paoΣημαντικό πλεονέκτημα στη «μάχη» της πρόκρισης στα πλέι οφ της Ευρωλίγκα πήρε στο κατάμεστο ΟΑΚΑ ο Παναθηναϊκός, ο οποίος δυσαρέστησε τον Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς στην επιστροφή του, πανηγύρισε την πολύτιμη 6η νίκη στον 5ο όμιλο, ενώ κάλυψε και τη διαφορά της ήττας στην Τουρκία. Οι «πράσινοι» επικράτησαν 76-67 της Φενέρμπαχτσε, για την 11η αγωνιστική της φάσης των «16», με τον Μάικ Μπράμος να δίνει ρεσιτάλ από τα 6.75 (23π., 7/9τριπ.).

Ο Παναθηναϊκός με τον Φραγκίσκο Αλβέρτη να συμπληρώνει το 3/3 στην τεχνική ηγεσία της ομάδας σε Ελλάδα και Ευρώπη είχε επίσης σε εξαιρετική βραδιά τον αρχηγό του, Δημήτρη Διαμαντίδης με 15 πόντους, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 4 κλεψίματα, όπως και τους καταλυτικούς Φώτση, Ράιτ που σημείωσαν από 10 πόντους. Στον αντίποδα, η Φενέρ υπέστη την 6η ήττα της, ενώ είδε όλα της τα επιθετικά ατού να «εγκλωβίζονται» στην «πράσινη» άμυνα. Μοναδικός που διακρίθηκε στην αποψινή αναμέτρηση ήταν ο Πρέλντζιτς με 13 πόντους.

Η Φενερμπαχτσέ/Ούλκερ παρέσυρε στο φρενήρη ρυθμό της τον Παναθηναϊκό στα πρώτα λεπτά και με άμυνα ζώνης με προσαρμογές «εκγλώβισε» τους «πράσινους» που βρέθηκαν στο 6′ στο -8 (6-14). Ωστόσο, ο κυπελλούχος Ελλάδας, μετά από δύο διαδοχικά τρίποντα (Μπράμος, Φώτσης) πήρε… μπροστά στην επίθεση και μετά από καλάθι και φάουλ του Ούκιτς μείωσε με τη λήξη του δεκαλέπτου σε 16-19.

pao 2

Στη δεύτερη περίοδο, ο Ράιτ έδωσε την απαραίτητη ταχύτητα στον Παναθηναϊκό, ο Μπατίστ αντί του Λάσμε βοήθησε σημαντικά στην άμυνα (5 ριμπάουντ) και οι «πράσινοι» ανέκτησαν γρήγορα το προβάδισμα με 22-19 στο 13′. Ο Ονάν με 5 διαδοχικούς πόντους κράτησε όρθια την τουρκική ομάδα, αλλά με τον Ράιτ να συνεχίζει το εκτελεστικό του έργο (10π. στο β’ δεκ.) ο Παναθηναϊκός, που μέτρησε 5/10 τρίποντα και κυριάρχησε στα ριμπάουντ μέχρι το ημίχρονο, κατάφερε να πάρει το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +4 (41-37).

Βροχή τριπόντων από πλευράς Παναθηναϊκού ξέσπασε στην τρίτη περίοδο. Την αρχή την έκανε ο Διαμαντίδης, για να ακολούθησουν δύο διαδοχικά από τον Μπράμος και τους «πράσινους» να ξεφύγουν στο 26′ με 50-45. Ακολούθησε ένα γρήγορο σερί 4-0 από τους Τούρκους για να αναλάβει δράση η εμπειρία του Φώτση, ο οποίος με έμεσο τρίποντα και «βόμβα» στην εκπνοή από τα 6.75 διαμόρφωσε για πρώτη φορά το +9 (58-49).

Με το… καλημέρα της τελευταίας περιόδου ο εξαιρετικός απόψε Μπράμος ευστόχησε στο 5ο του τρίποντο σε ισάριθμες προσπάθειες και η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +12 (61-49), ενώ διατηρώντας ζεστό το χέρι του έγραψε το 66-51 στο 34′ και έβαλε τον Παναθηναϊκό σε τροχιά νίκης. Οι Τούρκοι με τον Κλέιζα να αφυπνίζεται αργά έτρεξε επιμέρους σκορ 2-11, μείωσε σε 68-62, αλλά μέχρι εκεί, καθώς ο Μπράμος ξαναχτύπησε από τα 6.75 (71-62) και «σφράγισε» τη νίκη.