Στα σαλόνια της Σούπερ Λιγκ θα συνεχίζει να αγωνίζεται η Κέρκυρα, η οποία απέσπασε ισοπαλία 1-1 από τον Άρη στο Βικελίδης στην 30ή και τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος. Υποβιβάστηκε ο Εργοτέλης που έχασε από την Ξάνθη στα Πηγάδια με 4-2 και ο Παναιτωλικός που ηττήθηκε με 4-0 στο ΟΑΚΑ από τον Παναθηναϊκό.
Οι Πράσινοι πηγαίνουν με αέρα τεσσάρων βαθμών στα πλέι οφ για τη 2η θέση η ΑΕΚ έμεινε στο 1-1 με τη Δόξα Δράμας. Την ίδια ώρα ο Ατρόμητος ηττήθηκε με 2-0 στην έδρα του από τον πρωταθλητή Ολυμπιακό και ο ΠΑΟΚ έχασε με 4-3 στη Λιβαδειά.

Στα άλλα ματς, ο ΠΑΣ νίκησε 2-0 τον ΟΦΗ στην Κρήτη και ο Αστέρας επικράτησε 2-0 του Πανιωνίου στην Τρίπολη.

Ισοπαλία… σωτηρίας για την Κέρκυρα στο «Βικελίδης»

Ισόπαλη 1-1 ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση του Αρη με την Κέρκυρα στο «Κλεάνθης Βικελίδης», για την 30η και τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος της Σούπερ Λιγκ. Οι φιλοξενούμενοι, που εξασφάλισαν την παραμονή τους στην κατηγορία, προηγήθηκαν με πέναλτι του Ιωάννου στο 24′, ενώ ο Ακόστα ισοφάρισε για τον Αρη στο 37′.

Το σκορ άνοιξε με πέναλτι του Ιωάννου στο 24′, αφού ο Λαζαρίδης με μία εντελώς… κουτή ενέργεια έσπρωσε τον σκόρερ της Κέρκυρας μέσα στην περιοχή.

Παρότι δεν είχε κίνητρο, ο Αρης ήταν πολύ ανώτερος, ειδικά μετά το γκολ που δέχθηκε. Φαίνεται πως οι παίκτες του πείσμωσαν, ισοφάρισαν με τον Ακόστα στο 37΄ και έχασαν αρκετές ευκαιρίες να πάνε με προβάδισμα στα αποδυτήρια.

Στο β’ ημίχρονο ο Αρης άσκησε ακόμα μεγαλύτερη πίεση στους παίκτες του Τίμου Καβακά. Τα νεύρα ήταν τεντωμένα, εξ ου και οι πολλές κίτρινες κάρτες. Ομως, τα πνεύματα… ηρέμησαν, όταν έφτασαν τα «νέα» από την Ξάνθη, αφού οι Κερκυραίοι, ακόμα και με ήττα, δεν κινδύνευαν με υποβιβασμό.

Διαιτητής: Παππάς (Αθηνών)

Κίτρινες: Λαζαρίδης, Ακόστα – Κοντοδήμος, Καλαντζής, Γραμμόζης, Ηλιάδης

ΑΡΗΣ (Μανουέλ Μασάδο): Σηφάκης, Παπαζαχαρίας, Λαζαρίδης, Μίσελ, Κοτσώνης, Τριανταφυλλάκος (85΄ Κάνουλας), Πρίττας, Καπετάνος, Καστίγιο (46΄ Σολτάνι), Ούμπιντες, Ακόστα (77΄ Τσουκάνης).

ΚΕΡΚΥΡΑ (Τίμος Καβακάς): Αναστασόπουλος, Μίχος (15΄ λ. τρ. Ηλιάδης), Μαϊστόροβιτς, Οσμάν, Κοντοδήμος, Βέντσελ, Γραμμόζης, Καλαντζής, Αγρίτης (46΄ Μπάρκογλου), Ιωάννου, Τσίγκας (71΄ Γιάντσης).

Ήττα του ΠΑΟΚ στη Λιβαδειά και στο… μηδέν εν όψει πλέι οφ

Σε ένα «χορταστικό» ματς στη Λιβαδειά, ο Λεβαδειακός χάρη σε γκολ του Μαχαίρα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων επικράτησε 4-3 του ΠΑΟΚ, στο πλαίσιο της 30ης και τελευταίας αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Σούπερ Λίγκ. Για τους Βοιωτούς, που ολοκλήρωσαν με νίκη μία επιτυχημένη σεζόν, σκόραραν επίσης οι Μελισσάς (23΄), Βασιλείου (48΄) και Ναπολεόνι (87΄), ενώ για τον «Δικέφαλο του Βορρά», που μπαίνει στα πλέι οφ τέσσερις βαθμούς πίσω από τον Παναθηναϊκό, δύο γκολ πέτυχε ο Αθανασιάδης (21΄ και 83΄) κι ένα ο Ιβιτς (78΄).

