Την άλλη Κυριακή: Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ…

Θρίαμβος του ΠΑΟΚ στο πρώτο ντέρμπι της χρονιάς στη Σούπερ Λίγκα: 3-0 την ΑΕΚ με επιβλητική εμφάνιση στο α’ μέρος. Την ερχόμενη Κυριακή, το δεύτερο ντέρμπι της σεζόν στο Φάληρο: Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ. Οι “ερυθρόλευκοι” που την Τετάρτη αγωνίζονται στο Λονδίνο με την Άρσεναλ έφυγαν το Σάββατο με αγχώδη νίκη από το Παγκρήτιο. Εξαιρετικές εμφανίσεις και άνετες νίκες από Πανιώνιο (στην Κέρκυρα) και Ξάνθη (κατά του ΟΦΗ), αδικείται από την ισοπαλία με τον Ατρόμητο ο Αστέρας Τρίπολης, χορταστικό ματς στο Αγρίνιο, στο ντέρμπι των νεοφώτιστων.

Στην Τούμπα ο ΠΑΟΚ αξιοποίησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο στο πρώτο ημίχρονο τη μεγάλη “τρύπα” της ΑΕΚ στην άμυνα, τόσο στις πτέρυγες όσο και στο κέντρο. Βιεϊρίνια (16′), Αθανασιάδης (37′) και Σαλπιγγίδης (45′). υπέγραψαν το θριαμβευτικό 3-0 απέναντι σε μια ΑΕΚ που είχε κατοχή μπάλας στο β’ ημίχρονο αλλά δεν ήξερε τι να την κάνει.

Στο Αγρίνιο έγινε ίσως το πιο χορταστικό ημίχρονο από την αρχή της σεζόν. Με ξέφρενο ρυθμό, φάσεις, γκολ για να διαμορφωθεί στο 36′ το τελικό 2-2 ανάμεσα σε Παναιτωλικό και ΠΑΣ Γιάννινα. Στα αξιοσημείωτα ο τρόπος με τον οποίο βούτηξε και πήρε το πέναλτι ο Θεοδωρίδης στο 25′. Φάση για την οποία στο εξωτερικό (Αγγλία, Γερμανία κτλπ.) θα εισέπραττε την κατακραυγή των μέσων ενημέρωσης.

Στα Πηγάδια, η Ξάνθη με εντελώς διαφορετική φιλοσοφία σε σχέση με το πρόσφατο παρελθόν και τη “λογική του  1-0” ΄έπαιξε όμορφο και επιθετικό ποδόσφαιρο και στο 3-1 επί του ΟΦΗ πανηγύρισε την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα. Και με την ΑΕΚ έβαλε τρία γκολ, τούτη τη φορά ήταν αρκετά για τους 3 βαθμούς.

Στην Τρίπολη ο Αστέρας παρουσιάστηκε βελτιωμένος (μετά και την αλλαγή προπονητή) και αδικείται από το 0-0 με τον Ατρόμητο. Η ομάδα του Γιώργου Δώνη παραμένει αήττητη μετά από τέσσερις αγώνες στο πρωτάθλημα.

Το Σάββατο στο Παγκρήτιο, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε δυο φορές με διαφορά δυο τερμάτων (0-2, 1-3) και στο τέλος ζορίστηκε για να διαφυλάξει το 2-3 με αντίπαλο τον Εργοτέλη. Νωρίτερα στην Κέρκυρα, μοναδικό σόου από τον Εστογιανόφ που έδωσε τρεις ασίστ για γκολ στο εμφατικό 3-0 του Πανιωνίου. Ο Μπάντοβιτς λογικά θα αποτελέσει παρελθόν από τον πάγκο της Κέρκυρας.

Η εβδομάδα που ξεκινά έχει Τσάμπιονς Λιγκ και Γιουρόπα Λιγκ. Αναλυτικά το πρόγραμμα των τριών εκπροσώπων της Ελλάδας:

Εργοτέλης-Ολυμπιακός 2-3 55′, 85′ Ρομάνο – 4′ Μιραλάς,
42′ πεν. Φουστέρ, 76′ Μαρκάνο
5120
Skoda Ξάνθη-ΟΦΗ 3-1 40′ Βασιλακάκης, 51′ Στάσιακ,
90′ Σουάνης – 65′ πεν. Κάλαϊτζιτς
1359
Αστέρας Τρ.-Ατρόμητος 0-0 1700
Παναιτωλικός-
ΠΑΣ Γιάννινα
2-2 25′ πεν. Θεοδωρίδης, 36′ Καμαρά –
30′ Μπακαγιόκο, 34′ Ντε Βινσέντι
5845
ΠΑΟΚ-ΑΕΚ 3-0 16′ Βιεϊρίνια, 37′ Αθανασιάδης,
45′ Σαλπιγγίδης

Πρώτοι σκόρερ

3 ΓΚΟΛ: Νιάζι Κούτσι (Πανιώνιος), Ιμπραχίμα Μπακαγιόκο (ΠΑΣ Γιάννινα), Μαρσελίνιο (Skoda Ξάνθη), Σεμπάστιαν Λέτο (Παναθηναϊκός)
2 ΓΚΟΛ: Αντελίνο Βιεϊρίνια, Στέφανος Αθανασιάδης, Δημήτρης Σαλπιγγίδης (ΠΑΟΚ), Άγγελος Χαριστέας, Ανρί Καμαρά, Γιώργος Θεοδωρίδης (Παναιτωλικός), Κώστας Μήτρογλου (Ατρόμητος), Ντιέγκο Ρομάνο (Εργοτέλης)