Εντυπωσιακός ο Μπολτ…
Στον τελικό του τριπλούν ο ΤσιάμηςΟ Δημήτρης Τσιάμης προκρίθηκε στον τελικό του τριπλούν στο παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου, που διεξάγεται στην Μόσχα, καθώς στον προκριματικό, είχε καλύτερο άλμα στα 16 μέτρα και 69 εκατοστά. Οι άλλες δύο προσπάθειες του Ελληνα πρωταθλητή, μετρήθηκαν στα 16.06μ και 16.47μ.

Την καλύτερη επίδοση του προκριματικού, σημείωσε ο Γάλλος, Τέντι Τάμγκο με 17 μέτρα και 41 εκατοστά, ενώ οι 12 άλτες που θα διεκδικήσουν τα μετάλλια του αγωνίσματος, είναι οι εξής:

Στους ημιτελικούς των 200μ ο Τσάκωνας

Ο Στέφανος Λυκούργος Τσάκωνας προκρίθηκε στους ημιτελικούς των 200 μέτρων του παγκοσμίου πρωταθλήματος στίβου, που διεξάγεται στην Μόσχα, καθώς στην 1η προκριματική σειρά κάλυψε την απόσταση σε 20 δεύτερα και 55 εκατοστά.

Ο Ελληνας πρωταθλητής πήρε την 4η θέση στην σειρά του και προκρίθηκε με την δεύτερη από τις τρεις καλύτερες επιδόσεις των δρομέων που δεν εξασφάλισαν απ΄ευθείας το «εισιτήριο» για τους ημιτελικούς.

Παράλληλα, ο Τζαμαϊκανός σούπερ σταρ των δρόμων ταχύτητας, Ουσέιν Μπολτ, ήταν εντυπωσιακός στην 7η προκριματική σειρά, καθώς τερμάτισε «περπατώντας» σε 20 δεύτερα και 66 εκατοστά.