Ενα γκολ, δυο αποβολές και… πολλά νεύρα στη Νέα Σμύρνη

«Πύρρειος» ήταν η νίκη του Πανιωνίου επί του Αρη με 1-0 στη Νέα Σμύρνη, στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Σούπερ Λιγκ. Οι «κυανέρυθροι» ολοκλήρωσαν με εννέα παίκτες ένα επεισοδιακό ματς, λόγω αποβολής του Καμπάνταη στο 63′ και του Λαμπρόπουλου στο 86′, αλλά κράτησαν το γκολ που είχε πετύχει ο τελευταίος στο 14ο λεπτό.

Καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο ο Πανιώνιος, κυκλοφόρησε πιο άνετα τη μπάλα και έφτασε αρκετές φορές με αξιώσεις στην περιοχή του Βελλίδη. Σε μία από αυτές, στο 14ο λεπτό, ο Λαμπρόπουλος βρέθηκε σε θέση βολής μετά από αδράνεια της άμυνας του Αρη και από κοντά διαμόρφωσε το 1-0. Αμέσως μετά, οι «κυανέρυθροι» θα μπορούσαν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, αλλά ο Βελλίδης απέκρουσε πολύ δύσκολα την κεφαλιά του Καμπάνταη.

Τα δεδομένα της αναμέτρησης διαφοροποιήθηκαν στο 63′, όταν ο Λεωνίδας Καμπάνταης κλώτσησε τον Παντίδο και αποβλήθηκε αφήνοντας τους γηπεδούχους με δέκα παίκτες. Παρόλα αυτά, ο Αρης δεν έδειχνε ικανός να εκμεταλλευθεί την αριθμητική του υπεροχή.

Το ματς πήρε «φωτιά» στο 80′ από την απαράδεκτη ενέργεια του Λαμπρόπουλου να κτυπήσει τον Γιαννιώτα χωρίς να έχει υπάρξει το παραμικρό (στη συγκεκριμένη φάση) από το νεαρό επιθετικό του Αρη. Οι παίκτες των δύο ομάδων συνεπλάκησαν, με τη συμμετοχή αρκετών από τους δύο πάγκους και τον διαιτητή Σπάθα να αποβάλει -πολύ σωστά- τον σκόρερ του Πανιωνίου.

Μετά από διακοπή επτά λεπτών, ο αγώνας άρχισε ξανά και οι γηπεδούχοι θα έπρεπε να κρατήσουν τη νίκη με εννέα παίκτες πλέον στο γήπεδο. Τα κατάφεραν χωρίς δυσκολία, καθώς η εμφάνιση του Αρη δεν πλησίασε καν τη μετριότητα.

Διαιτητής: Σπάθας (Πειραιά)

Κίτρινες: Ντούνης, Κουλουχέρης, Ρόβας – Παπαστεριανός, Ασλανίδης, Τσουκάνης, Παντίδος, Γιαννιώτας

Κόκκινες: 63′ Καπάνταης, 86′ Λαμπρόπουλος

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Γιαννακόπουλος, Σπυρόπουλος, Κουλουχέρης, Λαμπρόπουλος, Κούρος, Ρόβας, Γουνδουλάκης (89΄ Αυλωνίτης), Μενδρινός (67΄ Ανδράλας), Ντούνης (62΄ Οκούε), Αραβίδης, Καμπάνταης

ΑΡΗΣ (Μάκης Κατσαβάκης): Βελλίδης, Γιαννίτσης (63΄ Τσουκάνης), Παπαζαχαρίας, Παντίδος, Καζναφέρης, Τριανταφυλλάκος, Καπετάνος, Παπαστεριανός, Γιαννιώτας, Σουνάς (74΄ Οικονομόπουλος), Ασλανίδης (37΄ Νταμαρλής)

ΠΑΣ Γιάννινα-Πλατανιάς Χανίων 0-0
Λεβαδειακός-Παναθηναϊκός 0-1 (34′ Βύντρα)
ΟΦΗ-Ξάνθη 0-0
Κέρκυρα-Ατρόμητος 0-2 (14′ Σουμπίνιο, 43′ Φυτανίδης)
ΠΑΟΚ-Πανθρακικός 1-0 (57′ Αθανασιάδης)
Βέροια-Ολυμπιακός 1-2 (30′ Ιωάννου – 20′ Τζιμπούρ, 42′ Μοντέστο)
Πανιώνιος-Άρης 1-0 (14΄ Λαμπρόπουλος)

Σκόρερς:
1 γκολ: Αλβαρες (Αστέρας Τρίπολης), Σουμπίνιο, Φυτανίδης (Ατρόμητος), Ιωάννου (Βέροια), Μοντέστο, Τζιμπούρ (Ολυμπιακός), Βύντρα (Παναθηναϊκός), Αθανασιάδης (ΠΑΟΚ)