Σαν σίφουνας πέρασε από την έδρα της Ζαλγκίρις στο Κάουνας ο Παναθηναϊκός. Οι πρωταθλητές Ευρώπης συνέτριψαν 94-59 τους Λιθουανούς, στο πιο μεστό ευρωπαϊκό τους ματς και άφησαν υποσχέσεις για τη συνέχεια της Ευρωλίγκας. Με άμυνα ζώνης για σεμινάριο, 21 ασίστ και μόλις 4 λάθη σε όλο το ματς, οι “πράσινοι” σκόρπισαν τη Ζαλγκίρις και έστειλε μήνυμα στην ΤΣΣΚΑ ενόψει της αναμέτρησης της επόμενης βδομάδας στη Μόσχα.

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε πίσω στο σκορ 16-15 με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου, όμως στα επόμενα 7 λεπτά… “έχτισαν” το καλάθι τους και έτρεξαν ένα σερί 18-0. Κάπου εκεί τελείωσε το ματς, οι παίκτες του Ομπράντοβιτς συντηρούσαν τη διαφορά και κρατούσαν δυνάμεις για το σαββατιάτικο ματς με τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία.

Μεγάλο κέρδος, πέρα από τους βαθμούς της νίκης, ήταν η απόδοση του Στίβεν Σμιθ. Ο Αμερικανός φόργουορντ έκανε όργια με 17 πόντους, 3/5 τρίποντα και 5 ριμπάουντ. Σε μεγάλη βραδιά και ο Νικ Καλάθης που τελείωσε το παιχνίδι με 17 πόντους και 8/9 σουτ (αλλά 0/2 βολές!) σε 20 λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 19-41, 38-65, 59-94.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Αλεκσάνταρ Τριφούνοβιτς): Πόποβιτς 14 (2), Λιπκεβίτσιους, Καλνιέτις 8, Ντελινινκάιτις, Ράκοβιτς 3, Κλιμαβίτσιους, Γιανκούνας 4, Μπουτκεβίτσιους, Γιαβτόκας 8, Κουζμίνσκας 6 (1), Γουίμς 16 (12ρ)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζέλικο Ομπράντοβιτς): Μάριτς 6, Μπατίστ 13, Λόγκαν 6 (1), Σάτο 7 (8ρ), Π.Καλάθης 2, Διαμαντίδης 5 (1), Βουγιούκας 8, Ν.Καλάθης 17 (1), Κυρίτσης, Σμιθ 17 (3), Καϊμακόγλου (1), Γιασικεβίτσιους.