πρωτεας 30 - ΑντίγραφοΜε ένα φοβερό «ντεμαρράζ» στην τελευταία περίοδο, η Καστοριά κατάφερε να κερδίσει τον Πρωτέα Γρεβενών, με

78-60.

Οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ για 30 λεπτά, με τον Πρωτέα να μην είναι μακριά από ένα σπουδαίο «διπλό», αλλά όλα κρίθηκαν στα επόμενα δέκα, όταν οι γηπεδούχοι, με επιμέρους σκορ 25-10, πήραν εύκολα το αποτέλεσμα, συνεχίζοντας να είναι σταθερά η τρίτη δύναμη του πρωταθλήματος.

ΚΑΣΤΟΡΙΑ – ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ 78-60
Δεκάλεπτα: 13-17, 35-32, 53-50, 78-60
Διαιτητές: Σιταρίδης-Καρκαλέτσης
Καστοριά (Σούλιος): Δαραβίγκας 2, Λέκκος Γ., Δίτσιος 2, Γυμνόπουλος 9, Τεπετίδης 9, Γκάλης 6, Τασιούδης 9, Αντωνιάδης 15 (2), Κρανιάς, Πανταζής 17 (2), Κόκουρας 9.
Πρωτέας Γρεβενών (Χασιώτης): Ζαμπέτης 17 (4), Γιαννάκης 4, Μουράτογλου 19 (2), Θυμίδης 2, Κολοβός 3, Μαρκόπουλος 2, Παπαθεοδώρου, Μαλιούρας 2, Πετρίδης 2, Τζήμας 9 (1), Κλωνάρας.

Δε δυσκολεύτηκε ο Αίολος Αστακού να συνεχίσει το νικηφόρο σερί του, επιβαλλόμενος άνετα του Ηρακλή Κοζάνης με 78-66. Οι παίκτες του Νίκου Βουρνά, είχαν από πολύ νωρίς προβάδισμα με διψήφιο αριθμό πόντων, με τους φιλοξενούμενους που είχαν σήμερα μάλλον μεγαλύτερο κίνητρο από τους αντιπάλους τους, να μην μπορούν να αντιδράσουν σε κάποιο σημείο της αναμέτρησης. Το μόνο που κατάφεραν, ουσιαστικά, ήταν να διατηρήσουν τη διαφορά σε αξιοπρεπή επίπεδα, αλλά τώρα… τρέχει για την παραμονή.

Σπουδαίες νίκες, στην προσπάθειά τους να σώσουν την κατηγορία, πέτυχαν Νίκη Βόλου και Σιάτιστα. Αρχικά, η αλλαγή προπονητή φαίνεται να έφερε άλλον «αέρα» στους Θεσσαλούς, οι οποίοι πέρασαν εύκολα από την Έδεσσα, με 56-80 επί του Πανεδεσσαϊκού. Ήδη από το πρώτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι είχαν άνετο προβάδισμα επί των αντιπάλων τους, με το 11-24 να θέτει τις βάσεις για την επιτυχία. Στη συνέχεια, δε συνάντησαν ιδιαίτερη αντίσταση, παίρνοντας ένα άνετο μεν, σπουδαίο δε «διπλό».

Πιο δύσκολο έργο είχε η Σιάτιστα, κάνοντας όμως «κατάθεση ψυχής» και χάρη σε ένα εξαιρετικό επιθετικό της απόγευμα, κατάφερε να επικρατήσει της Μελίκης με 94-85. Το σύνολο του Καλαμπούκα ήταν πάντοτε μπροστά στο σκορ, αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν απαντήσεις, προκειμένου να διατηρούν τη διαφορά σε επίπεδα μη απαγορευτικά για τους ίδιους. Κάτι τέτοιο, όμως, δεν είχε θετικό αποτέλεσμα για τους ίδιους στο φινάλε, με τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν ένα πολύ μεγάλο αποτέλεσμα.

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τη Μεταμόρφωση Βόλου, η οποία υπέταξε στην έδρα της και τη Βόνιτσα, με 83-76. Οι παίκτες του Μυριντζή, είχαν καταφέρει να έχουν για 30 λεπτά τον πλήρη έλεγχο του αγώνα, συγκεντρώνοντας διψήφιες διαφορές, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν. Εκμεταλλευόμενοι ίσως την χαλάρωση των γηπεδούχων, επιχείρησαν να ανατρέψουν τα δεδομένα, αλλά δεν έφτασαν στο σημείο να πιέσουν τόσο ασφυκτικά, με τη Μεταμόρφωση να γνωρίζει άλλη μία επιτυχία, στο δρόμο για την παραμονή.

