paoΜετά από συγκλονιστικό παιχνίδι ο Παναθηναϊκός νίκησε τη Μακάμπι με 83-76 στο κλειστό του ΟΑΚΑ και μπήκε με το… δεξί στον 5ο όμιλο του Top 16 της Ευρωλίγκας.

Με βάση την εικόνα του στο παρκέ, ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο, αλλά και σε κάποια διαστήματα της τρίτης περιόδου, η νίκη του Παναθηναϊκού μπορεί να χαρακτηριστεί τεράστια. Προήλθε, κυρίως από την ενέργεια που έβγαλαν οι «πράσινοι» στην 4η περίοδο και περισσότερο ο Τζέιμς Γκιστ που ήταν μια ομάδα μόνος του, ενώ και ο Σλότερ έβαλε «μεγάλα» καλάθια στο τέλος.

Ο Μπατίστα με 16 πόντους ήταν ο κορυφαίος σκόρερ του «τριφυλλιού», από 15 πέτυχαν οι Γκιστ και Σλότερ, ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Νέλσον με 12.

Από τους Ισραηλινούς που έφτασαν στην πηγή, αλλά δεν ήπιαν νερό, οι Λινχαρτ και Ραντλ τελείωσαν τον αγώνα με 18 πόντους ο καθένας.

Ο Παναθηναϊκός που ξεκίνησε με 0/3 τρίποντα, παρασύρθηκε από το γρήγορο ρυθμό που έδωσε η Μακάμπι και με αργές επιστροφές βρέθηκε από νωρίς να «κυνηγάει» στο σκορ.

Στα μισά της πρώτης περιόδου οι Ισραηλινοί ξέφυγαν με 12-6, ενώ η διαφορά αυξήθηκε (8-15) υπέρ των Ισραηλινών με το τρίποντο του Λίνχαρτ. Η «απάντηση» ήρθε με το πρώτο τρίποντο του Γκιστ (1/4) και η διαφορά έπεσε στο καλάθι (15-17) περίπου 20” πριν το τέλος της περιόδου. Ο κορυφαίος παίκτης της Μακάμπι διάστημα αυτό, Τζέρεμι Πέργκο, έδωσε… αέρα 4 πόντων στην ομάδα του (15-19) με το κλείσιμο του 10λεπτου.

Η κακή αμυντική συμπεριφορά των «πρασίνων» και στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου έφερε τη διαφορά στο +9 (16-25) για τους Ισραηλινούς με τον Τάιους να κάνει τη ζημιά (10π.). Οι «πράσινοι» δεν… υπήρχαν στο γήπεδο στα πρώτα 4 λεπτά, γεγονός που έδωσε την ευκαιρία στη Μακάμπι να ξεφύγει με 32-18.

Οι φωνές του Ιβάνοβιτς «ξύπνησαν» τους «πράσινους», που «έσφιξαν» την άμυνά τους και με τρία σερί τρίποντα από τους Γιάνκοβιτς, Διαμαντίδη και ΝτεΜάρκους Νέλσον (4/8) μείωσαν στο καλάθι (39-41), για να «χυπήσει» και πάλι ο Πέργκο με καλάθι στην εκπνοή του ημιχρόνου και να «γράψει» το 39-43.

Με γρήγορο 4-0 ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε (43-43), αλλά με δύο… κολλητά τρίποντα του Λίνχαρτ η Μακάμπι ξέφυγε και πάλι 49-43. Όσες φορές οι πράσινοι πλησίαζαν στο σκορ, οι φιλοξενούμενοι είχαν αμέσως την… απάντηση και ξέφευγαν. Το 51-54 έγινε 51-58 και το 54-58, γρήγορα μετατράπηκε σε 54-64. Η Μακάμπι είχε «βραχυκυκλώσει» για τα καλά τον Παναθηναϊκό, που όμως, βρήκε τον τρόπο με σερί 6-0 να πλησιάσει σε 60-64.

Το ματς ήταν θρίλερ με τη Μακάμπι να διατηρεί πάντα ένα προβάδισμα 3-4 πόντων μετά τα πρώτα 4.5 λεπτά της τελευταίας περιόδου, όταν με το τρίποντο του Σλότερ ο Παναθηναικός ισοφάρισε (68-68) και για πρώτη φορά στο ματς πέρασε μπροστά με το καλάθι του Μαυροκεφαλίδη (70-68).

Από κει και πέρα οι «πράσινοι» με τους Γκιστ και Σλότερ να κάνουν μεγάλο ματς στο τέλος κατάφεραν να πάρουν τη μεγάλη νίκη και να ξεκινήσουν με το… δεξί τις υποχρεώσεις τους στο Top 16 της Ευρωλίγκας.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάνοβιτς): Σλότερ 15 (3), Γιάνκοβιτς 7 (1), Φώτσης, Νέλσον 12 (1), Μαυροκεφαλίδης 7, Διαμαντίδης 11 (2), Γκιστ 15 (1), Μπατίστα 16, Μπλουμς.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Γκούντες):
Πάργκο 8, Χέινς 9 (2), Ραντλ 18, Λίνχαρτ 18 (4), Τάιους 14, Κοέν, Οχαγιόν 7 (1), Λάντεσμπεργκ 2, Σχορτσανίτης.

Στο άλλο παιχνίδι:

Γαλατάσαραϊ – Ζαλγίκρις Κάουνας 78-69
Με το… δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο Top 16 η Γαλατασαράι. Η τούρκικη ομάδα επικράτησε με 78-69 της Ζαλγκίρις Κάουνας στην Κωνσταντινούπολη, στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η «αυλαία» του 5ου ομίλου της διοργάνωσης.

Οι Λιθουανοί είχαν το προβάδισμα στο πρώτο μέρος (41-35), αλλά στο τρίτο 10λεπτο οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 22-14 ανέκτησαν το προβάδισμα και στο τελευταίο 10λεπτο κατάφεραν το αυξήσουν και να φτάσουν στη νίκη.

Γκιουλέρ και Ερτσεγκ πέτυχαν από 14 πόντους, ο Αρόγιο σημείωσε 12, ενώ από τη Ζαλγκίρις ο Αντερσον τελείωσε τον αγώνα με 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 35-41, 57-55, 78-69

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ (Αταμάν): Κάρτερ 7, Γιανγκ 6, Μίτσοφ 8, Ερτσεγκ 14 (1), Γκονλούμ 10, Πότσιους 1, Μάριτς 2, Αρόγιο 12 (2), Γκιουλέρ 14, Αρσλάν 4.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Κραπίκας): Τσέρι, Λεκαβίτσιους, Γκουντάιτις 11 (1), Καρινιάουσκας 5, Σονγκάιλα 2, Γιανκούνας 5 (1), Γιαβτόκτας 12, Μιλάκνις 8 (2), Αντερσον 15 (2), Ντίμσα 2, Ουλανόβας 9 (1).