CHAMPIONS LEAGUE 3Έπειτα από μία ανεπανάληπτη βραδιά σε επίπεδο σκοραρίσματος και θεάματος, η 21η Οκτωβρίου του 2014 θα μείνει στην Ιστορία του Champions League, ως η πιο παραγωγική με τα 40 γκολ να αποτελούν ένα μοναδικό ρεκόρ! Ρεκόρ που πήραν και έδωσαν στη διάρκεια των 90 λεπτών.

Όπως το 1-7 της Μπάγερν επί της Ρόμα στο «Ολίμπικο», το 0-7 της Σαχτάρ μέσα στη Λευκορωσία επί της Μπάτε και τον Λουίς Αντριάνο να ισοφαρίζει την επίδοση του Μέσι πετυχαίνοντας 5 γκολ σε ένα ματς ή το 6-0 της Τσέλσι επί της Μάριμπορ που συνιστά τη μεγαλύτερη ευρωπαϊκή νίκη στην ιστορία των Λονδρέζων.

Κατά τα άλλα, σχετικά εύκολο το 3-1 της Μπαρτσελόνα κόντρα στον Αγιαξ, ίδρωσε η Σάλκε στο 4-3 επί της Σπόρτινγκ Λ. , όπως και η Πόρτο για το 2-1 κόντρα στην Αθλέτικ Μπιλμπάο. Δυστυχώς, ένα από τα τελευταία γκολ της βραδιάς σημείωσε ο Καβάνι στο 89’ μέσα στο ΓΣΠ για το 0-1 της Παρί Σεν Ζερμέν επί του ΑΠΟΕΛ.

Η καταιγίδα των γκολ είχε ξεκινήσει από τη Μόσχα, όπου ΤΣΣΚΑ και Μάντσεστερ Σίτι έφεραν τη μοναδική ισοπαλία στο πρόγραμμα με 2-2.

Ο Λουίς Αντριάνο «έπιασε» τον Μέσι

Ο Λουίς Αντριάνο έγινε ο δεύτερος ποδοσφαιριστής στην Ιστορία του Champions League που πετυχαίνει πέντε γκολ σε έναν αγώνα, σπάζοντας το… μονοπώλιο του Λιονέλ Μέσι. Ο Βραζιλιάνος άσος της Σαχτάρ Ντόνετσκ βαρέθηκε να… πανηγυρίζει, καθώς σημείωσε τα πέντε από τα επτά τέρματα της ομάδας του στο εκπληκτικό 7-0 επί της ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ, στη Λευκορωσία.

ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΓΚΟΛ ΣΕ ΕΝΑΝ ΑΓΩΝΑ:

5 γκολ:
Λιονέλ Μέσι (Μπαρτσελόνα – Λεβερκούζεν 7-1, 07/03/2012)
Λουίς Αντριάνο (ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ – Σαχτάρ Ντόνετσκ 0-7, 21/10/2014)

4 γκολ:
Μάρκο Φαν Μπάστεν (Μίλαν – Γκέτεμποργκ 4-0, 25/11/1992)
Σιμόνε Ιντζάγκι (Λάτσιο – Μαρσέιγ 5-1, 14/03/2000)
Ντάντο Πρσο (Μονακό – Λα Κορούνια 8-3, 05/11/2003)
Ρούουντ Φαν Νίστελρόι (Μάντσεστερ Γ. – Σπάρτα Πράγας 4-1, 03/11/2004)
Αντρι Σεβτσένκο (Φενέρμπαχτσε – Μίλαν 0-4, 23/11/2005)
Μπαφετίμπι Γκομίς (Ντ.Ζάγκρεμπ – Λιόν 1-7, 07/12/2011)
Μάριο Γκόμεζ (Μπάγερν – Βασιλεία 7-0, 13/03/2012)
Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι (Ντόρτμουντ – Ρεάλ Μ. 4-1, 24/04/2013)

Ρεκόρ τα 6 γκολ της Σαχτάρ σε ένα ημίχρονο

Η Σαχτάρ Ντόνετσκ κατέρριψε το ρεκόρ σκοραρίσματος στο πρώτο ημίχρονο, στην Ιστορία της διοργάνωσης. Ποτέ άλλοτε δεν είχε κατορθώσει κάποια ομάδα να πετύχει έξι γκολ στο πρώτο 45λεπτο, όπως έκανε απόψε η Σαχτάρ επί της ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ. Επίσης, έξι φορές εκτός έδρας σε ένα ημίχρονο (στο β΄) είχε σκοράρει μόνο η Λιόν στο 7-0 επό της Ντιναμό Ζάγκρεμπ το 2011.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στον πίνακα με τα ρεκόρ μπαίνει από σήμερα, εκτός από τη Σαχτάρ, και η Μπάγερν Μονάχου που προηγείται στο ημίχρονο 5-0 της Ρόμα μέσα στη Ρώμη.