Ο Έλληνας πρωταθλητής της Ενόργανης Γυμναστικής κατέκτησε την τρίτη θέση στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας

«Ασημένιος» ο Λευτέρης ΠετρούνιαςΠολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν οι δύο Έλληνες πρωταθλητές της Ενόργανης Γυμναστικής, που συμμετείχαν στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας.

Ο Λευτέρης Πετρούνιας κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στους κρίκους με 15,725 βαθμούς, πίσω από τον Κινέζο κάτοχο του Ολυμπιακού και παγκόσμιου τίτλου, Γιμπίνγκ Τσεν (15,925 β.). Την τριάδα συμπλήρωσε ο Ολλανδός Λαμπέρτους Φαν Χέλντερ (15,425 β.).

Ο Λευτέρης Κοσμίδης δεν κατάφερε να ανέβει στο βάθρο στις ασκήσεις εδάφους, παίρνοντας την 4η θέση με 14,725 βαθμούς.

Το χρυσό μετάλλιο στο αγώνισμα μοιράστηκαν ο Ρουμάνος Φλάβιους Κότσι και ο Αμερικανός Στίβεν Λεζάντερ με 15,450 βαθμούς, ενώ 3ος τερμάτισε ο Ισραηλινός Αλεξάντερ Σατίλοφ με 15,300 βαθμούς.