Αναλυτικά τα σενάρια για την εθνική Ελλάδας
Πρώτη ήττα της Ελλάδας από την... πρώτη (του ομίλου) ΙταλίαΗ Ιταλία ανάγκασε την Εθνική ομάδα στην πρώτη της ήττα στο Ευρωμπάσκετ της Σλοβενία. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, που έχει ήδη εξασφαλίσει θέση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, ηττήθηκε με 81-72 από τους παίκτες του Σιμόνε Πιανιτζάνι εμφανίζοντας προβλήματα στον αμυντικό τομέα.

Χωρίς τον Σπανούλη και σε αυτό το ματς η Ελλάδα. Ο Λαρισαίος γκαρντ ήταν αυτή τη φορά στον πάγκο όμως δεν πήρε χρόνο συμμετοχής.

Κορυφαίοι για την Ελλάδα ο Νίκος Ζήσης και ο Στράτος Περπέρογλου. Ασταμάτητος ο Μπελινέλι, από κοντά και ο Ντατόμε.

Τελευταία αντίπαλος για την Εθνική στην πρώτη φάση της διοργάνωσης η Φινλανδία τη Δευτέρα στις 15:30. Η Ιταλία θα αντιμετωπίσει στις 18:45 τη Σουηδία.

Το ματς

Όχι όπως θα θέλαμε…

Με προβλήματα στον αμυντικό τομέα για την Εθνική ξεκίνησε το παιχνίδι και τους Ιταλούς να καταφέρνουν να βρίσκουν λύσεις τόσο κοντά όσο και μακριά από το καλάθι. Σε αυτό συνέβαλαν τα λάθη των Ελλήνων διεθνών (4), αλλά και η αδυναμία τους να επιβάλλουν το δικό τους ρυθμό, ακολουθώντας αυτόν των παικτών του Πιανιτζάνι. Αυτό που… έσωσε την Ελλάδα στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν η ικανοποιητική της απόδοση στην επίθεση, χάρις στην οποία κατάφερε να ολοκληρώσει το δεκάλεπτο ισόπαλη, 16-16.

Όλα ξεκινούν από την άμυνα

Οι άμυνες είναι αυτές που «ξεκλειδώνουν» την επίθεση. Όταν λοιπόν στην δεύτερη περίοδο το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα συγκεντρώθηκε, έπαιξε άμυνα πάνω στην μπάλα, ανέβασε το ρυθμό του ματς, έτρεξε σερί 6-0 και ξέφυγε προσωρινά με πέντε πόντους, 25-20. Η απάντηση ήρθε άμεσα από την Ιταλία που μέσα από δύο καλές άμυνες και πέντε πόντους του Τζεντίλε ισοφάρισε σε 25-25. Η Εθνική με επιμέρους 8-2 ξέφυγε με έξι για πρώτη φορά (33-27) δεν κατάφερε όμως να διευρύνει το προβάδισμά της με τον Μπελινέλι να μειώνει στο φινάλε του πρώτου μέρους με τρίποντο σε 38-36.

Αποσυντονισμός…

Σε δυνατό πονοκέφαλο για την Ελλάδα αποδείχθηκε στο πρώτο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου ο Λουίτζι Ντατόμε. Οι διεισδύσεις των Ιταλών αποτέλεσαν πρόβλημα για τους διεθνείς, ενώ οι αντίπαλοι είχαν και το σουτ με αποτέλεσμα ένα σερί 9-0 και προβάδισμα επτά πόντων, 45-51. Η άμυνα της Εθνικής δεν μπορούσε να βρει το… αντίδοτο με τον Μπελινέλι να δίνει προβάδισμα ακόμα και δέκα πόντων (51-61). Αυτό που κατάφεραν οι παίκτες του Τρινκιέρι ήταν να μειώσουν στο τέλος του δεκαλέπτου σε 56-63.

Το πήρε πάνω του, αλλά…

Με την πλάτη στον τοίχο στα τελευταία δέκα λεπτά η Εθνική χρειαζόταν έναν ηγέτη και αυτόν τον βρήκε στο πρόσωπο του Νίκου Ζήση. Ο έμπειρος γκαρντ πήρε την ομάδα στις πλάτες μου και με 12 δικούς του πόντους κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια, 70-70. Μέσα από καλές άμυνες η Ελλάδα θα μπορούσε να είχε πάρει κεφάλι στο σκορ αλλά δεν υπήρξε καθαρό μυαλό. Τέτοιο όμως είχε ο Μπελινέλι, ο οποίος με μεγάλα σουτ σε καίρια σημεία χάρισε στους Ιταλούς τη νίκη με 81-72.

• Ενός λεπτού σιγή τηρήθηκε πριν το ματς για τα θύματα (δύο νεκροί και αρκετοί τραυματίες) στο δυστύχημα που είχε το πούλμαν της αποστολής της γυναικείας ομάδας μπάσκετ Γκιορ στην Ουγγαρία.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 38-36, 56-63, 81-72

Ελλάδα (Αντρέα Τρινκιέρι): Σλούκας 5, Μπουρούσης 11, Ζήσης 16, Περπέρογλου 12, Φώτσης 2, Παπανικολάου 11, Καββαδάς, Μαυροκεφαλίδης 2, Καϊμακόγλου 6, Μπράμος, Πρίντεζης 7

Ιταλία (Σιμόνε Πιανιτζάνι): Αραντόρι 8, Τζεντίλε 16, Ροσέλι, Βιτάλι, Ποέτα 2, Μέλι, Μπελινέλι 23 (7 ριμπάουντ), Κουζίν 4, Ντατόμε 19, Μάγκρο, Τσιντσιαρίνι 9

Διαιτητές: Ίλια Μπελόσεβιτς (Σερβία), Ρενό Γκέλερ (Βέλγιο), Σεργκέι Ζάστσουκ (Ουκρανία)

sport-fm

Αναλυτικά τα σενάρια:

Αν η Ελλάδα νικήσει τη Φινλανδία, και η Τσεχία την Κροατία, ο νέος όμιλος θα είναι: Σλοβενία 2-0, Ιταλία 2-0, Ελλάδα 1-1, Ισπανία 1-1, Φινλανδία 0-2, Τσεχία 0-2.

Αν η Ελλάδα χάσει από τη Φινλανδία, και η Τσεχία νικήσει την Κροατία, ο νέος όμιλος θα είναι: Σλοβενία 2-0, Ιταλία 2-0, Φινλανδία 1-1, Ισπανία 1-1, Ελλάδα 0-2, Τσεχία 0-2.

Αν η Ελλάδα νικήσει τη Φινλανδία, και η Κροατία την Τσεχία, ο νέος όμιλος θα είναι: Ιταλία 2-0, Σλοβενία 1-1, Ελλάδα 1-1, Ισπανία 1-1, Κροατία 1-1, Φινλανδία 0-2.

Αν η Ελλάδα χάσει από τη Φινλανδία, και η Κροατία νικήσει την Τσεχία, ο νέος όμιλος θα είναι: Ιταλία 2-0, Σλοβενία 1-1, Φινλανδία 1-1, Ισπανία 1-1, Κροατία 1-1, Ελλάδα 0-2.