Αναλυτικά το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής του Top 16…

Γύρισε από το -18 αλλά έχασε ο ΠΑΟ στο ΜιλάνοΟ πολύ κακός, χωρίς ενέργεια Παναθηναϊκός του πρώτου ημιχρόνου επέστρεψε στο δεύτερο από το -18, αλλά δεν κατάφερε να κάνει την ολική επαναφορά στο «Μεντιολάνουμ Φόρουμ», πληρώνοντας τα αδικαιολόγητα λάθη του τελευταίου δίλεπτου.

Οι «πράσινοι» ηττήθηκαν 77-75 από την Αρμάνι Μιλάνο, για την 8η αγωνιστική της φάσης των «16» στην Ευρωλίγκα, με τους Ιταλούς να τους υποχρεώνουν στην 4η ήττα τους στον 5ο όμιλο και να πανηγυρίζουν την 5η νίκη, χωρίς όμως να καλύπτουν τη διαφορά της συντριβής στο ΟΑΚΑ (73-57).

Κορυφαίοι των Ιταλών οι Σαμάρντο Σάμιουελς και Κιθ Λάνγκφορντ με 16 και 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Παναθηναϊκό ξεχώρισε ο Τζέιμς Γκιστ με 21 πόντους και 9 ριμπάουντ και ο νεοαποκτηθείς Ζακ Ράιτ, ο οποίος στο ευρωπαϊκό του ντεμπούτο με τους «πράσινους» τελείωσε τον αγώνα με 17 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 3 ασίστ και μόλις 1 λάθος.

Μακριά από τον καλό του εαυτό έμεινε ο Διαμαντίδης, ο οποίος όμως έσπασε το φράγμα των 2.000 πόντων στην Ευρωλίγκα (2004π.) και έγινε ο 14ος παίκτης στην ιστορία της διοργάνωσης που φτάνει σε αυτόν τον αριθμό και μόλις ο 5ος εν ενεργεία στον θεσμό.

Με 9 λάθη μέχρι το ημίχρονο, χωρίς έφεση στη δημιουργία (4 ασίστ) και τραγικά ποσοστά ευστοχίας, κυρίως από τα 6.75 (2/8τρίποντα) ο Παναθηναϊκός, που έδειχνε να μην μπορεί να ακολουθήσει το γρήγορο ρυθμό της Αρμάνι, γλίτωσε μία πρόωρη συντριβή χάρη στην κυριαρχία του στα ριμπάουντ. Στον αντίποδα, οι Ιταλοί με βροχή τριπόντων (8/11 μέχρι το ημίχρονο), καλή κυκλοφορία της μπάλας (10 ασίστ), μόλις 3 λάθη και επιθετικό πλουραλισμό επέβαλαν το ρυθμό τους από το 5ο λεπτό και δεν κοίταξαν πίσω…

Από το ισόπαλο 11-11 Λάνγκφορντ και Τζέρελς εκτέλεσαν από τα 6.75 και με σερί 8-0 ξέφυγε μέχρι με 19-11, για να διαμορφώσει το σκορ δεκαλέπτου ο Παππάς από τη γραμμή των βολών (19-13). Οι δύο προηγούμενοι «δολοφόνοι» του Παναθηναϊκού πίσω από τη γραμμή του τριπόντου εκτέλεσαν με το… καλημέρα της δεύτερης περιόδου και η Αρμάνι ξέφυγε με διψήφια διαφορά (27-15 στο 13′), για να τους μιμηθούν οι Τσερέλο και Τζεντίλε πέντε λεπτά αργότερα και να βάλουν γρήγορα την Αρμάνι σε τροχιά νίκης (+18, 37-19 στο 18′).

Οι Ιταλοί κράτησαν τη διαφορά των +18 πόντων με επιθέσεις κοντά στο καλάθι, για να μειώσει ο Μπράμος στο μόλις 2ο εύστοχο τρίποντο του Παναθηναϊκού μέχρι το ημίχρονο σε 8 προσπάθειες σε 41-26 που ήταν και σκορ ημιχρόνου. Στο απόλυτο μηδέν έμεινε ο Διαμαντίδης στο πρώτο εικοσάλεπτο, ακόμη και στον τομέα της δημιουργίας, ενώ μέτρησε και 4 λάθη. Γκιστ και Μπράμος σημείωσαν από 7 πόντους και κράτησαν όρθιους τους «πράσινους».

