Νίκησε 69-63 τον Ερυθρό Αστέρα

Ο ΠΑΟ «κλείδωσε» το «sweet 16» με σούπερ Γκιστ, Μπράμο και ΚάριΣτην χειρότερη του εφετινή εμφάνιση ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη από τον Ερυθρό Αστέρα στις λεπτομέρειες και «κλείδωσε» την πρόκριση του στους «16» της Ευρωλίγκα. Οι «πράσινοι» επικράτησαν 69-63 στο ΟΑΚΑ, για την 8η αγωνιστική, πανηγυρίζοντας τη «λυτρωτική» τέταρτη νίκη τους στον 4ο όμιλο. Στον αντίποδα, οι Σέρβοι με την έκτη ήττα τους αποκλείστηκαν από τους «16». Κορυφαίοι για το «τριφύλλι» οι Γκιστ, Μπράμος και Κάρι.

Η «κατάρα» των τραυματισμών, πάντως, «χτύπησε» και πάλι τους «πράσινους» που είδαν στο 22′ τον Γιόνας Ματσιούλις να αποχωρεί με πρόβλημα στη γάμπα (του τοπθετήθηκε πάγος και οι εξετάσεις που θα υποβληθεί θα δείξουν το μέγεθος του προβλήματος).

Τα τραγικά ποσοστά ευστοχίας, με εξαίρεση τα τρίποντα, τα χαμένα ριμπάουντ και η αδυναμία να «αναχαιτίσει» τους Μαριάνοβιτς και Κάτιτς κοντά στο καλάθι, δεν επέτρεψαν στον αγχωμένο Παναθηναϊκό να σηκώσει κεφάλι στο σκορ. Οι «πράσινοι» βρέθηκαν γρήγορα στο 0-6, ενώ στο 5ο λεπτό κατάφεραν να ευστοχήσουν σε σουτ εντός πεδιάς, με τον Ματσιούλις να ευστοχεί από τα 6.75 και να μειώνει σε 7-8, ενώ ο Κάρι ολοκλήρωσε ένα σερί 8-0 με το οποίο προηγήθηκαν με 10-8.

Ωστόσο, ο Κάτιτς κυριάρχησε κάτω από το αντίπαλο καλάθι, ο Τζένκινς ευστόχησε στο πρώτο τρίποντο του Ερυθρού Αστέρα στον αγώνα και οι Σέρβοι ολοκλήρωσαν το δεκάλεπτο στο +1 (20-21). Με τον κορυφαίο του Παναθηναϊκού στο πρώτο δεκάλεπτο, Ραμέλ Κάρι, να διατηρεί «ανοιχτή γραμμή» με το αντίπαλο καλάθι οι «πράσινοι» ανέκτησαν το προβάδισμα με 22-21. Ωστόσο, με την ελληνική ομάδα να δίνει ρεσιτάλ… αστοχίας και να υποπίπτει σε παιδαριώδη λάθη και τους Σέρβους να τα έχουν… σπάσει, ειδικά απο τα 6.75 (1/7), Παναθηναϊκός και Ερυθρός Αστέρας δεν μπόρεσαν να αποσπαστούν και πήραν το δρόμο προς τα αποδυτήρια με τους γηπεδούχους στο «εύθραυστο» +3 (37-34).

Στο ίδιο έργο θεατές και στην τρίτη περίοδο, με τις δύο ομάδες να συναγωνίζονται στα λάθη (έφτασε τα 15 ο Παναθηναϊκός και 16 ο Ερυθρός Αστέρας), αλλά τους «πράσινους» να αποδίδουν στο τελευταίο δίλεπτο στην άμυνα και να ξεφεύγουν για πρώτη φορά με +4 πόντους (52-48). Μελανό σημείο του δεκαλέπτου ο τραυματισμός του Γιόνας Ματσιούλις στο 22′, με τον Λιθουανό να κάθεται στον πάγκο, να του τοποθετείται πάγος στη γάμπα και να μην επιστρέφει στο παρκέ.

Στον επίλογο της αναμέτρησης ο Κάρι ανέβασε γρήγορα τη διαφορά στους 6 (54-48), αλλά ο Σιλμπ με πέντε διαδοχικούς πόντους του (1 τρίποντο) έδωσε το έναυσμα για επιμέρους σκορ 2-11, με το οποίο οι Σέρβοι ανέκτησαν το προβάδισμα στο 35′ με 56-59. Ωστόσο, η αφύπνιση του Γκιστ με έξι διαδοχικούς πόντους (1 τρίποντο) ήταν καταλυτική (63-61 στο 38′), όπως και αυτή του εξαφανισμένου μέχρι εκείνο το σημείο Μπράμος, ο οποίος με δύο διαδοχικά καρφώματα ανέβασε τη διαφορά στους +6 (67-61 στο 39′). Στο τελευταίο λεπτό η τύχη χαμογέλασε στους «πράσινους» με τον Κάτιτς να αστοχεί και στις δύο βολές που κέρδισε και τον χρόνο να μην είναι αρκετός για την ανατροπή…

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 37-34, 52-48, 69-63.