Το ίδιο ισχύει και για την Καρδίτσα, η οποία πέρασε «αέρας» από την Κοζάνη, αν και ίσως να μη δείχνει κάτι τέτοιο το τελικό 64-72 επί των Διοσκούρων. Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο που βρήκε μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους (18-17), οι παίκτες του Φόρου πήραν την κατάσταση στα χέρια τους, «εκτοξεύοντας» τη διαφορά και σε διψήφια επίπεδα, ενώ είχαν την κατάλληλη ανταπόκριση σε οποαδήποτε προσπάθεια των αντιπάλων τους να επανέλθουν.

Διαιτητές: Γαζέτας-Τριανταφυλλίδης
Πανεδεσσαϊκός (Αναστασιάδης): Καρνάβας 21, Μπίνος Ε., Τρυγωνιάρης Δ., Σπανός 21 (5), Γιουρτσής, Χρήστου 4 (1), Τρυγωνιάρης Η., Τσάμης 3, Μπίνος Μ., Μακρόπουλος, Κλιμτσάρης 4, Θεοδώρου 3 (1).
Νίκη Βόλου (Στρατίκης): Τζίνης 28 (3), Οικονόμου, Λατσίνογλου, Βασδέκης 2, Κατσαλής 6 (2), Τσώλης 21 (1), Βλίτσιος 2, Τάσος 10, Κετούλας 3, Τοκατλίδης 8.

ΑΙΟΛΟΣ ΑΣΤΑΚΟΥ – ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΟΖΑΝΗΣ 78-66
Δεκάλεπτα: 24-16, 51-37, 64-50, 78-66
Διαιτητές: Τσακαλογιάννης-Κανελλόπουλος
Αίολος Αστακού (Βουρνάς): Καραγεώργος 1, Πανάρας 13 (3), Σταμόπουλος 5 (1), Ψάλτου 15 (1), Πέτας, Θωνιάτης 4, Κακλαμάνος 4, Πάππος 15 (1), Χουλιαράς, Καλισώρας 9 (3), Λυμπάρης 8, Δουρούκης 4.
Ηρακλής Κοζάνης (Τζιλίνης): Πουλιώνης, Τσακμάκης 12, Γιαννουζάκος 6 (2), Αζής 8, Καρέντζος, Παπούλιας 21, Γιαννούλης 19.

ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ ΒΟΛΟΥ – ΒΟΝΙΤΣΑ 83-76
Δεκάλεπτα: 31-11, 45-28, 63-52, 83-76
Διαιτητές: Μελανίδης-Ντόγκας
Μεταμόρφωση Βόλου (Μυριντζής): Καραγεώργος 19 (5), Ζήσης 4, Παπούλιας 20 (1), Νάνης 9 (1), Σκαμαγκάς 5, Παλάσκας 10 Γιωτόπουλος 4, Διανέλος 9, Αγκρής 3 (1).
Βόνιτσα (Μπαλάσκας): Τσιτσώνης 20 (6), Παπανελόπουλος 2, Μπουρσινός 5(1), Μανδαλάκης 43 (3), Μαζαράκης 4, Κόκκαρης 2.

ΔΙΟΣΚΟΥΡΟΙ ΚΟΖΑΝΗΣ  – ΚΑΡΔΙΤΣΑ 64-72
Δεκάλεπτα: 18-17, 27-35, 43-53, 64-72
Διαιτητές: Δαμίγος-Μαραθιώτης
Διόσκουροι Κοζάνης (Χωλόπουλος): Σισμάνης 12 (2), Σκορδάρης 6 (2), Ντόβας 18 (1), Γκοβεδάρος, Γκλιάνας 4, Μπάρμπας, Καρανώτας Τηλ. 22, Ανδρίτσος 2.
Καρδίτσα (Φόρος): Δεσπούλης 3 (1), Θώδης 3 (1), Παπαιωάννου 18, Παππάς, Βούλγαρης, Παπαδόπουλος 27, Αντωνίου 5 (1), Γεωργίου 16, Κουρέπης.

ΣΙΑΤΙΣΤΑ – ΜΕΛΙΚΗ 94-85
Δεκάλεπτα: 26-20, 44-43, 69-60, 94-85
Διαιτητές: Κετουλας-Δολγύρας
Σιάτιστα (Καλαμπούκας): Γράβας 14 (1), Ρέππας Χ. 22 (3), Ρέππας Μ. 27 (1), Καλαμπούκας 9 (1), Τσώνος 2, Κουζιώνης, Τσιαούσης 22 (2), Κατσιάνης.
Μελίκη (Ασλανίδης): Λιόλιος 10, Μαυρίδης 30 (3), Δημητριάδης 5 (1), Παυλίδης, Παπαδόπουλος, Κοτζαμπάσης 10 (2), Λέφας 6, Παραπούρας 18 (4), Τζουνόπουλος 6, Ρογγότης.