http://resources.sport-fm.gr/supersportFM/images/news/12/10/19/004907.jpgΜε πρωταγωνιστή τον Σοφοκλή Σχορτσιανίτη ο ΠΑΟ κατέβαλε την αντίσταση της Καντού στο ΟΑΚΑ, κερδίζοντας στο τέλος με 78-76 και παίρνοντας έτσι την πρώτη του νίκη στην Euroleague.

Οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη τα βρήκαν σκούρα απέναντι στους Ιταλούς που δεν τους άφησαν να αποσπαστούν στο σκορ. Στο ημίχρονο οι “πράσινοι” ήταν μπροστά μόλις με ένα πόντο (44-43) έχοντας όμως αρκετά προβλήματα στην άμυνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το σκηνικό δεν άλλαξε δραματικά με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, ωστόσο, στα τελευταία λεπτά τα μακρινά σουτ από Διαμαντίδη, Πάνκο και Μασιούλις έδωσαν ασφαλές προβάδισμα στον Παναθηναϊκό το οποίο και διαχειρίστηκε μέχρι τέλους.

Πρώτος σκόρερ για τον Παναθηναϊκό αναδείχθηκε ο Σοφοκλής Σχορτσιανίτης με 19 πόντους ενώ ο Δημήτρης Διαμαντίδης είχε 12 πόντους με δυο τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 44-43, 61-55, 78-76

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 4, Πάνκο 11 (2 τρ, 5 ριμπ), Ματσιούλις 5 (1τρ), Άρμστρονγκ 2, Ούκιτς 11, Λάσμε, Τσαρτσαρής 8 (6 ριμπ), Διαμαντίδης 12 (2 τρ, 7 ασ), Κίτσεν 6, Ξανθόπουλος, Γιαννόπουλος, Σχορτσανίτης 19 (9/11 βολές)

Καντού (Τρινκιέρι): Σκέκιτς 1, Σμιθ 4, Μαρκοϊσβίλι 17, Λέουνεν 3, Ματσαρίνο 6 (2 τρ), Μπρούκς 9, Τάιους 10 (6 ριμπ), Τάμπου 7 (1 τρ), Αραντόρι 17 (2 τρ), Γκουζίν 2