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 21΄, όταν ο Λαζάρ βρήκε ωραία τον Αθανασιάδη και αυτός με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή νίκησε τον Στρατηλάτη, όμως η «απάντηση» των γηπεδούχων ήταν άμεση. Δύο λεπτά αργότερα ο Χαλκιάς έχασε τη μπάλα σε σέντρα του Ναπολεόνι και ο προωθημένος Μελισσάς με σουτ την έστειλε στα δίχτυα. Ακολούθησε ένα καλό σουτ του Παναγιωτούδη (28΄) το οποίο εξουδετέρωσε δύσκολα ο Στρατηλάτης, για να κλείσει το ημίχρονο με μία καλή ευκαιρία για τον Λεβαδειακό στο 42΄, όταν ο Χαλκιάς απέκρουσε το σουτ του Κόρμπου.

Οι Βοιωτοί πήραν το προβάδισμα στο ξεκίνημα του β΄ μέρους, και συγκεκριμένα στο 48΄, με ωραίο δυνατό σουτ του Βασιλείου έξω από την περιοχή, ενώ ο ΠΑΟΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία ένα λεπτό αργότερα, με τον Αθανασιάδη να μην καταφέρνει από κοντά να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» πίεσε, δημιούργησε ευκαιρίες με Γκαρσία και Γεωργιάδη και τελικά ισοφάρισε στο 78΄ με σουτ του Ιβιτς.

Οι Θεσσαλονικείς πήραν μάλιστα και προβάδισμα στο 83΄ με τον Αθανασιάδη, που σκόραρε από κοντά μετά από κεφαλιά του Παπάζογλου και απόκρουση του Στρατηλάτη, αλλά φαίνεται πως… βιάστηκαν να πανηγυρίσουν. Στο 87΄ από γύριμα του Πόποβιτς ο Ναπολεόνι ισοφάρισε και η μεγάλη ανατροπή ολοκληρώθηκε στο 92΄, με τον Μαχαίρα να χαρίσει τη νίκη στο Λεβαδειακό (4-3).

Διαιτητής: Ντίτσος (Πρέβεζας)

Κίτρινες: Ναπολεόνι – Νιμανί, Αθανασιάδης

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Γιώργος Παράσχος): Στρατηλάτης, Μουλόπουλος, Μεντί (86΄ Μάνο), Ναπολεόνι, Πόποβιτς, Βασιλείου, Ζησόπουλος (59΄ Μαχαίρας), Κόρμπος, Κουτσόπουλος, Λισγάρας, Μελισσάς (74΄ Αλεξίου).

ΠΑΟΚ (Λάζλο Μπόλονι): Χαλκιάς, Αποστολόπουλος (74΄ Παπάζογλου), Μαλεζάς, Τσιρίλο, Λίνο, Παναγιωτούδης (62΄ Ιβιτς), Πάμπλο Γκαρσία, Λαζάρ (46΄ Γεωργιάδης), Αθανασιάδης, Φωτάκης, Νιμανί.

Super Sunday!
Η Σούπερ Λίγκα τέλειωσε και Μιχάλης Τσόχος και Βασίλης Σαμπράκος δεν κρατιούνται να μην κοπιάρουν Βλαχοπούλου!

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ στους αγώνες της 30ης και τελευταίας ημέρας του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Σούπερ Λίγκας έχουν ως εξής:
Ξάνθη-Εργοτέλης   4-2 (67΄ Μάνταλος, 75΄ Σουάνης, 81΄ Τσουμάνης, 90΄+ Αλτιπαρμακόβσκι – 72΄ Τζούνιορ, 86΄ Λεάλ)
Αρης-Κέρκυρα  1-1 (37΄ Ακόστα – 24΄πεν. Ιωάννου)
Ατρόμητος-Ολυμπιακός  0-2 (61΄ Μαρκάνο, 66΄ Φετφατζίδης)
Παναθηναϊκός-Παναιτωλικός   4-0 (18΄ Κουίνσι, 52΄, 82΄ Τοτσέ, 85΄ Χριστοδουλόπουλος)
Λεβαδειακός-ΠΑΟΚ   4-3 (23΄ Μελισσάς, 48΄ Βασιλείου, 87΄ Ναπολεόνι, 90΄+ Μαχαίρας – 21΄, 83΄ Αθανασιάδης, 78΄ Ιβιτς)
ΟΦΗ-ΠΑΣ Γιάννινα   0-2 (63΄ Τζάνης, 72΄ Βίλα)
Αστέρας Τρίπολης-Πανιώνιος  2-0 (45΄ Μπακασέτας, 69΄ Ράγιος)
Δόξα Δράμας ΑΕΚ   1-1 (57΄ Κυβελίδης – 70΄ Λεονάρντο)