Οι «χρυσοί» Έφηβοι έστεψαν την Ελλάδα Πρωταθλήτρια Ευρώπης
eunikh omadaΤο χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Εθνική Εφήβων απέναντι στην Τουρκία απόψε στον μεγάλο τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος (Κ18) που διεξάγεται στο Βόλο.

Η «γαλανόλευκη» μετά τις μεγάλες νίκες επί της Γαλλίας, που χαρακτηριζόταν ως το μεγάλο φαβορί της διοργάνωσης, αλλά και της Λιθουανίας έχει το «momentum», ενώ «ποντάρει» και στην ώθηση που θα της δώσει το κατάμεστο κλειστό της Νέας Ιωνίας για να φτάσει στην πολυπόθητη νίκη τίτλου.
Ο αγώνας:

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι Τούρκοι παίζοντας πιεστική άμυνα, έκλεισαν τους διαδρόμους για την Εθνική και στην επίθεση χτύπησαν με έξυπνες επιλογές κοντά και μακριά από το καλάθι για να προηγηθούν ακόμα και με +10 (9-19 9’).

Το ίδιο σκηνικό παρέμεινε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου οι Τούρκοι κυριάρχησαν λόγω της καλής άμυνάς τους και έδειχναν να ελέγχουν τον ρυθμό (14-25 12′).

Ένα μικρό ξέσπασμα της Εθνικής με πόντους από τον Δίπλαρο και τον Χαραλαμπόπουλο επανέφερε τη διαφορά σε μικρότερες τιμές (19-25).

Ωστόσο, τα πολλά χαμένα ριμπάουντ, τα χαμηλά ποσοστά στην ελληνική επίθεση και η καλή κυκλοφορία της μπάλας από τους Τούρκους, έδωσαν ξανά τον πλήρη έλεγχο στον αντίπαλο (21-31 18’), 25-37 20’).

Η Εθνική είχε δύο πρόσωπα στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι γρήγορες και ορθολογικές επιλογές στην επίθεση δημιούργησαν ένα σερί 10-0 για τη «γαλανόλευκη» μετατρέποντας το 25-39 (22′) σε 35-39 (25′).

Η διαφορά έπεσε και στο -3 (38-41 26′), αλλά το «come back» της ΕΘνικής δεν είχε διάρκεια, με αποτέλεσμα οι Τούρκοι που πίεσαν στην άμυνα (12 κλεψίματα σε 30′) να απαντήσουν με ένα δικό τους σερί 7-0 (38-48).

Στο ίδιο διάστημα, οι Ελληνες διεθνείς έχασαν την ταχύτητα στην επίθεση και τα ελεύθερα σουτ κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι Τούρκοι για να γίνουν ξανά «αφεντικά» του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 25-37, 41-48, 64-61.