Πέντε… κεραυνοί στο Αλκαζάρ

ael pyrsosΤο συγκρότημα του Κωνσταντίνου Παναγόπουλου έχασε την πρώτη καλή ευκαιρία του αγώνα στο στο 20΄ με τον Πλιάγκα με το σουτ του όπως κι αυτό του Γκούρτσα στο 5΄ πέρασε λίγο άουτ από την εστία του Αλεξίου. Ένα λεπτό μετά Στεφανίδης και Πλιάγκας συνεργάστηκαν ωραία με τον Γκούρτσα να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα και να βάζει την ομάδα του μπροστά στο σκορ.

Δύο λεπτά μετά η «Βασίλισσα του κάμπου» έχασε μεγάλη ευκαιρία προκειμένου να ζευγαρώσει το προβαδισμά της με τον Στεφανίδη και τους αμυντικούς της ομάδας της Μακεδονίας να διώχνουν πάνω στη γραμμή. Τρία λεπτά μετά ο Γκούρτσας χτύπησε ξανά αυτή τη φορά με καρφωτή κεφαλιά μετά από σέντρα του Καρανίκα.

Οι Θεσσαλοί έχοντας πλέον αποβάλει το άγχος για την επίτευξη ενός γρήγορου τέρματος, ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 3-0 στο 38΄. Ο Σιάκκας ανατράπηκε από τον Κυριακίδη και ο Στεφανίδης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι σφράγισε για τα καλά την υπόθεση νίκη.

Στην επανάληψη και παρότι οι «πράσινοι» προσπάθησαν να ισορροπήσουν το παιχνίδι ο Κυριακίδη ς με ένα καταπληκτό σουτ από 25 μέτρα έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι της εστίας της ομάδας των Γρεβενών κάνοντς έτσι το 4-0.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο 82΄ με τον Στεφανίδη να πετυχαίνει το δεύτερο του προσωπικό γκολ στο παιχνίδι και πέμπτο για λογαριασμό της ομάδας του.

Δείτε τα γκολ:

ΑΕΛ (Κωνσταντίνος Παναγόπουλος) : Σικαλιάς, Καρανίκας, Μήτσης, Σιάκκας, Κυριακίδης, Σαββίδης (70′ Κόιτς), Πλιάγκας (79′ Γαρυφαλλόπουλος), Βοσκόπουλος, Στεφανίδης, Γκούρτσας, Μπλέντι (76′ Τζουμάκης).

Πυρσός Γρεβενών (Σωτήρης Μαυροδήμος) : Αλεξίου, Θεοχαράκης, Μπόλος (75′ Καραγιάννης Λ.), Σκέντος, Κυριακίδης, Χαραλαμπίδης, Μποζιάρης (54′ Ιωαννίδης), Γκέτσιος, Δούκας, Κοσμίδης, Καραγιάννης Χρ (65′ Ελευθερίου).

Στην κορυφή του 1ου ομίλου συνεχίζει ο Πανσερραϊκός επικρατώντας με 4-1 του Ηρακλή Αμπελοκήπων, ενώ ο Παναργειακός απέκτησε προβάδισμα στην πρώτη θέση του 4ου ομίλου με τη νίκη του επί της ΑΕΜ με 1-0.