olympiacΟ Ολυμπιακός δεν ήταν σε καλή κατάσταση κυρίως στην περιφερειακή του άμυνα (δέχτηκε 13/26 τρίποντα), πληρώνοντας τα λάθη του με το υψηλό σκορ που

σημείωσε η Λαμποράλ Κούτσα.

Ο Μπουρούσης έκανε εκπληκτικό παιχνίδι (28 πόντους – 12 ριμπάουντ με carrier high στην Ευρωλίγκα – είχε 26 πόντους το 2006 στο Μπενετόν – ΑΕΚ) για τους Βάσκους που γέμισαν το κλειστό της Βιτόρια και βοήθησε τα μέγιστα στη νίκη της ομάδας του στην παράταση με 96-89 (80-80 η κανονική διάρκεια).

Από την άλλη, ο Λοτζέσκι (τελείωσε με 28 πόντους και επίσης με carrier high) έκανε ό,τι περνούσε από το χέρι του για να κρατήσει τον Ολυμπιακό «ζωντανό» που είχε ως μοναδικό θετικό στοιχείο στο παιχνίδι του τα επιθετικά ριμπάουντ (15), στο τελευταίο δεκάλεπτο «έσφιξε» την άμυνα και μάλιστα πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 71-72 στο 35′ μετά από πέντε σερί πόντους του Σπανούλη (τελείωσε με 11π. και 9 ασίστ).

Ακολούθησε ένα 6-0 της Λαμποράλ για το 77-72 για να «απαντήσουν» οι Μάντζαρης και Λοτζέσκι με δύο τρίποντα (6-0 σερί) και νέο προβάδισμα των Πειραιωτών (77-78) 1.30 λεπτό πριν το τέλος.

Ο Μπουρούσης ευστόχησε σε 1/2 βολές για το 80-78, ο Πρίντεζης ισοφάρισε ξανά, ο Ολυμπιακός είχε την τελευταία επίθεση, αλλά ο Σπανούλης πήρε το τρίποντο για τη νίκη και τελικά αστόχησε, ενώ ίσως να δικαιούταν το σουτ ο Λοτζέσκι που ήταν ο πιο «ζεστός» των «ερυθρολεύκων».

Και εκεί που όλα έδειχναν παράταση, ένα απίστευτο τρίποντο του Ανταμς από το κέντρο παραλίγο να γράψει τον επίλογο. Και λέμε παραλίγο γιατί εκεί που οι Βάσκοι πανηγύριζαν, οι διαιτητές είδαν το «instant replay» και ορθώς τελικά έκριναν πως το καλάθι ήταν οριακά εκπρόθεσμο!

Όλα λοιπόν κρίθηκαν στην παράταση, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα (83-84 42′) και να μην μπορούν να ξεφύγουν μακριά η μία από την άλλη. Αυτό μέχρι το 43′, όταν ο Μπουρούσης έδωσε «αέρα» στην ομάδα του με +4 (88-84) και στη συνέχεια με +6 (90-84). Ο Μάντζαρης δεν το έβαζε κάτω και με νέο τρίποντο έγραψε το 90-87 στο 44′.

Με 60 δευτερόλεπτα να μένουν στην παράταση, ο Τζέιμς σούταρε στην εκπνοή της επίθεσης της Λαμποράλ και έκανε το 93-87 στα 45”. Ο Μάντζαρης με λέι απ έκανε το 93-89 με μόλις 5” να έχουν κυλήσει στο χρονόμετρο.

Ο Μπουρούσης, όμως, ήταν πάλι εκεί και με βολές έκανε το 95-89, ο ίδιος έβγαλε και την άμυνα και στην ουσία οδήγησε τη Λαμποράλ στην πρώτη νίκη της στην εφετινή Ευρωλίγκα και τον Ολυμπιακό στην πρώτη ήττα του με το τελικό 96-89.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 48-39, 69-63, 80-80, παρ. 96-89.

Λαμποράλ Κούτσα (Περάσοβιτς): Τζέιμς 13 (3), Ντιόπ Μ., Κοζέρ 9 (1), Πλάνινιτς 4, Χάνγκα 17 (2), Μπουρούσης 28 (2τρ., 12 ριμπ.), Μπλάζιτς 3 (1), Ντιόπ Ιλ. 2, Τιγί 4, Κανγκούρ 5 (1), Άνταμς 8 (2), Κορμπάτσο 3 (1).

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γιανγκ 5, Χάντερ 7, Παπαπέτρου, Σπανούλης 11 (9 ασ.), Στρόμπερι 7, Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 11, Αγραβάνης, Μάντζαρης 13 (3), Χάκετ 5 (1), Λοτζέσκι 28 (6/7 τρ., 7 ριμπ.), Αθηναίου.