Συνωστισμός στην κορυφή της Σούπερ Λίγκας, που ξεκίνησε με 14 ομάδες, τώρα έχει 13 και είναι άγνωστο πότε και αν θα συμπληρωθεί η 16άδα! Ο Ολυμπιακός με το 2-1 επί του ΠΑΟΚ έπιασε τον  ¨δικέφαλο¨  στην κορυφή με 9 βαθμούς. Στο ρετιρέ με τους ίδιους βαθμούς ανέβηκαν επίσης η ΑΕΚ με τη σημαντική νίκη που πήρε στον πρόσθετο χρόνο στη Ν.Σμύρνη, αλλά και ο Ατρόμητος. Το πρωτάθλημα διακόπτεται για δυο εβδομάδες λόγω των τελευταίων αγώνων της Εθνικής για τα προκριιματικά του EURO (7 Οκτωβρίου Ελλάδα-Κροατία και 11 Οκτωβρίου Γεωργία-Ελλάδα) και συνεχίζεται με την 6η αγωνιστική το Σάββατο 15 Οκτωβρίου και το ντέρμπι ΑΕΚ-Ολυμπιακού.

Σε ματς υψηλού επιπέδου στο Καραϊσκάκη ο Ολυμπιακός έδειξε να έχει και χαρακτήρα και απαντήσεις στο γκολ που δέχτηκε στο 24′ από τον Μπαλάφα. Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε στο ημίχρονο να χάνει με 2-1 (35′ Φουστέρ, 42′ Τζιμπούρ), αποτέλεσμα που υπερασπίστηκε σχετικά άνετα στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός. Οι “ερυθρόλευκοι” έπαιξαν καλό ποδόσφαιρο κι έκαναν το 3 στα 3.

Στη Ν.Σμύρνη, σε βαρετό και ανιαρό παιχνίδι, η ΑΕΚ “έκλεψε” στο 92′ τους 3 βαθμούς με την άπιαστη κεφαλιά του Κώστα Μανωλά που αφιέρωσε το γκολ στον Χιμένεθ. Ο Ισπανός που ξέσπασε στη συνέντευξη Τύπου (“έχει χαθεί ο σεβασμός”) μένει μέχρι νεωτέρας, μόνο και μόνο επειδή η διοίκηση δεν μπορεί να καλύψει το οικονομικό κόστος μιας απόλυσης.

Στο “Κλεάνθης Βικελίδης” ήταν έκρυθμη η κατάσταση στο τέλος μετά το 0-0 του Άρη με την Ξάνθη. Έντονο το επιθετικό πρόβλημα των “κίτρινων” που δεν έχουν βάλει γκολ σε κανένα από τα τρία φετινά ματς στο πρωτάθλημα. Δεκάδες οπαδοί μαζεύτηκαν στο τέλος έξω από τα αποδυτήρια στην έξοδο των αποδυτηρίων και απαγόρευσαν στην αποστολή να αποχωρήσει από το γήπεδο, ενώ ο Σάκης Τσιώλης δήλωσε πρόθυμος να παραιτηθεί αν αυτή είναι η επιθυμία των οπαδών!

Στα Γιάννινα ο ΠΑΣ ήταν πιο αποτελεσματικός (8′ Μπεσέρα, 68′  Τζημόπουλος) και νίκησε 2-1 την Κέρκυρα (44′ Λαμπρόπουλος) που έστελνε (με Καλατζή και Μετίν) την μπάλα στα δοκάρια.

Το Σάββατο, ο Κώστας Μήτρογλου με δυο γκολ στο Περιστέρι ήταν και πάλι ο μεγάλος πρωταγωνιστής του Ατρόμητου στο 2-1 επί του Παναιτωλικού. Στο Παγκρήτιο, το ντέρμπι της Κρήτης κρίθηκε στο πρώτο ημίχρονο από το γκολ του Σλοβένου Σίσιτς.

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής:

ΑΓΩΝΑΣ ΣΚΟΡ ΣΚΟΡΕΡ ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ
Ατρόμητος-Παναιτωλικός 2-1 37′, 51′ Μήτρογλου –
57′ Εντζεγκουέλε
3190
ΟΦΗ-Εργοτέλης 1-0 30′ Σίσιτς 3723
Άρης-Skoda Ξάνθη 0-0 9322
ΠΑΣ Γιάννινα-Κέρκυρα 2-1 8′ Μπεσέρα, 68′ Τζημόπουλος –
44′ Λαμπρόπουλος
2492
Πανιώνιος-ΑΕΚ 0-1 92′ Μανωλάς 3534
Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ 2-1 35′ Φουστέρ, 42΄Τζιμπούρ-
25′ Μπαλάφας

4 ΓΚΟΛ: Κώστας Μήτρογλου (Ατρόμητος)
3 ΓΚΟΛ: Νιάζι Κούτσι (Πανιώνιος), Ιμπραχίμα Μπακαγιόκο (ΠΑΣ Γιάννινα), Μαρσελίνιο (Skoda Ξάνθη), Σεμπάστιαν Λέτο (Παναθηναϊκός)