Από τη Βοσνία
ΕΘΝΙΚΗ ΕΦΗΒΩΝ
Με ήττα, τη 2η στον 4ο όμιλο, ολοκλήρωσε η Εθνική Εφήβων τις υποχρεώσεις της στην Α’ φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, που φιλοξενείται στο Βόλο.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ηττήθηκε με 59-60 από την Βοσνία/Ερζεγοβίνη στο κλειστό της Νέας Ιωνίας, σε αγώνα για τη 3η αγωνιστική, και προκρίθηκε στη Β’ φάση, μεταφέροντας μόνο τις δύο ήττες.

Η Εθνική θα συνεχίσει πλέον στον 6ο όμιλο, όπου θα αντιμετωπίσει κατά σειρά τις Τουρκία (27/7), Ρωσία (28/7) και Ιταλία (29/7).

Τα απογοητευτικά ποσοστά ευστοχίας στα σουτ εντός πεδιάς στο πρώτο ημίχρονο δεν επέτρεψαν στην Εθνική να εξαργυρώσει την κυριαρχία της στα επιθετικά ριμπάουντ και τις δεύτερες ευκαιρίες που είχε στην επίθεση.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια με το «εύθραυστο» +2 (32-30), αλλά στην τρίτη περίοδο έδειξε να ελέγχει το παιχνίδι.

Με πρωταγωνιστή τον Βασίλη Χαραλαμπόπουλο (9π. στο γ δεξ. με 3/5 τριπ.) η Εθνική έτρεξε σερί 10-0 και στο 24΄ ξέφυγε με 42-30, ενώ μπήκε στην τελευταία περίοδο στο +9 (51-42).

Στον… επίλογο της αναμέτρηση τα λάθη και η εξαιρετική άμυνα των Βόσνιων κράτησαν την ελληνική ομάδα στους 8 πόντους. Την ίδια στιγμή οι Βόσνιοι έβρισκαν τα μακρινά σουτ και με επιμέρους σκορ 8-18 έφτασαν στη νίκη με 59-60.

Στην εκπνοή, πάντως, δεν σφυρίχθηκε καθαρό φάουλ του Γκέγκιτς πάνω στον Σκουλίδα, στην προσπάθεια του τελευταίου να πετύχει το νικητήριο τρίποντο για την Εθνική.

Διαιτητές: Τραβίτσκι (Πολωνία), Ρομάνο (Ισραήλ), Ανάγια (Παναμάς)

Τα δεκάλεπτα: 13-8, 32-30, 51-42, 59-60

Ελλάδα (Παπαθεοδώρου): Λούντζης 9 (4 α), Ντουζίδης, Μιλεντίγιεβιτς, Φλιώνης 2, Μιχαλούτσος, Μουράτος, Σκουλίδας 11 (10ρ), Χρηστίδης 16, Δίπλαρος, Παπαγιάννης 6 (12ρ), Χαραλαμπόπουλος 15 (8ρ, 4 α)