Στον μικρό τελικό

Την τρίτη θέση στο φάιναλ φορ της Ευρωλίγκας κατέλαβε -όπως το 2010- η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, η οποία στον τελικό της… παρηγοριάς επικράτησε 74-73 της Μπαρτσελόνα στην «Ο2 Αρίνα» του Λονδίνου.

Σε έναν συγκλονιστικό «μικρό τελικό» που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, ο Χουάν Κάρλος Ναβάρο προσπάθησε με 17 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο να χαρίσει στους Καταλανούς την τρίτη θέση, αλλά η ψυχραιμία του Καούν και του Τζάκσον στα τελευταία δευτερόλεπτα χάρισαν στη ρωσική ομάδα τη νίκη. Κορυφαίος των νικητών ο Βίκτορ Κριάπα με 16 πόντους.

Με τον Κριάπα να μην έχει αντίπαλο μέσα στη ρακέτα της Μπατσελόνα η ΤΣΣΚΑ πήρε γρήγορα τα ηνία του αγώνα και με «δεμένη» άμυνα προηγήθηκε στο 6′ με 11-2. Ωστόσο, Ραμπασέδα και Σι Τζέι Ουάλας έσπασαν την άμυνα ζώνης από τα 6.75 και με τον Γιασικεβίτσιους να δίνει λύσεις στην περιφέρεια η ισπανική ομάδα απάντησε με επιμέρους σκορ 10-4 και έκλεισε το δεκάλεπτο στο -3 (15-12).

Οι Καταλανοί έλεγξαν στη συνέχεια τα ριμπαόυντ, έτρεξαν στον αιφνιδιασμό και στο 16′ ο Ινγκλις χάρισε στην Μπαρτσελόνα το προβάδισμα για πρώτη φορά στον αγώνα (23-25). Η ΤΣΣΚΑ τα… είχε με την αστοχία της από τα 6.75, αλλά κατάφερε να πάρει το δρόμο προς τα αποδυτήρια με το σκορ ισόπαλο 35-35.

Στις αρχές της τρίτης περιόδου, η άμυνα της ΤΣΣΚΑ ήταν και πάλι αποτελεσματική, κράτησε στους 9 πόντους την Μπαρτσελόνα μέχρι το 26′ και με ευστοχία στην περιφέρεια, αλλά και έφεση στη δημιουργία προηγήθηκε με +10 (54-44). Ωστόσο, σε εκείνο το σημείο «αφυπνίστηκε» ο Ναβάρο, ο οποίος ήταν άφαντος μέχρι τότε και με 8 πορσωπικούς πόντους του (2 τρίποντα), η Μπαρτσελόνα μείωσε σε 59-54. Μάχη σώμα με σώμα έγινε στην τελευταία περίοδο… Ο Ναβάρο με δύο «κολλητά» τρίποντα χάρισε στους Καταλανούς το προβάδισμα (72-73) στα 32” πριν τη λήξη, αλλά η ψυχραιμία του Τζάκσον (βολές) χάρισαν τη νίκη στην ΤΣΣΚΑ με το τελικό 74-73, με τον Ουέρτας να αστοχεί στο δίποντο της νίκης.

Τα δεκάλεπτα: 15-12, 35-35, 59-54, 74-73

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ετορε Μεσίνα): Τεόντοστις 5 (1), Μίτσοφ 6 (1), Τζάκσον 13, Κρστιτς 7, Ουίμς 14, Ερτσεγκ 2, Βοροντσέβιτς 4, Καούν 4, Κριάπα 16 (1), Παπαλουκάς.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Τσάβι Πασκουάλ): Ουέρτας, Αμπρίνες 10 (2), Ναβάρο 17 (5), Γιασικεβίτσιους 2, Τοντόροβιτς 11, Ουάλας 3 (1), Ινγκλς 7 (1), Ραμπασέδα 5 (1), Λόρμπεκ 8, Μπαγιέ, Τόμιτς 10.