Οι ερυθρόλευκοι προκρίνονται στους «16»

Μπάσκετ - Ευρωλίγκα: Ολυμπιακός - Εφές 75 - 53Επίδειξη δύναμης, πραγματοποίησε ο Ολυμπιακός απέναντι στην Αναντολού Εφές, εξασφαλίζοντας με την 5η νίκη του στον 3ο όμιλο και μαθηματικά την πρόκρισή στους «16» της Ευρωλίγκα.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης και Ελλάδας επικράτησαν 75-53 των Τούρκων στο ΣΕΦ, για την 7η αγωνιστική, χωρίς ωστόσο να καλύψουν τη διαφορά του αγώνα στην Πόλη, όπου είχαν ηττηθεί με 26 πόντους (98-72).

Αυτό βέβαια δεν προβληματίζει τον Ολυμπιακό στην προσπάθεια διεκδίκησης της πρώτης θέσης του ομίλου. Κορυφαίος των πρωταθλητών Ευρώπης ο Κώστας Παπανικολάου με 17 πόντους 4/6 τρίποντα, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Βασίλης Σπανούλης με 14. Από τους Τούρκους, οι οποίοι θα έχουν το πλεονέκτημα σε περίπτωση νέας ισοβαθμίας με τον Ολυμπιακό, ξεχώρισε ο πρώην «ερυθρόλευκος», Τζαμόν Λούκας με 15 πόντους.

Η άμυνα ζώνης με προσαρμογές της Αναντολού Εφές δημιούργησε προβλήματα στον Ολυμπιακό στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Μάλιστα, οι «ερυθρόλευκοι» χωρίς να μπορούν να βρουν λύσεις από τα 6.75 βρέθηκαν στο 6ο λεπτά της αναμέτρησης στο -5 (15-10). Ωστόσο, ο Παπανικολάου έδωσε το έναυσμα από τα 6.75, Πρίντεζης και Χάινς κέρδισαν τις μάχες κοντά στο καλάθι και ο Ολυμπιακός με επιμέρους σκορ 13-5 μπήκε στη δεύτερη περίοδο στο +3 (23-20).

Το δεύτερο δεκάλεπτο, πάντως, ανήκε αποκλειστικά στην ελληνική ομάδα, η οποία «εγκλώβισε» τα επιθετικά ατού των Τούρκων (Φάρμαρ, Ερντέν, Λούκας), βρήκε τα απαραίτητα «πικ εν ρολ» και με εξαντλητική άμυνα περιόρισε στον 1 πόντο την Αναντολού για περίπου 8 λεπτά, διαμορφώνοντας στο 18′ το 35-21 (!).

Με εξαίρεση το τρίποντο του Άντιτς στην αρχή της περιόδου, ο Ολυμπιακός σε όλο το δεύτερο δεκάλεπτο επικεντρώθηκε σε διεισδύσεις και δικαιώθηκε από τις επιλογές των Σπανούλη, Περπέρογλου, ενώ πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +9 (35-26).

Στην τρίτη περίοδο οι Τούρκοι μείωσαν με το… καλημέρα στους 4 (35-31), αλλά υπολόγιζαν χωρίς τον Παπανικολάου… Οι «ερυθρόλευκοι» με πρωταγωνιστή σε αυτό το δεκάλεπτο τον Έλληνα φόργουορντ απάντησαν από το 40-35 με σερί 11-0 και στο 26′ προηγήθηκαν με 51-35, ενώ δύο λεπτά αργότερα στο τρίτο εύστοχο τρίποντο του Παπανικολάου σε αυτό το διάστημα η διαφορά πήρε τη μέγιστη τιμή της (+21, 58-37).

Με εξασφαλισμένη τη νίκη στόχος πλέον ήταν η κάλυψη της διαφοράς από την ήττα στην Πόλη. Οι «ερυθρόλευκοι» περίπου 2 λεπτά πριν τη λήξη εκτόξευσαν τη διαφορά στους +24 (73-49), την κράτησαν ακόμη και στα 33” να απομένουν για το φινάλε, αλλά τα λέι απ του Σαβάνοβιτς δεν επέτρεψαν την επίτευξη του στόχου.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ζιεμπλίτσκι (Πολωνία), Μπολτάουζερ (Σλοβενία), Μαέστρε (Γαλλία)

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 35-26, 59-42, 75-53

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Χάινς 6, Λο 10, Αντιτς 4 (1), Σπανούλης 14 (1), Περπέρογλου 9 (1), Σλούκας 4, Μαυροειδής, Πάουελ 2, Πρίντεζης 8, Παπανικολάου 17 (4), Μάντζαρης.