) της Κράσνι Οκτιάμπρ, σε αγώνα για την 6η ημέρα, και έκανε αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση της στη φάση των «32» της διοργάνωσης.

Η ΑΕΚ ήταν καλύτερη από την Κράσνι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, αλλά το «μπλάκ άουτ» που υπέστη στην 4η περίοδο σε συνδυασμό με την τρομερή απόδοση του Ντι Τζέι Κούπερ, που τελείωσε τον αγώνα με 27 πόντους, 11 ριμπ., 4 κλ., και 8 ας., παραλίγο να της στοιχίσει την νίκη. Στο τέλος όμως μίλησε ο αδιαμφισβήτητος ηγέτης της Ένωσης, Λουκάς Μαυροκεφαλίδης που πήρε την ομάδα στις πλάτες του και την οδήγησε στην δεύτερη σερί εκτός έδρας νίκη της. Ο 30χρονος φόργουορντ έκανε για ακόμη μια αναμέτρηση νταμπλ νταμπλ (28 πόντους και 10 ριμπάουντ) ενώ μοίρασε και 4 ασίστ. Άξιος συμπαραστάτης του Λουκά ο Μαλίκ Χέρστον με 16 πόντους, ενώ ο Μιλόσεβιτς είχε 11π. με 9 ριμπάουντ.

Η Κράσνι εκμεταλλεύτηκε το (σύνηθες πλέον) κακό ξεκίνημα της ΑΕΚ και με τον Χάμιλτον να αναλαμβάνει το σκοράρισμα (πέτυχε 8 στο συγκεκριμένο διάστημα) κατάφερε να πάρει κλείσει την πρώτη περίοδο στο +8 (22-14). Η ΑΕΚ παίζοντας τρομερή άμυνα και με επιμέρους σκορ 4-12 κατάφερε να ισοφαρίσει στο 15΄(26-26), ενώ μέχρι το ημίχρονο είχε προλάβει να κάνει την ολική ανατροπή προηγούμενη με ένα πόντο (31-32).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ένωση συνέχισε να ανεβάζει την απόδοση της και με «αιχμές του δόρατος» στην επίθεση τους Μαυροκεφαλίδη και Χέρστον κατάφερε να στείλει στην διαφορά στους 11 (44-55 στο 26:30΄΄), ενώ στο τέλος της γ΄ περιόδου το σκορ ήταν 48-57. Οι Ρώσοι μείωσαν στους 4 (55-59) στο 32΄ αλλά με καλάθι του Χέρστον και ένα τρίποντο του Μιλόσεβιτς η ΑΕΚ πήρε πάλι διαφορά ασφαλείας (55-64 στο 34΄. Οι γηπεδούχοι βασιζόμενοι στον Ντι Τζέι Κούπερ που σημείωσε 3 τρίποντα και με επιμέρους σκορ 11-2 κατάφεραν να ισοφαρίσουν δύο λεπτά πριν την λήξη του αγώνα σε 66-66. 53΄΄ δεύτερα πριν την λήξη η Κράσνι πέρασε μπροστά με 70-68 αλλά ο «συνήθης ύποπτος», Λουκάς Μαυροκεφαλίδης, ισοφάρισε με σούτ. Ο Ντι Τζέι Κούπερ πήρε πάνω του την τελευταία επίθεση της ομάδας του αλλά το τρίποντο που επιχείρησε ήταν άστοχο και έτσι ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση.

Στον έξτρα χρόνο ο Μαυροκεφαλίδης ήταν και πάλι καθοριστικός πετυχαίνοντας τους 7 από τους 12 πόντους της ομάδας του, οδηγώντας την σε μια νίκη που ισοδυναμεί με πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 33-34, 48-57, 70-70κ.α., 78-82.

Κράσνι: Κούπερ 27 (4) (11 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Σοκόλοφ 8, Χάμιλτον 16 (1), Βόιτιουκ 2, Τζόνσον 17 (1), Γκουίν 2, Τκατσένκο 2, Ζάιτσεφ 4.

AEK: Γουόρεν, Κατσίβελης 2, Χέρστον 16 (2), Σάκοτα 6 (2), Μαυροκεφαλίδης 28 (10ριμπάουντ, 10/17 δίποντα, 8/8 βολές), Κάρτερ 6, Παπαντωνίου, Μιλόσεβιτς 11(1)(9ριμπάουντ), Καλαμπόκης 3, Μαυροειδής 6, Σκραμπ 4.

Άρης – Τραμπζονσπόρ 78-70

Γερά τις βάσεις για την πρόκρισή του στην επόμενη φάση του Eurocup έβαλε απόψε στο Αλεξάνδρειο ο Αρης. Επιβλήθηκε, για την 6η αγωνιστική των ομίλων της δεύτερη τη τάξει ευρωπαϊκής διοργάνωσης, επί της Τραμπζονσπόρ με 78-70. Κάλυψε, μάλιστα, και τη διαφορά των 3 πόντων με την οποία έχασε στο παιχνίδι του πρώτου γύρου στην Τραπεζούντα (74-71). Κορυφαίοι για τους «κίτρινους» ήταν ο Θόδωρος Ζάρας (23π.), Τζαμέλ Χάγκινς (18 π., 8 ριμπ). Ξεχώρισε για τους Τούρκους ο Ντουάιτ Χάρντι (20π.).

