http://p-nstatic.doldigital.net/taneawebstatic/09C0C2380554F99378C099C5DDCF0E9E.jpgΤην ήττα γνώρισε ο Παναθηναϊκός στο ΟΑΚΑ. Η Ρεάλ, στο τελευταίο δεκάλεπτο ανέτρεψε το σκορ και τις ισορροπίες του αγώνα και πήρε τη νίκη με 58-54.

Το ματς ήταν δραματικό και ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε για δεύτερη φορά στη φάση των «16» της Ευρωλίγκας. Αυτό που κόστισε στους γηπεδούχους ήταν ένα μπλακ άουτ στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Ο Μπράμος 6′ 33” πριν από τη λήξη έκανε το 54-46 και στη συνέχεια, για όλο το υπόλοιπο διάστημα του ματς, ο Παναθηναϊκός δεν πέτυχε πόντο. Και η Ρεάλ, που έτρεξε ένα σερί 12-0 πήρε μια νίκη που ήρθε μάλλον ανέλπιστα για τον Λάσο και τους παίκτες του.

Κι όμως, όλα άρχισαν ιδανικά στο ΟΑΚΑ για τον Παναθηναϊκό. Η ΚΑΕ τίμησε τον σπουδαίο Κώστα Μουρούζη πριν από το ματς, τον άνθρωπο που συνέδεσε το όνομά του με επιτυχίες τού «τριφυλλιού» κατά τη δεκαετία του ’70. Η Ρεάλ προηγήθηκε 2-4 στο σκορ και μετά ο ΠΑΟ πήρε τα ηνία του ματς. Η διαφορά έφτασε στο 37-23 και όλα έδειχναν να κυλούν υπέροχα για την ομάδα του Πεδουλάκη.

Τελικά, από το 33′ και μετά ήρθαν τα πάνω κάτω. Και στο τέλος, ούτε ο Λάσμε, ούτε ο Τσαρτσαρής, ούτε ο Διαμαντίδης(επέστρεψε μετά τον τραυματισμό του), κατάφεραν να σημειώσουν ένα καλάθι και ο ΠΑΟ έπαθε μπλακ άουτ. Μέσα σε μια περίοδο ο Παναθηναϊκός έβαλε ένα τρίποντο (Μπράμος) και ένα δίποντο (Ούκιτς).

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 37-27, 49-44, 54-58.

Παναθηναϊκός: Μπράμος 11 (3), Ματσιούλις 5 (1), Καπόνο 4, Ούκιτς 8, Λάσμε 2, Τσαρτσαρής 8(1), Διαμαντίδης 3, Γκιστ 5(1), Μπανγκς, Ξανθόπουλος, Σχορτσιανίτης 8, Σκορδίλης.

Ρεάλ Μαδρίτης: Ντρέιπερ 4, Φερνάντεθ 8(1), Ρέγες 13(1), Μίροτιτς 3, Ροντρίγκεθ 6(2), Χετσμέιμερ 11(1), Κάρολ, Μπέγκιτς 6, Γιουλ 7(1), Σλότερ, Σουάρεζ.

Τα άλλα αποτελέσματα στον όμιλο του Παναθηναϊκού: Αλμπα -Μπάμπεργκ 82-63, ΤΣΣΚΑ – Μάλαγα 81-94, Εφές- Ζαλγκίρις Κάουνας 56-52.

Είναι ξεκάθαρο, λοιπόν, ότι η νίκη-έκπληξη της Μάλαγα στη Μόσχα επί της ΤΣΣΚΑ, αλλάζει τα δεδομένα στη βαθμολογία που διαμορφώθηκε ως εξής:

Ρεάλ Μαδρίτης 10, ΤΣΣΚΑ 9, Εφές 9, Παναθηναϊκός 8, Μάλαγα 7, Αλμπα 6, Ζαλγκίρις 6, Μπάμπεργκ 5.