Ο Παναθηναικός νίκησε στο κλειστό γήπεδο του Ελληνικού τον Ολυμπιακό 71-70 και κατέκτησε για 13η φορά το κύπελλο στο μπάσκετ

Τι αν βρέθηκε 13 πόντους πίσω στο σκορ στην τρίτη περίοδο, ο Παναθηναικός κατάφερε να αντιδράσει και να φτάσει στον πρώτο τίτλο της χρονιάς.

Οσο για τους Ερυθρόλευκους θα πρέπει να αναζητήσουν την αιτία της ήττας στα πολλά λάθη σε επίθεση και άμυνα. Ηταν ένα ματς με πολλές διακυμάνσεις. Ο Παναθηναικός έδειχνε κυριάρχος στην πρώτη περίοδο όταν προηγήθηκε 29-17, αλλά σύντομα η ομάδα του Ιβκοβιτς «μάζεψε» τη διαφορά και το ημίχρονο έκλεισε στους τρεις πόντους (38-35).

Αλλαγή σκηνικού στο β’ μέρος, με τον Ολυμπιακό να αρχίζει με σερί 11-0 να προηγείται 46-38, και 58-45 (28′ ) και τον Παναθηναικό να απαντά με Γιασικεβίτσιους και Βουγιούκα και να μειώνει στο 30′ σε 58-55.

Στην τέταρτη περίοδο, οι Ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν 68-59 (33′ ), αλλά μετά … έσβησαν τα φώτα! Ο Παναθηναικός μεγάλωσε την πίεση στην άμυνα , οι παίκτες του Ολυμπιακού έχασαν την αυτοσυγκέντρωση τους με αποτέλεσμα να μείνουν χωρίς καλάθι έως το τέλος!

Ετσι, ο Παναθηναικός μείωσε σταδιακά και πέρασε μπροστά στα 26” με βολή του Δημήτρη Διαμαντίδη. Ο Ολυμπιακός, είχε την ευκαιρία να κλέψει το ματς, αλλά η μπάλα στο τελευταίο σουτ (από τον Παπανικολάου) βρήκε σίδερο!

Σε ότι αφορά τη στατιστική: Ο Ολυμπιακός είχε 21/28 βολές, 17/29 δίποντα και 5/22 τρίποντα. Ο Παναθηναικός είχε 18/23β, 19/41 δίποντα και 5/14 τρίποντα. Οι Ερυθρόλευκοι, κυριάρχησαν κάτω από τα καλάθια (41ρημπάουντ -με 14 επιθετικά-έναντι 25), αλλά αντίθετα, υπέπεσαν σε 23 λάθη έναντι μόλις 14 του Παναθηναικού. Η ομάδα του Ομπράντοβιτς είχε 15 κλεψίματα και πέντε κοψίματα (ένα καθοριστικό του Μπατιστ στον Πρίντεζη στα τελευταία δευτερόλεπτα), ενώ ο Ολυμπιακός έξι κλεψίματα και δύο κοψίματα. Οσον αφορά τις ασιστ, οι Πράσινοι είχαν μία περισσότερη (16 έναντι 15).

Τα δεκάλεπτα: 17-25, 35-38, 58-55, 70-71

Ολυμπιακός: Χάινς 11(3/3β, 4/5δ, 8ρ), Παπανικολάου, Αντιτς 13(5/5β, 1/1δ, 2/4τρ), Σπανούλης 12 (4/5β, 5/9δ, 0/5τρ,5λ, 4ασ.), Μάντζαρης 2, Ντόρσεϊ 2, Κέσελ 7(1), Γκετσεβίτσιους 2, Σλούκας 4(1), Πρίντεζης 17(6/9β,4/5δ, 1/4τρ,,6ρ).

Παναθηναικός: Σμιθ, Καϊμακόγλου 8, Μάριτς 6, Περπέρογλου, Μπατίστ 9(1/2β,4/8δ), Λόγκαν Σάτο 10(2/4δ,2/2τρ,6ρ,4κλ) Γιασικεβίτσιους 10(5/8β,1/4διπ, 1/2τρ,3ασ), Τσαρτσαρής 5(1), Διαμαντίδης 9 (7/8β, 1/4δ,0/4τρ7ασ., 7κλ.), Βουγιούκας 7, Ν. Καλάθης 7(1)..

Πριν από την έναρξη του ματς σημειώθηκε ρίψη φωτοβολίδων από τους οπαδούς και των δύο ομάδων και ο αθλητικός εισαγγελέας μιλώντας από το μικρόφωνο ανέφερε ότι αν δεν σταματήσουν άμεσα θα ζητήσει να αδειάσουν οι εξέδρες.