Στην τρίτη περίοδο ο Παναθηναϊκός έσφιξε την άμυνα του, ο Ράιτ έδωσε την απαραίτητη ενέργεια στην επίθεση, Γκιστ και Φώτσης εκτέλεσαν από τα 6.75 και αν δεν υπήρχαν λάθη σε κομβικά σημεία οι «πράσινοι» θα είχαν μπει στο τελευταίο δεκάλεπτο με τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό. Ένα γρήγορο 6-0 έφερε τον Παναθηναϊκό στο 23′ στο -9 (41-32), αλλά οι Ιταλοί με την εκνευριστική ευστοχία τους στα τρίποντα απάντησαν με επιμέρους σκορ 7-2 και ξέφυγαν και πάλι με +14 (48-34).

Πέντε διαδοχικοί πόντοι του Ράιτ κράτησαν ζωντανή την ομάδα του Πεδουλάκη που μείωσε και πάλι σε -9 (55-46 στο 29′), αλλά η κυριαρχία του Σάμιουελς μέσα στην αντίπαλη ρακέτα βοήθησε την Αρμάνι να μπει στον… επίλογο στο +10 (59-49). Με τους Γκιστ και Ράιτ να δίνουν ρεσιτάλ στην επίθεση στο τελευταίο δεκαλεπτο ο Παναθηναϊκός κατάφερε να επιστρέψει στο παιχνίδι. Με επιμέρους σκορ 5-12 οι κυπελλούχοι Ελλάδα μείωσαν στο 36′ σε 64-61, με τον Φώτση να ευστοχεί σε «χρυσό» τρίποντο (64-59) και τον Διαμαντίδη να πετυχαίνει το πρώτο του δίποντο στο παιχνίδι (64-61).

Οι Ιταλοί κατάφεραν από τις βολές να ξεφύγουν με +5 (68-63), ενώ με τρίποντο ψυχολογίας του Τσερέλα έγραψαν στο 38′ το 71-65. Ακολούθησε λάθος του Διαμαντίδη στην επίθεση και άστοχο τρίποντο του ίδιου στο 39’… Ωστόσο ο Φώτσης πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και κέρδισε και φάουλ από τον Σάμιουελς, που τον έστειλε στον πάγκο με 5,γράφοντας από τις βολές το 73-69.

Στα 30” ο Διαμαντίδης υπέπεσε σε φάουλ στον Μος (74-69, 1/2β.), ενώ ο Ράιτ μείωσε στα 9” πριν από τη λήξη σε 74-71. Νέο φάουλ από Μπράμος και οι Ιταλοί ξέφυγαν και πάλι με +5 (76-71). Ο Ράιτ συνέχισε να παλεύει ο Διαμαντίδης μείωσε με 2/2 βολές σε 76-75, αλλά ο χρόνος δεν ήταν αρκετός, παρά τη 1/2 βολές του Λάνγκφορντ (77-75), καθώς ο Ράιτ δεν πρόλαβε το χρονόμετρο στην τελευταία επίθεση…

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ανκαράλι (Τουρκία), Ζιεμπλίτσκι (Πολωνία), Μπούλτο (Ισπανία)

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 41-26, 59-49, 77-75

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Λούκα Μπάνκι): Τζεντίλε 8 (1), Τσερέλα 8 (2), Μέλι 3 (1), Χάκετ 5, Κανγκούρ, Λάνγκφορντ 18 (3), Σάμιουελς 16, Λαβάλ 2, Μος 7 (2), Τζέρελς 10 (2).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αργύρης Πεδουλάκης): Μπράμος 7 (1), Φώτσης 10 (2), Ούκιτς 2, Λάσμε 5, Μαυροκεφαλίδης, Διαμαντίδης 6, Γκιστ 21 (2), Παππάς 2, Ματσιούλις 5, Ράιτ 17.