παο«Λύγισαν» από την ανωτερότητα της Μακάμπι οι «πράσινοι»

Προσπάθησε αλλά μέσα στη δύσκολη έδρα της Μακάμπι Τελ Αβίβ ο Παναθηναϊκός δεν άντεξε και τελικά «λύγισε» καθώς ηττήθηκε από τους Ισραηλινούς με 73-70, χάνοντας μία μεγάλη ευκαιρία να πάρει προβάδισμα για την κατάκτηση μίας από τις δύο πρώτες θέσεις στον 5ο όμιλο της Ευρωλίγκας, που δίνουν προβάδισμα έδρας στα προημιτελικά.

Οι «πράσινοι» βρίσκονταν πίσω στο σκορ σε όλη σχεδόν τη διάρκεια του αγώνα, χωρίς όμως να επιτρέψουν στους Ισραηλινούς να ξεφύγουν, και με αντεπίθεση διαρκείας στην τρίτη περίοδο πλησίασαν στο καλάθι. Το «θρίλερ» συνεχίστηκε στην τέταρτη περίοδο, με τους παίκτες του Ντούσκο Ιβάνοβιτς να μειώνουν και στον πόντο, αλλά να μην καταφέρνουν να κάνουν την ανατροπή.

Κορυφαίος για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Γιάνκοβιτς με 16 πόντους, ενώ ο Παππάς πρόσθεσε ακόμα 15 και ο Γκιστ 12. Για τους γηπεδούχους, 16 πόντους πέτυχε ο Πάργκο και από 10 οι Οχαγιόν, Αλεξάντερ και Τάιους.

Επόμενο παιχνίδι για τον Παναθηναϊκό, η μεγάλη αναμέτρηση με αντίπαλο την Μπαρτσελόνα στο κλειστό του ΟΑΚΑ, την Πέμπτη 5 Μαρτίου.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 38-30, 54-52, 73-70

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουκλ (Σλοβενία), Γκαρθία (Ισπανία), Μπολτάουζερ (Σλοβενία)

ΜΑΚΑΜΠΙ Τ.Α. (Γκάι Γκούντες): Πάργκο 16 (1), Χάινς 2, Σμιθ 7 (1), Ραντλ 6, Λίνχαρτ 4, Τάιους 10, Κοέν 8 (1), Οχαγιόν 10 (2), Αλεξάντερ 10.