ολυμπιακος«Δύο στα δύο» για τον Ολυμπιακό στη φάση των «16» της Ευρωλίγκας. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέτριψαν 81-58 την Αρμάνι Μιλάνο στο ΣΕΦ, για τη 2η αγωνιστική του 6ου ομίλου, υποχρεώνοντας τους Ιταλούς στη δεύτερη διαδοχική ήττα.

Με την άμυνα να έχει την τιμητική της και τους «ερυθρόλευκους» να δίνουν ρεσιτάλ παραγωγικότητας και δημιουργίας από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά ο Ολυμπιακός δεν αγχώθηκε απέναντι στην Αρμάνι.

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος είδε τέσσερις παίκτες να τελειώνουν τον αγώνα με διψήφιο αριθμό πόντων και μεγάλους πρωταγωνιστές τους Πέτγουεϊ και Λαφαγιέτ (4/5 τρίποντα), οι οποίοι σημείωσαν από 13 πόντους. Από τους Ιταλούς ξεχώρισε ο Τζεντίλε με 12 πόντους.

Η εμμονή από τα 6.75 (0/5 τρίποντα), η κακή περιφερειακή άμυνα, τα λάθη (4) και η έλλειψη συγκέντρωσης στην επίθεση «στοίχησαν» στον Ολυμπιακό στο πρώτο δεκάλεπτο, με τους «ερυθρόλευκος» να χάνουν στο 8΄ το προβάδισμα (10-11) και να ακολουθούν μέχρι το τέλος της περιόδου (13-18). Ωστόσο, η είσοδος του Χάντερ δημιούργησε προβλήματα στους ψηλούς της Αρμάνι, ο Σλούκας ανέβασε το ρυθμό σε άμυνα και επίθεση και ο πιο παραγωγικός Ολυμπιακός κατάφερε στο 16΄ με επιμέρους σκορ 18-8 να ανακτήσει το προβάδισμα (31-26), το οποίο κράτησε μέχρι το σφύριγμα της λήξης του πρώτου ημιχρόνου (39-35).

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός βρήκε στο… ζεστό χέρι του Πέτγουεϊ τη λύση από τα 6.75 (2 σερί τρίποντα) και με τον Ντάνστον κυρίαρχο της ρακέτας οι «ερυθρόλευκοι» έτρεξαν σερί 10-0 και στο 24΄ εκτόξευσαν τη διαφορά στους +14 πόντους (49-35). Στη συνέχεια ανέλαβε δράση η εξαιρετική άμυνα, που κράτησε τους Ιταλούς στους 9 πόντους στην τρίτη περίοδο και ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο 30΄ στο +12 (56-44). Με την άμυνα να αποδίδει τα μέγιστα και… βροχή τριπόντων οι «ερυθρόλευκοι» όχι μόνο δεν απειλήθηκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά μετέτρεψαν σε περίπατο την αναμέτρηση. Ο Ολυμπιακός κατάφερε μέχρι το 35΄ να βάλει τις βάσεις για μία ευρεία νίκη τρέχοντας επιμέρους σκορ 15-2 και εκτοξεύοντας τη διαφορά στους +25 πόντους (71-46) για να φτάσει άνετα στο τελικό 81-58.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 39-35, 56-44, 81-58.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 13 (2), Χάντερ 4, Ντάνστον 5, Σπανούλης 9, Σλούκας 9, Πρίντεζης 12 (1), Μάντζαρης, Καββαδάς 1, Κατσίβελης 3 (1), Λαφαγιέτ 13 (4), Ντάρντεν, Λοτζέσκι 12 (1).

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Λούκα Μπάνκι): Ράγκλαντ 6 (1), Μπρουκς 7, Τζεντίλε 12 (1), Τσερέλα, Μέλι 6 (2), Κλέιζα 4, Τζέιμς 3, Χάκετ 5, Σάμιουελς 9, Μος 6.