Ο Παναθηναϊκός... τραπέζωσε τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑΟ Παναθηναϊκός πήρε το ντέρμπι της… Τσικνοπέμπτης, κερδίζοντας τον Ολυμπιακό με 66-62 στο ΟΑΚΑ στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του 5ου ομίλου στο Top16 της Ευρωλίγκα.

Οι «πράσινοι» κατάφεραν στο τελευταίο δεκάλεπτο να φέρουν το ματς στα μέτρα τους και στα τελευταία δευτερόλεπτα όντας πιο ψύχραιμοι, έφτασαν στο αποτέλεσμα που διατηρεί το αήττητο της έδρας τους και τους φέρνει ισόβαθμους με τους «ερυθρόλευκους» και με τις δύο ομάδες, όμως, να «βλέπουν» δυάδα.

Κορυφαίος των «πράσινων» ο Στεφάν Λάσμε με 18 πόντους, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Ρόκο Λένι Ούκιτς με 14. Οι γηπεδούχοι άντεξαν απέναντι σε έναν καλύτερο σε γενικές γραμμές Ολυμπιακό, ο οποίος δεν κατάφερε να εξαργυρώσει την κυριαρχία του στα επιθετικά ριμπάουντ (10 έναντι 2), λόγω των 10 λαθών και των 7/25 τριπόντων. Στα ρηχά έμεινε για ακόμη μία φορά ο Βασίλης Σπανούλης (6π. με 1/9 τρίποντα), ενώ διψήφιοι για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν μόνο ο Περπέρογλου (12 πόντοι με 11 στο πρώτο ημίχρονο) και ο Γιώργος Πρίντεζης με 10.

Μετά από ένα αναγνωριστικό πρώτο εξάλεπτο, ο Ολυμπιακός επικέντρωσε τις επιθέσεις του μέσα στην αντίπαλη ρακέτα, εκμεταλλεύτηκε τους αιφνιδιασμούς και με πρωταγωνιστές τους Πρίντεζη και Περπέρογλου μπόρεσε να τρέξει από το εις βάρος του 10-9 σερί 4-0 και να ξεφύγει για πρώτη φορά με +3 (10-13). Ωστόσο, με την έξοδο του Κόλινς, που ανταποκρίθηκε άριστα στη φύλαξη του Διαμαντίδη, ο αρχηγός του Παναθηναϊκού βρήκε διαδρόμους, οργάνωσε καλύτερα και οι «πράσινοι» απάντησαν με σερί 7-0 και ανέκτησαν το προβάδισμα με 17-13 στο 9′. Ο Κάρι προσπάθησε να κρατήσει τη διαφορά, αλλά ο Περπέρογλου (9π. στο α’ δεκ.) βρήκε τους διαδρόμους και αρχικά μείωσε σε 19-18, που ήταν και σκορ πρώτης περιόδου, ενώ με τον 7ο διαδοχικό πόντο του στο 11′ έβαλε τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ με 19-20.

Για πέντε λεπτά στο δεύτερο δεκάλεπτο, απουσία του Σπανούλη, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, αλλά με την είσοδο του Μπέγκιτς (2π., 2ρ., 1 μπλοκ) οι πρωταθλητές Ευρώπης κυριάρχησαν κοντά στο καλάθι και προηγήθηκαν στο 16′ με 27-31. Η επιστροφή του Σπανούλη, πάντως, στο παρκέ έκανε την «πράσινη» άμυνα να «δέσει» καλύτερα, ο Γκιστ ανταποκρίθηκε και πάλι στα αμυντικά του καθήκοντα απέναντι στον αρχηγό του Ολυμπιακού που έμεινε άποντος μέχρι το ημίχρονο, οι «ερυθρόλευκοι» υπέπεσαν σε διαδοχικά λάθη και οι γηπεδούχοι βασιζόμενοι στη φροντ λάιν τους κατάφεραν να πάρουν το δρόμο προς τα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ (35-33).

Στην τρίτη περίοδο, η κυριαρχία του Ολυμπιακού στα ριμπάουντ, κυρίως στα επιθετικά (6 έναντι 1 του Παναθηναϊκού), κάλυψε λάθη και αστοχία κοντά στο καλάθι και οι «ερυθρόλευκοι» έμειναν σε απόσταση αναπνοής. Με… τετράποντο του Πρίντεζη στα πρώτα λεπτά της περιόδου ήρθε η ισοφάριση (37-37), ενώ ο Σίμονς έδωσε και πάλι το προβάδισμα (37-39) στους πρωταθλητές Ευρώπης. Ο εκ των κορυφαίων απόψε του Παναθηναϊκού Ρόκο Λένι Ούκιτς, έδωσε αέρα από τα 6.75, αλλά η απάντηση από τον Μάντζαρη ήταν άμεση. Ο Φώτσης τους μιμήθηκε για την ισοφάριση (45-45 στο 29′), ενώ ο Κόλινς κατάφερε στην εκπνοή να ισοφαρίσει με λέι άπ, γράφοντας το 47-47.

Στον επίλογο του αγώνα ο Σπανούλης ευστόχησε στο πρώτο του τρίποντο σε 9 προσπάθειες και έδωσε αέρα 3 πόντων στον Ολυμπιακό (47-50), ενώ στη συνέχεια Ντάνστον, Λοτζέσκι και Σλούκας από τα 6.75 διατήρησαν τους «ερυθρόλεκους» σε τροχιά νίκης. Ωστόσο, Ούκιτς και Λάσμε κατάφεραν να πετύχουν και πάλι την ισοφάριση 1,5 λεπτό πριν τη λήξη (61-61) και κάπου εκεί ήρθε το βραχυκύκλωμα του Ολυμπιακού. Παρά την αστοχία του Διαμαντίδη από τη γραμμή των βολών οι «πράσινοι» ξέφυγαν με 64-61, ενώ το τελικό 66-62 γράφτηκε από τον Λάσμε με 2/2 βολές.