Ο Αρης, χωρίς να θέλξει με την απόδοσή του, είχε τον έλεγχο από την αρχή του ματς. Με επιθετική αποτελεσματικότητα (11/18 δίποντα, 3/6 τρίποντα) και βασικό εκφραστή του τον Ζάρα, είχε το προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο, με τη διαφορά του από τους Τούρκους να βρίσκεται γύρω κοντά δέκα πόντους (6’ 13-7, 14’ 28-21, 19’ 38-33). Απόσταση που θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερη, αν οι «κίτρινοι» δεν έκαναν αρκετά (για γηπεδούχο) λάθη (12 ως το 20’, τελείωσαν το παιχνίδι με 15) και δεν έδιναν δεύτερες επιθέσεις στην αντίπαλό τους (είχε 8 επιθετικά ριμπάουντ στο πρώτο μέρος και 13 συνολικά). Οι ομάδες έφυγαν, τελικά, στα αποδυτήρια με τον Αρη μπροστά στο σκορ με 40-36 και την Τραμπζονσπόρ να απειλεί το καλάθι του με τον Χάρντι.

Το σκηνικό διαφοροποιήθηκε ουσιαστικά στην αρχή της τέταρτης περιόδου. Τότε που με διαδοχικά τρίποντα από τους ΜακΝίλ, Ζάρα, δραστηριότητα που ενίσχυσε τις πρωτοβουλίες νωρίτερα του Γουάιτ (ήταν άποντος στο ημίχρονο και τελείωσε το ματς με 13 πόντους και 7 ριμπάουντ, επίσης όλα στο δεύτερο ημίχρονο), οι Θεσσαλονικείς ξέφυγαν με 14 πόντους (34’ 66-52) και λίγο αργότερα με τη μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι, το +15 (36’ 70-55). Δεδομένο που τους επέτρεψε ουσιαστικά να «καθαρίσουν» με την υπόθεση της νίκης.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 40-36, 53-47, 78-70

ΑΡΗΣ: Ξανθόπουλος 6, Πελεκάνος 2, Τσούπκοβιτς 6 (1), Γουάιτ 13, Γουότερς 2, Ζάρας 23 (5), Χάγκινς 18, Κοέν 2, Μούρτος, Σίμτσακ 1, Μακ Νιλ 5 (1).

ΤΡΑΜΠΖΟΝΣΠΟΡ: Τζόνσον – Όντομ 13 (1), Σανλί 4, Kαντάν, Χάρντι 20 (3), Βελίτσκοβιτς 11 (3), Ντεμιρέλ, Κίνσεϊ 7, Γιλντιρίμ, Γκιουλασάν, Στιπάνοβιτς 10, Κούλιγκ 5 (1).

Ζολνόκι – ΠΑΟΚ 78-69

Ο ΠΑΟΚ κατέρρευσε στην τελευταία περίοδο και δεν κατάφερε να φύγει από την Ουγγαρία με το «παρθενικό» του «διπλό» στο φετινό EuroCup. Οι Θεσσαλονικείς ηττήθηκαν 78-69 από την Ζολνόκι Ολάι, σε αγώνα για την 6η ημέρα της διοργάνωσης, συμπλήρωσαν τις τέσσερις ήττες στον 5ο όμιλο και απώλεσαν την ευκαιρία να βρεθούν ακόμη πιο κοντά στην εξασφάλιση της πρόκρισης για τους «32» της διοργάνωσης.

Κορυφαίος των νικητών και «δήμιος» του ΠΑΟΚ ο Βοϊβόντα, ο οποίος σημείωσε τους 13 από τους 15 συνολικά πόντους του στην καταστροφική για την ελληνική ομάδα τέταρτη περίοδο. Από τους Θεσσαλονικείς ξεχώρισε ο Βασιλειάδης με 11 πόντους.

Η άμυνα που έβαλε τον ΠΑΟΚ γρήγορα σε τροχιά νίκης, όταν κράτησε τους γηπεδούχους στους 7 πόντους στη δεύτερη περίοδο και ξέφυγε με +12 (24-36 στο 20΄), ήταν αυτή που τελικά στοίχισε στην ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου στο τέταρτο δεκάλεπτο. Οι Θεσσαλονικείς, οι οποίοι μέχρι το 30΄ έβλεπαν με αισιοδοξία το σφύριγμα της λήξης (41-55), έχασαν την αμυντική τους προσήλωση στον… επίλογο του αγώνα, με την ουγγρική ομάδα να δίνει ρεσιτάλ παραγωγικότητας (σημείωσε 37 πόντους στο δ’ δεκ.), να πετυχαίνει την ανατροπή και τελικά να φτάνει στη νίκη με 78-69.

Τα δεκάλεπτα: 17-11, 24-36, 41-55, 78-69.

ΖΟΛΝΟΚΙ ΟΛΑΙ: Κραφτ, Κέλερ 2, Βίτμαν 12 (3), Βοιβόντα 15 (1), Λούποβι 6 (2), Μπόρισοφ 10 (2), Νατιάζκο 2, Μιλόσεβιτς 13 (1), Κόβατς 10 (1), Γκρέγκορι 8

ΠΑΟΚ: Τέπιτς, Λιάπης 4, Βασιλειάδης 11, Κακαρούδης 3 (1), Τσόχλας 10 (1), Δέδας 3 (1), Μαργαρίτης 8, Ντούβνιακ 7 (1), Μάρκοβιτς 8 (1), Σχορτσανίτης 5, Χάτσερ 10 (2).