ΧΙΛΗ (Φωτογραφία:  Reuters ) Νικηφόρο ήταν το ντεμπούτο της Χιλής στο Μουντιάλ της Βραζιλίας. Με τα γκολ των Σάντσες (12΄), Βαλντίβια (14΄) και Μποσεζούρ (90+2΄) η ομάδα του Χόρχε Σαμπάολι επικράτησε με 3-1 της Αυστραλίας στην «Αρένα Παντανάλ» της Κουϊάμπα, στο δεύτερο χρονικά ματς του 2ου ομίλου της διοργάνωσης. Τα «καγκουρό» μείωσαν με τον Κέιχιλ στο 35΄.

Η Χιλή μπήκε δυνατά στο ματς κι εκμεταλλευόμενη τα τραγικά αμυντικά κενά των Αυστραλών προηγήθηκε με 2-0 στα πρώτα 15 λεπτά. Το 1-0 έκανε ο Σάντσες στο 12΄ με κοντινό σουτ, ενώ στο 14΄ ο Βαλντίβια με άπιαστο σουτ έδωσε…αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του Σαμπάολι.

Μη έχοντας άλλες επιλογές η Αυστραλία βγήκε στην επίθεση και σε συνδυασμό με τα σημάδια υπεροψίας που έδειξαν οι Χιλιανοί κατάφερε να ξαναμπεί στο ματς με την κεφαλιά του Τιμ Κέιχιλ στο 35΄.

Το ματς ήταν ανοικτό και στην επανάληψη, με τα «καγκουρό» να απειλούν δύο φορές στα πρώτα 15 λεπτά με τα σουτ του Μπρεσιάνο, ωστόσο, την κλασική ευκαιρία για γκολ δημιούργησε πρώτη η Χιλή, με το πλασέ του Βάργκας στο 60΄ να διώχνει κυριολεκτικά πάνω στη γραμμή ο Γουίλκινσον. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Μποσεζούρ διαμόρφωσε το τελικό 3-1 με σουτ έξω από την περιοχή.

ΧΙΛΗ (Χόρχε Σαμπάολι): 1.Κλαούντιο Μπράβο, 17.Γκάρι Μεντέλ, 18.Γκονσάλο Χάρα, 2.Εουγκένιο Μενα, 4.Μαουρίσιο Ίσλα, 20.Τσαρλς Αράνγκις, 8.Αρτούρο Βιντάλ (60΄ 16.Φελίπε Γκουτιέρες), 21.Μαρσέλο Ντίας, 10.Χόρχε Βαλντίβια (68΄ 15.Ζαν Μποσεζούρ), 7.Αλέξις Σάντσες, 11.Εντουάρντο Βάργκας (88΄ 9.Μαουρίτσιο Πινίγια).

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ (Άγγελος Ποστέκογλου): 1.Ματ Ράιαν, 2.Ιβάν Φράνιτς (50΄ 19.Ράιαν ΜακΓκόβαν), 6.Μάθιου Σπιράνοβιτς, 22.Αλεξ Γουίλκινσον, 3.Τζέισον Ντάβιντσον, 23.Μαρκ Μπρεσιάνο (78΄ 14.Τζέιμς Τροΐζι), 15.Μίλε Γέντινακ, 5.Μαρκ Μίλιγκαν, 11.Τόμι Οαρ ((68΄ 10.Μπεν Χάλοραν), 7.Μάθιου Λέκι, 4.Τιμ Κέιχιλ.