Ο Ολυμπιακός πάλεψε κόντρα στην Άρσεναλ και ενώ βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 42′ από γκολ του Ζερβίνιο, κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Μήτρογλου στο 45′. Και ενώ στάθηκε καλά κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, τελικά ηττήθηκε με 3-1 στο «Emirates», αφού ο Ποντόλσκι στο 52′ και ο Ράμσεϊ στο 90′ διαμόρφωσε το αποτέλεσμα.
Για μια ακόμη φορά, οι «ερυθρόλευκοι» πλήρωσαν τα αμυντικά λάθη τους, ενώ το «κακό» ολοκληρώθηκε με τον βαθμό (2-2) που τσίμπησε η Μονπελιέ από τη Σάλκε στη Γερμανία.

Ο Αγώνας
Οι Πειραιώτες μπήκαν επιφυλακτικά και δίνοντας ιδιαίτερη προσοχή στα ανασταλτικά τους καθήκοντα, παρέδωσαν μαθήματα καταπληκτικής αμυντικής λειτουργίας. Η Άρσεναλ είχε την κατοχή και η μπάλα παιζόταν από τη σέντρα και προς την περιοχή του Ολυμπιακού, όμως ο Μπάλας Μέγιερι μην νομίζετε πως προβληματίστηκε ή ανησύχησε πολλές φορές κατά τη διάρκεια του πρώτου 45λεπτου.

Οι “κανονιέρηδες” απείλησαν για πρώτη φορά την “ερυθρόλευκη” εστία στο 12′ και μάλιστα από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καθόρλα που έδιωξε εντυπωσιακά ο Μέγιερι. Από ‘κει και πέρα, οι γηπεδούχοι είχαν την κυκλοφορία της μπάλας, όμως δεν δημιουργούσαν φάσεις σε αντίθεση με τον Ολυμπιακό που είχε περισσότερες τελικές.

Η πρώτη καλή στιγμή των Νταμπλούχων Ελλάδας έγινε στο 30’ με ωραίο σουτ του Μήτρογλου που απέκρουσε ο Μανόνε, ενώ νωρίτερα ο ίδιος παίκτης είχε κάνει κεφαλιά που δεν ανησύχησε τον πορτιέρο της Άρσεναλ. Η μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα είχε και πάλι ερυθρόλευκο χρώμα, αφού ο Μασάντο βρήκε την μπάλα στην μικρή περιοχή, αλλά το σουτ του μπροστά σε άδεια εστία κατέληξε άουτ.

Ζερβινιό από το πουθενά και απάντηση Μήτρογλου (1-1)

Κι ενώ ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος και έχανε ευκαιρίες, το συγκρότημα του Αρσέν Βενγκέρ κατάφερε να ανοίξει το σκορ από το πουθενά. Ο Ζερβινιό κέρδισε τις κόντρες έξω από την περιοχή, έκανε ένα σουτ και νίκησε τον Μέγιερι γράφοντας το 1-0 στο 42ο λεπτό. Πολύ κρίμα για την προσπάθεια του Ολυμπιακού…

Ars1 από rrmisas
Το γκολ των “κανονιέρηδων” δεν σταμάτησε τις άγριες διαθέσεις των Πειραιωτών, ούτε άλλαξε το καλό τους πρόσωπο. Η αντίδραση των ποδοσφαιριστών του Λεονάρντο Ζαρντίμ ήταν εξαιρετική και το γκολ ήρθε την κατάλληλη στιγμή. Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, ο Γκρέκο έβγαλε σέντρα ακριβείας από τα αριστερά, ο Μήτρογλου έπιασε εξαιρετική κεφαλιά εντός περιοχής και έστειλε την μπάλα εκεί που ο Μανόνε δεν μπορούσε να αντιδράσει. 1-1 για τον Ολυμπιακό που άξιζε κάτι καλύτερο, αφού τελείωσε το πρώτο μέρος με μια πολύ καλή εμφάνιση και 7-2 τελικές υπέρ του!

Pir1 από rrmisas

Στην επανάληψη το σκηνικό άλλαξε, αφού οι “κανονιέρηδες” διατήρησαν την κατοχή της μπάλας όμως πάτησαν το πόδι στο γκάζι και ήταν φουριόζοι επιθετικά. Αντίθετα, οι “ερυθρόλευκοι” ήταν λιγότερο ήρεμοι σε σχέση με το πρώτο μέρος και έμοιαζαν να είχαν χάσει την αυτοσυγκέντρωσή τους. Ίσως να μην μπορούσαν να ακολουθήσουν τον τρελό ρυθμό των γηπεδούχων.

