παοΟ Παναθηναϊκός επικράτησε με 65-59 κόντρα στην Άλμπα στο Βερολίνο, φτάνοντας έτσι στην πρώτη εκτός έδρας νίκη του στο Top16 της Ευρωλίγκα.

Οι «πράσινοι» διατήρησαν την καλή τους παράδοση απέναντι στη γερμανική ομάδα και αύξησαν σημαντικά τις πιθανότητες πρόκρισης στα πλέι οφ. Το «τριφύλλι» του 2ου ημιχρόνου βρήκε ρυθμό στην επίθεση μέσα από την εξαιρετική άμυνα και πανηγύρισε την 4η νίκη του, μπαίνοντας δυνατά στη διεκδίκηση μίας εκ των πρώτων δύο θέσεων του 5ου ομίλου που δίνουν πλεονέκτημα έδρας.

Από τον Παναθηναϊκό, που υποχρέωσε την Άλμπα σε 24 λάθη(!), ο Μαυροκεφαλίδης ηγήθηκε του σκοραρίσματος με 11 πόντους, ενώ τον ακολούθησαν Διαμαντίδης και Γιάνκοβιτς, οι οποίοι πρόσθεσαν από 10. Ωστόσο, ο Φώτσης με 9 πόντους και 8 ριμπάουντ ήταν ο καταλύτης της επιτυχίας, όταν με δύο δικά του επιθετικά ριμπάουντ και ισάριθμα τρίποντα έδωσε αέρα 11 πόντων στην ομάδα του στο 37΄ (50-61). Από τη γερμανική ομάδα ξεχώρισαν οι Ρέντινγκ (11π.) και ΜακΛίν (11π.).

Τα απογοητευτικά ποσοστά ευστοχίας, η αδυναμία στα επιθετικά ριμπάουντ και η έλλειψη δημιουργίας (μόλις 2 ασίστ στο α’ δεκ.) δεν επέτρεψαν στον Παναθηναϊκό να κρατήσει το προβάδισμα των 5 πόντων που πήρε στο 8΄ (5-10). Μάλιστα οι Γερμανοί καθοδηγούμενοι από τον Ρέντινγκ σε δημιουργία και εκτέλεση έτρεξαν σερί 8-0 και προηγήθηκαν στο 10΄ με 13-10.

Στη δεύτερη περίοδο, οι «πράσινοι» εγκλωβίστηκαν στην αντίπαλη άμυνα (έμειναν στους 9 πόντους), ενώ έχασαν κάθε επαφή με τα επιθετικά ριμπάουντ (10 η Άλμπα έναντι 2 του Παναθηναϊκού μέχρι το ημίχρονο), με τη γερμανική ομάδα να παίρνει δεύτερες ευκαιρίες στην επίθεση, να προηγείται ακόμη και με +9 (29-20 στο 19΄) και να κλείνει το ημίχρονο με τον φωτεινό πίνακα να γράφει το υπέρ της 29-22.

Στα πρώτα έξι λεπτά της τρίτης περιόδου οι «πράσινοι» έδειχναν «υπνωτισμένοι» σε άμυνα και επίθεση και βρέθηκαν γρήγορα στο -11 (42-31). Ωστόσο, όταν λειτούργησαν και πάλι οι δυνατές άμυνες ο Παναθηναϊκός πήρε την απαραίτητη ώθηση και στην επίθεση και με ένα ξέσπασμα παραγωγικότητας έτρεξε επιμέρους σκορ 3-14 και έκλεισε το δεκάλεπτο με το σκορ ισόπαλο 45-45.

Με τους «πράσινους» να δίνουν συνέχεια στο επιμέρους σκορ της τρίτης περιόδου (έφτασε το 4-22) ο Παναθηναϊκός εκτόξευσε τη διαφορά στο 35΄ στους +7 (46-53), ενώ μετά από δύο πολύτιμα επιθετικά ριμπάουντ και δύο κολλητά «χρυσά» τρίποντα του Φώτση εκτοξεύτηκε στη μέγιστη τιμή της (50-61 στο 37΄).

Ρέντινγκ και Ρένφρο απάντησαν με ένα σερί 7-0 μείωσαν αρχικά σε 57-61 και εν συνεχεία σε 59-62 στα 40”, αλλά οι «πράσινοι» με σωστά αντανακλαστικά στην άμυνα στα κρίσιμα τελευταία δευτερόλεπτα έφυγαν από το Βερολίνο με το «διπλό».

Τα δεκάλεπτα: 13-10, 29-22, 45-45, 59-65

Διαιτητές: Πέρεθ (Ισπανία), Κιάρι (Ιταλία), Νουράν (Τουρκία)

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Σάσα Ομπράντοβιτς): Τζίφεϊ 2, Κινγκ 3 (1), Ταμπού 2, Βάργκας 2, Μπάνιτς 6, Ρέντινγκ 11 (2), Ρένφρο 10, Χάμοντς 3 (1), ΜακΛιν 11, Ραντόσεβιτς 9.