antetokoympoΣαφώς ανώτερη από τη Γεωργία, η εθνική επικράτησε 79-68 για την 3η αγωνιστική του 3ου ομίλου (Ζάγκρεμπ) στο Ευρωμπάσκετ και μετά το «3 στα 3» εξασφάλισε και μαθηματικά την πρόκριση στη φάση των «16» («νοκ άουτ» χιαστί).

Την Τετάρτη στις 16:00, οι παίκτες του Φώτη Κατσικάρη έχουν τη δυνατότητα να «σφραγίσουν» και την 1η θέση του ομίλου, με νίκη επί της Σλοβενίας.

Αυτή ήταν η 3η ήττα της Γεωργίας (μόνη χωρίς νίκη στο γκρουπ) που καλείται να αντιδράσει στα δύο επόμενα παιχνίδια για να αποφύγει έναν πρόωρο αποκλεισμό.

Πρώτος σκόρερ της εθνικής ο Νικ Καλάθης με 19 πόντους (4/6 τρίποντα). Από 12 πόντους πρόσθεσαν οι Κουφός και Αντετοκούνμπο, ενώ 11 πέτυχε ο αρχηγός Νίκος Ζήσης. Από τη Γεωργία ξεχώρισαν οι Σενγκέλια (20π.), Μαρκοϊσβίλι (11π.) και Σανικίτζε (10π.)

Με εξαίρεση ένα νωχελικό ξεκίνημα που έδωσε την ευκαιρία στους Γεωργιανούς να προηγηθούν με 8-5 μετά από σερί 6-0, η εθνική είχε τον έλεγχο στο υπόλοιπο της πρώτης περιόδου. Η πίεση στην άμυνα -μόνο ο Σενγκέλια… απειλούσε (8π. στην 1η περίοδο)- η Ελλάδα βρήκε ρυθμό, βρήκε ανοιχτό γήπεδο και βγήκε σε αιφνιδιασμούς, με την άμυνα ζώνης του Ιγκόρ Κοκόσκοφ, να αποδεικνύεται αναποτελεσματική.

Καλάθης και Καϊμακόγλου ευστόχησαν έξω από τα 6.75, ο Ζήσης σημείωσε 8 πόντους, ενώ από 5 πρόσθεσαν οι Καλάθης, Αντετοκούνμπο (ξεκίνησε βασικός), την ώρα που ο εκ των κορυφαίων της νίκης επί της Κροατίας, Γιάννης Μπουρούσης (τραυματίστηκε στην ωμοπλάτη στο πρώτο μέρος) βοηθούσε στα ριμπάουντ.

Το +13 (12-23 και 12-25) μετετράπη σε 15-25 στην εκπνοή της 1ης περιόδου, με τρίποντο του Μανουτσάρ Μαρκοϊσβίλι. Σαρωτική αποδείχτηκε η εθνική στη 2η περίοδο, διάστημα στο οποίο επιδόθηκε σε επιμέρους σκορ 25-7!

Οι παίκτες του Φώτη Κατσικάρη αποδείχτηκαν για πρώτο αγώνα εύστοχοι έξω από τη γραμμή του τριπόντου (9/12 στο ημίχρονο), ενώ είχαν μοιράσει και 16 ασίστ (η εθνική είναι πρώτη στον σχετικό πίνακα μέχρι στιγμής στο τουρνουά). Κορυφαίος του α΄ μέρους (22-50, +28) ο Νικ Καλάθης με 16π. και 4/5 τρίποντα, 11 πόντους είχε σημειώσει στο 20αλεπτο ο Ζήσης, ενώ 10 πόντοι προήλθαν από τον Αντετοκούνμπο (2/3 τρίποντα).

Η Γεωργία αντέδρασε στην 3η περίοδο και με παγίδες προσπαθούσε να κλέψει μπάλες: Αρχικά με επιμέρους σκορ 8-1 μείωσε σε 30-51, με τον Κουφό να σκοράρει πετυχαίνοντας του πρώτους πόντους της Ελλάδας, ύστερα από 4,5 λεπτά… ανομβρίας.

Σανικίτζε, Σερμαντίνι και ο «συνήθης ύποπτος» Σενγκέλια δημιούργησαν πρόβλημα στην ελληνική άμυνα, 40-55, και εξαιτίας της χαλάρωσης των Ελλήνων διεθνών η 3η περίοδος βρήκε τη Γεωργία να έχει πραγματοποιήσει επιμέρους σκορ 26-11, για το 48-61, στο 30΄.

Στην 4η περίοδο, όμως η ανωτερότητα της «επίσημης αγαπημένης» δεν άφησε ελπίδες για μια πρώτη νίκη στους Γεωργιανούς. Παρά το 55-70 με τρίποντο του Τσιντσάντζε και το 65-76 με λέι απ του Μαρκοϊσβίλι (1.18 πριν τη λήξη), οι παίκτες του Κατσικάρη έδειξαν σοβαρότητα, ο Σλούκας με μία βολή διαμόρφωσε το 65-77 και το τρίποντο του Σενγκέλια, 68-77 στα 40΄΄ δεν απειλούσε την Ελλάδα. Ο Κώστας Κουφός διαμόρφωσε το τελικό, 68-79.

Τα δεκάλεπτα: 15-25, 22-50, 48-61, 68-79

ΓΕΩΡΓΙΑ (Κοκόσκοφ): Πούλεν 4, Πατσούλια 4, Τσιντσάτζε 5 (1), Σερμαντίνι 9, Σανάτζε 2, Μαρκοϊσβίλι 11 (3), Πατσάτσια, Σανικίτζε 10 (1), Μπουριανάτζε 3 (1), Σενγκέλια 20.

ΕΛΛΑΔΑ (Κατσικάρης): Μπουρούσης 4, Ζήσης 11 (1), Σπανούλης 2, Καλάθης 19 (4), Σλούκας 3, Καϊμακόγλου 8 (2), Κουφός 12, Πρίντεζης 3 (1), Παπανικολάου 5, Μάντζαρης, Αντετοκούνμπο 12 (2).