Η ομάδα μπάσκετ των ΗΠΑ ισοπέδωσε τη Νιγηρία

Λονδίνο 2012: Η νύχτα των ρεκόρ της «Ντριμ Τιμ»

Οι σοβαροί προπονητές… κλείνουν τα αφτιά τους όταν οι εκστασιασμένοι οπαδοί απαιτούν την εφαρμογή του πασίγνωστου τραγουδιού των «Queen» «The show must go on» («το σόου πρέπει να συνεχιστεί»). Και ο κ.Μάικ Σιζέφσκι, ομοσπονδιακός προπονητής της Εθνικής Ομάδας των ΗΠΑ από το 2006 και κόουτς της φημισμένης κολεγιακής ομάδας του Ντουκ, έπραξε αυτό ακριβώς που όριζε η συνείδησή του. Μόνο που οι παίκτες του αδυνατούσαν να… αφήσουν το γκάζι, με αποτέλεσμα η νύχτα της 2ας Αυγούστου 2012 να γραφτεί στην ιστορία ως η νύχτα των μεγάλων ρεκόρ για το τουρνουά μπάσκετ των Ολυμπιακών Αγώνων.

«Το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να μην χρησιμοποιήσω τον Λεμπρόν Τζέιμς και τον Κόμπι Μπράιαντ στο δεύτερο ημίχρονο. Το δεύτερο ήταν να αποσύρω τον Καρμέλο Αντονι, μολονότι δεν έχανε σουτ. Δεν χρησιμοποιήσαμε τον Κέβιν Ντουράντ. Δεν εκδηλώσαμε αιφνιδιασμούς στο τελευταίο δεκάλεπτο και παίξαμε μόνο ζώνη. Οσο για την επίθεση; Σουτάραμε κοντά στα 24 δευτερόλεπτα, αλλά αυτά έβρισκαν στόχο. Να σας πω και κάτι; Δεν έχουμε την πρόθεση να ταπεινώσουμε κανέναν. Αντιθέτως, ο αντίπαλος προπονητής θα αισθανόταν ταπείνωση, εάν δεν παίζαμε δυνατά», ήταν η «πληρωμένη» απάντηση του «Coach K», ο οποίος έδειξε να ενοχλείται από μια ερώτηση σχετικά με το αν τέτοιου είδους εμφανίσεις ντροπιάζουν τον αντίπαλο.

Τι ακριβώς πέτυχαν οι Αμερικανοί και «έγραψαν» ιστορία;

-«Ισοπέδωσαν» (156-73) τη Νιγηρία καταρρίπτοντας το ρεκόρ πόντων στην ιστορία των Ολυμπιακών Αγώνων. Το προηγούμενο ρεκόρ ήταν οι 138 πόντοι της Βραζιλίας απέναντι στην Αίγυπτο στους Αγώνες της Σεούλ το 1988, ενώ η καλύτερη συγκομιδή πόντων από πλευράς Αμερικανών ήταν οι 133 απέναντι στην Κίνα στους Αγώνες της Ατλάντας το 1996.

-Κατέρριψαν το ρεκόρ εύστοχων σουτ τριών πόντων με τα 29 τρίποντα που σημείωσαν. Ρεκόρ αποτελούν και τα 46 σουτ τριών πόντων που επεχείρησαν (ποσοστό 63%).

-Κατέρριψαν το ρεκόρ περισσότερων εύστοχων σουτ (συνολικά δύο και τριών πόντων) έχοντας 59 στα 83 εντός πεδιάς με ποσοστό ευστοχίας 71%, που δεν έχει σημειωθεί από άλλη ολυμπιακή ομάδα.

-Κατέρριψαν το ρεκόρ πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο σημειώνοντας 49 πόντους (σκορ 49-25), ενώ οι 78 πόντοι στο ημίχρονο (σκορ 78-45) είναι η καλύτερη επίδοση όλων των εποχών σε Ολυμπιακούς Αγώνες.

-Η τελική διαφορά (+83) είναι η μεγαλύτερη που έχει πετύχει η Εθνική ΗΠΑ σε Ολυμπιακούς Αγώνες. Το προηγούμενο ρεκόρ ήταν το +72 (101-29) με αντίπαλο την Ταϊλάνδη το 1956, το +68 (121-53) με τις Φιλιππίνες την ίδια χρονιά και το +68 (116-48) με την Αγκόλα το 1992.

-Μέσα σε όλα αυτά, οι διάδοχοι της «Ντριμ Τιμ» του 1992 μοίρασαν 41 ασίστ ισοφαρίζοντας το ρεκόρ των περισσότερων τελικών πασών, που είχε να σημειωθεί από τον αγώνα ΗΠΑ – Κίνας στους Αγώνες του 1996.

-Η χθεσινή (2/8) νύχτα ήταν ιστορική και για τον άσο των Νιου Γιορκ Νικς Καρμέλο Αντονι, ο οποίος σημείωσε 37 πόντους με 10/12 τρίποντα και (το εξωφρενικό) σε… 14’29’’ συμμετοχής, αφήνοντας στη δεύτερη θέση τον Στέφον Μάρμπερι με τους 31 πόντους που είχε πετύχει στο παιχνίδι με την Ισπανία στους Ολυμπιακούς Αγώνες της Αθήνας το 2004.

Αξίζει να σημειωθεί ότι δύο από τους αγώνες της 3ης αγωνιστικής κρίθηκαν… στον πόντο: Η συναρπαστική αναμέτρηση της Βραζιλίας Ρωσίας, που ανέδειξε νικητές (75-74) τους Ρώσους χάρη στο απίθανο τρίποντο του Βιτάλι Φριντζόν 4’’ πριν από το φινάλε. Και το ανέλπιστο… ντέρμπι της Ισπανίας με την οικοδέσποινα Βρετανία, που κρίθηκε στις τελευταίες φάσεις αναδεικνύοντας νικητές (79-78) τους Ιβηρες χάρη στην ψυχραιμία του Χοσέ Καλντερόν (6/6 βολές και ένα λέι απ στα τελευταία 44’’) και εξαιτίας των απανωτών λαθών του Λούολ Ντενγκ.

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής:

Α’ Ομιλος: Γαλλία – Λιθουανία 82-74, Αργεντινή – Τυνησία 92-69, ΗΠΑ – Νιγηρία 156-73.

Β’ Ομιλος: Αυστραλία – Κίνα 81-61, Βραζιλία – Ρωσία 74-75, Ισπανία – Βρετανία 79-78.

Οι αγώνες της 4ς αγωνιστικής (Σάββατο 4/8):

Α’ Ομιλος: Τυνησία – Γαλλία (11.00), Λιθουανία – ΗΠΑ (16.30), Νιγηρία – Αργεντινή (00.15).

Β’ Ομιλος: Ρωσία – Ισπανία (13.15), Κίνα – Βραζιλία (18.45), Βρετανία – Αυστραλία (22.00).