Ο Ποντόλσκι “πάγωσε” τον Ολυμπιακό (2-1)…

Κάπως έτσι, φτάσαμε στο 56ο λεπτό, όπου ο Ζερβινιό έκανε ό,τι ήθελε στην άμυνα του Ολυμπιακού, μπήκε από τα αριστερά μέσα στην περιοχή και πάσαρε στον Ποντόλσκι που δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει και να δώσει το προβάδισμα ξανά στην ομάδα του.

Ars2 από rrmisas
Στη συνέχεια, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε πάλι και οι παίκτες του Αρσέν Βενγκέρ πάτησαν φρένο κάνοντας συντήρηση δυνάμεων. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να εκμεταλλευτεί αυτό το γεγονός, όμως δεν ήταν και τόσο εύκολο αφού απέναντί του είχε την Άρσεναλ και έπρεπε ταυτόχρονα να έχει το μυαλό του στην άμυνα. Είχε βέβαια δύο σουτ του Μήτρογλου (54′, 60′) που όμως δεν μετατράπηκαν σε γκολ.

Από την πλευρά του, ο Λεονάρντο Ζαρντίμ προσπάθησε να βοηθήσει επιθετικά την ομάδα του και έκανε δύο αλλαγές. Έβαλε τον Αμπντούν στη θέση του Γκρέκο και τον Ιμπαγάσα στη θέση του Ντιακιτέ. Ο Ολυμπιακός από το 72′ και μετά, έπαιζε με τους Κοντρέρας-Σιόβα στα μπακ, τον Μανωλά δεξί μπακ, τον Μανιάτη με τον Ιμπαγάσα στα χαφ και τον Αμπντούν στο αριστερό άκρο της επίθεσης.

Τα λεπτά περνούσαν, οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων είχαν κουραστεί και ο προπονητής του Ολυμπιακού βλέποντας πως η ομάδα του μοιάζει ανίκανη να απειλήσει, πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Μάρκο Πάντελιτς αντί του Μασάντο, παίζοντας τα όλα για όλα.

και ο Ράμσι τον αποτελείωσε (3-1)

Παρόλα αυτά, η Άρσεναλ ήταν η ομάδα που έχανε ευκαιρίες και όχι ο Ολυμπιακός και χαρακτηριστικό παράδειγμα ήταν το σουτ του Ζιρού από κοντά που κόντραρε ευτυχώς στον Σιόβα και κατέληξε κόρνερ στο 89ο λεπτό. Τελικά οι Πειραιώτες δεν απέφυγαν το τρίτο γκολ, αφού ο Ράμσι στο 94ο λεπτό “κρέμασε” τον Μέγιερι και έγραψε το τελικό 3-1. Σκορ που δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του ματς.

Διαιτητής: Σβέιν Όντβαρ Μόεν
Βοηθοί: Κιμ Τόμας Χάγκλουντ, Φρανκ Άντας
Τέταρτος: Σβεν Ερικ Μίνττχελ

Οι συνθέσεις των ομάδων
Άρσεναλ (Αρσέν Βενγκέρ): Μανόνε, Τζένκινσον, Κοσιελνί, Βερμέλεν, Γκιμπς, Κοκελέν, Αρτέτα, Καθόρλα, Πολντόσκι (80′ Ράμσι), Τσάμπερλεϊν (70′ Γουόλκοτ), Ζερβινιό (80′ Ζιρού).

Ολυμπιακός (Λεονάρντο Ζαρντίμ): Μέγιερι, Ντιακιτέ (73′ Ιμπαγάσα), Μανωλάς, Κοντρέρας, Χολέμπας, Σιόβας, Μανιάτης, Γκρέκο (67′ Αμπντούν), Φουστέρ, Μασάντο (81′ Πάντελιτς), Μήτρογλου.

Γκολ: 42′ Ζερβινιό, 56′ Ποντόλσκι, 90+4′ Ράμσι/ 45+1′ Μήτρογλου
Κίτρινες κάρτες: 30′ Κοσιελνί / 62′ Κοντρέρας