Η Ρωσίδα τενίστρια νίκησε την Αζαρένκα στον ημιτελικό και προκρίθηκε

Ρολάντ Γκαρός: Η Σαράποβα αντιμετωπίζει την Σερένα Γουίλιαμς στον τελικόΗ Μαρία Σαράποβα νίκησε με 2-1 σετ (6-1, 2-6, 6-4) τη Λευκορωσίδα Βικτόρια Αζαρένκα και προκρίθηκε στον τελικό του Ρολάν Γκαρός.

Η Ρωσίδα τενίστρια ξεκίνησε πολύ δυνατά τον αγώνα και πήρε εύκολα το πρώτο σετ με 6-1 γκέιμς.

Ωστόσο, το ίδιο εύκολα έχασε το δεύτερο με 6-2, με το τρίτο σετ να διαρκεί πάνω από μια ώρα, την ώρα που συνολικά το ματς διήρκησε δύο ώρες και τέσσερα λεπτά.

Εκεί νικήτρια ήταν η Σαράποβα που επικράτησε με 6-4, κερδίζοντας το νικητήριο πόντο του αγώνα με άσο.

«Σίφουνας» η Σερένα Γουίλιαμς

Στον τελικό θα αντιμετωπίσει τη Σερένα Γουίλιαμς, η οποία «καθάρισε» σε 46 λεπτά (!) την Ιταλίδα Σάρα Εράνι με 2-0 σετ (6-0, 6-1) στον έτερο ημιτελικό.

Η Αμερικανίδα μπήκε φουριόζα στο ματς και με το εκπληκτικό 6-0 πήρε το πρώτο σετ σε 21 λεπτά!

Ο αγώνας έδειχνε… άνισος ανάμεσα στις δύο τενίστριες με την Ιταλίδα να… πανηγυρίζει το μοναδικό γκέιμ που κατέκτησε στο δεύτερο σετ το οποίο έληξε με 6-1 σε 25 λεπτά!