Υποχρεωμένοι να κερδίσουν στο Τελ-Αβίβ πλέον οι Πράσινοι

Σοκ για τον ΠΑΟ, ηττήθηκε στην παράταση (92-94) από τη ΜακάμπιΟ Ομπράντοβιτς είχε προειδοποιήσει ότι η Μακάμπι θα αντιδράσει μετά την… ταπείνωσή της στον πρώτο αγώνα για τα πλέι οφ της Ευρωλίγκα και -δυστυχώς- για τον Παναθηναϊκό, αποδείχθηκε αληθινός, αφού οι Ισραηλινοί στον 2ο αγώνα του ΟΑΚΑ παρουσιάστηκαν αγνώριστοι (προς το καλύτερο), έσπασαν το πλεονέκτημα έδρας του Παναθηναϊκού κερδίζοντας  στην παράταση 94-92 και ισοφάρισαν τη σειρά στο 1-1. Πλέον, οι «πράσινοι» καλούνται να κερδίσουν μέσα στο Τελ Αβίβ τουλάχιστον μία φορά στα επόμενα δύο ματς.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το παιχνίδι με την ίδια πεντάδα του πρώτου αγώνα (Διαμαντίδης, Καλάθης, Σάτο, Σμιθ και Μάριτς), όμως τα πράγματα από την αρχή έδειξαν ότι δεν θα κυλούσαν αντίστοιχα με το προχθεσινό ματς.

Παρά το γεγονός ότι τρίποντα έμπαιναν (3/3) και ο Διαμαντίδης έγραψε το 10-6, η είσοδος του Σχορτσανίτη, άρχισε να δημιουργεί προβλήματα στους «πράσινους». Αρχικά η Μακάμπι ισοφάρισε σε 13-13, ο Τζέιμς έκανε το 18-18, αλλά τελικά δύο διαδοχικά τρίποντα από τον Τσαρτσαρή έγραψαν το 24-20 του α’ δεκαλέπτου.

Τα πολλά χαμένα ριμπάουντ ήταν το μεγαλύτερο πρόβλημα του Παναθηναϊκού στο δεύτερο δεκάλεπτο και παρά το γεγονός ότι «έτρεξε» ένα σερί 7-0 με το οποίο ξέφυγε 29-22, οι Ισραηλινοί έβρισκαν λύσει εκμεταλλευόμενοι τη νευρικότητα των γηπεδούχων. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 31-24, αλλά δέχτηκε ένα σερί 6-0, ενώ Τζέιμς και Μπλου σκόραραν το 38-41 για το προβάδισμα της ομάδας τους.

Ο Σάρας έδωσε τη δική του απάντηση με πέντε δικούς με πέντε πόντους, ενώ ο Καϊμακόγλου σφράγισε το 43-41 για το ημίχρονο και τον Παναθηναϊκό να φτάνει το 53% στα τρίποντα.

Στα πρώτα λεπτά της 3ης περιόδου, ο «Σοφό» χρεώθηκε με 4ο φάουλ, έφυγε αποό το παρκέ, αλλά κάπου εκεί ανέλαβαν δράση Σμιθ, Λάνγκφορντ, Οχαγιόν και Μπλου. Από την άλλη, ο Καϊμακόγλου έκανε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια του με τα «πράσινα» και πέρασε ξανά τον Παναθηναϊκό μπροστά με 52-50.

Ένα απίστευτο καλάθι από τον Χέντριξ ισοφάρισε σε 54-54 και ήταν μόνο η αρχή του… κακού, καθώς ακολούθησε ένα σερί 7-0 με το οποίο η Μακάμπι ξέφυγε στο σκορ 54-61. Ο Ομπράντοβιτς έβαλε τις φωνές και οι παίκτες του μείωσαν σε 58-61 στο 30′ με τον Τσαρτσαρή να χάνει την ευκαιρία να ισοφαρίσει σε νεκρό χρόνο.

Η τέταρτη περίοδος ήταν εφιαλτική για τον Παναθηναϊκό που από εκεί που έκανε προσπάθεια να πάρει ξανά τα ηνία, βρέθηκε να χάνει 58-68 (32’)με τον Λάνγκφορντ να κάνει πάρτι. 8΄ πριν το τέλος. Ο Διαμαντίδης «επέστρεψε» με δύο σερί τρίποντα, αλλά και Οχαγιόν ήταν… καυτός (58-71 35’).

Το τρίποντο του Καϊμακόγλου, έφερε τον Παναθηναϊκό και πάλι κοντά και ένα σερί του Γιασικεβίτσιους έβαλε φωτιά στο ΟΑΚΑ. Η είσοδος του Παπαλουκά πήγε να δημιουργήσει μπελάδες στον Παναθηναϊκό, αλλά εκεί φάνηκε ξανά ο Μπατίστ που κάρφωσε και έφερε το ματς στα ίσια (81-81) ένα λεπτό πριν το τέλος, ενώ στο 83-83 ο Λάνγκφορντ ευστόχησε… εκπρόθεσμα και το ματς πήγε στην παράταση.

Εκεί ο Παναθηναϊκός ήταν εύστοχος στις βολές, η Μακάμπι βιαστική στην επίθεση και οι «πράσινοι» πήραν βραχεία κεφαλή (88-87). Ο Μπλου με ένα μακρινό τρίποντο έκανε το 90-90, 2΄πριν από το τέλος. Ο Μπλου δεν το έβαζε κάτω, έκανε το 93-92, 29’’ πριν από το φινάλε και Ο Γιασικεβίτσιους πήρε την επίθεση, αστόχησε και στη συνέχεια ο Λάνγκφορντ με 1/2 βολές έκανε το 92-94.

Ο Διαμαντίδης έχασε το τρίποντο στα 4” πριν το τέλος, ο Γιασικεβίτσιους εκβίασε ένα φάουλ που ποτέ δεν πήρε στην εκπνοή και η Μακάμπι έφυγε νικήτρια.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 43-41, 58-61, 83-83, παρ. 92-94.

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Διαμαντίδης 12, Λόγκαν 2, Καλάθης 3, Σμιθ 3(1), Βουγιούκας 4, Σάτο 3, Μάριτς 2, Μπατίστ 16, Καϊμακόγλου 20, Τσαρτσαρής 12, Γιασικεβίτσιους 15.